ANASAYFA

Artırılmış Gerçeklik AR (Augmented Reality) Nedir?

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) veya kısaca AR, çevremizdeki dünyada algıladığımız fiziksel unsurların, bilgisayar kaynaklı grafik, video, ses, GPS vb veriler ile birleştirilmesi sonucunda oluşturulan, gerçek zamanlı ve etkileşimli bir deneyim türüdür. Artırılmış Gerçeklik uygulamalarında kullanılan donanım ve yazılımlar sayesinde, çevremizde algıladığımız gerçek dünya üzerine sanal veriler eklenerek zenginleştirilir, bir diğer değiş ile ‘’Artırılır’’. Artırılmış Gerçeklik, Sanal Gerçeklikten (Virtual Reality) farklı olarak kullanıcıyı gerçeklikten koparacak şekilde bilgisayar kaynaklı bir sanal simülasyonun içerisine sokmaz, bunun yerine mevcut gerçekliği zenginleştirir.

Daha basit bir şekilde açıklamak gerekirse artırılmış gerçekliğin yoğun bir şekilde kullanılacağını düşündüğümüz video oyunlarından bahsedebiliriz. İlk video oyununu kimin yarattığı konusunda özellikle de video oyunu kelimesinin nasıl tanımlandığına bağlı olarak birçok görüş bulunsa da yıllardır eğlenmemizi sağlayan bilgisayar oyunları en ilkelinden en gelişmişine kadar aslında hayatımızın bir bakıma simülasyondur. Örneğin; çok eski bir araba yarışı oyununu göz önüne aldığımızda şimdikilere göre gerçekçilikten uzak olduğunu söyleriz. Çünkü eski oyunlarda hislerimizi harekete geçiren birimlerin sayısı çok azdır. Günümüzde bilgisayar grafikleri o zamandan beri çok daha sofistike hale gelmiştir ve bu oynadığımız oyunlardan daha fazla zevk almamızı sağlamaktadır. Artırılmış gerçeklik ise bize daha fazlasını vermektedir. Örneğin oyunda arabanızı aldınız ve İstanbul turuna çıktınız diyelim. Zaman, mekân ve diğer tüm birimler gerçek dünyadaki İstanbul’la aynı olabilir. Yani İstanbul trafiği ya da bir anda bastıran yağmur oyundaki aracınızın gideceği yere daha geç ulaşmasına sebep olabilir. Artırılmış gerçeklikle geliştirilmiş bir araba yarışı oyununda asla kaza yapmak istemezsiniz. Çünkü oyunun size verdiği hisler o kadar yoğundur ki kaza esnasındaki savrulmadan, üzerinize gelen cam parçalarına kadar her şeyi hissedebilirsiniz. Olayı daha iyi anlatabilmek amacıyla video oyunlarında kullanımını örnek verdiğimiz artırılmış gerçeklik gerçek zamanlıdır ve çevredeki tüm birimlerle etkileşim içindedir ve bahsedeceğimiz üzere kullanıldığı ve kullanılabileceği alanlar da oldukça geniştir.

Artırılmış Gerçeklik (AR) Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) veya kısaca AR, özellikle mobil cihazlardaki işlemci kapasitelerinin gelişmesi ve kameraların görüntü kalitesinin artması sebebiyle geçtiğimiz 3 yıl içerisinde günlük hayatın hemen hemen her alanında kullanılmaya başlandı. Mobil cihazlara ek olarak son kullanıcıya yönelik akıllı gözlükler ve giyilebilir AR sistemleri / başlıklarında (Örnek: Microsoft HoloLens, Magic Leap) piyasaya sürülmesi bu kullanım oranını çok daha hızlı şekilde arttırdı.

1. AR Oyunları

Oyun sektörü Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojileri ortaya çıktığı günden bu yana en uygulaması en çok olan alanlardan biri olmuştur. Özellikle 2016 yılında yayınlanan Pokemon Go mobil oyunu ile tüm dünya çapında milyonlarca kullanıcı Artırılmış Gerçeklik teknolojisi ile tanışmış oldu. Arıtılmış Gerçekliğin mobil oyun ve uygulama dünyasına asıl girişi ise 2017 yılında Apple ve Google’ın sırayla yayınladıkları ARKit ve ARCore Slam SDK’leri oldu. Bu sayede hem ticari hem de birçok bağımsız oyun geliştiricisi daha kolay bir şekilde AR uygulaması geliştirmeye başladı. 2019 yılı başı itibariyle genel olarak oyun dünyasına baktığımız zaman özellikle App Store platformunda yeni yayına giren birçok oyun uygulaması ya tamamen bir AR odaklı bir oyun mekaniğine sahip (Örnek: ARise) sunmakta ya da oyunun mekaniklerinin tamamı olmasa da bazı içerikleri Artırılmış Gerçeklik modunda oynanabilmesine olanak sağlamakta. (Örnek: Ghostbusters World)

2. AR Eğitim Uygulamaları

Artırılmış Gerçeklik / AR teknolojilerinin en çok kullanıldığı diğer bir alan ise eğitim alanıdır. Artırılmış Gerçeklik eğitim uygulamalarındaki ders içeriklerinin, klasik eğitim metotlarına göre çok daha başarılı sonuçlar verdiği çeşitli araştırmalara konu olmuştur. Örnek olarak dinozorların hakkında bilgilerin işlendiği bir derste, kitaplardaki resimler yerine dinozorların kendisini 3 Boyutlu AR olarak gören bir öğrencinin derse olan ilgisinin artacağı tartışma götürmez bir konudur. Sadece derse ilgiyi arttırmaya yönelik değil aynı zamanda kavramlar arasındaki neden sonuç ilişkisini kavranmasında Arıtılmış Gerçeklik uygulamaları çok başarılı olabilmektedir.

3. Artırılmış Gerçeklik AR Reklamları

2010’lu yıllarından başından bu yana Artırılmış Gerçeklik teknolojisi kullanılarak birçok reklam ve tanıtım kampanyası hayata geçirildi. Geçtiğimiz yıllardan marker base yani bir referans görsel veya QR kod yardımı ile, fiziksel objeler üzerinde referans noktaları üzerinden 2 Boyutlu ve/veya 3 Boyutlu sanal zenginleştirmeler yapılmaktaydı. Günümüzde mobil cihazların ve giyilebilir Artırılmış Gerçeklik ekipmanlarının sahip oldukları gelişmiş algılayıcılar ve görüntü tanımlama yazılımları sayesinde eskinden olduğu gibi herhangi bir referansa bağlı kalmadan, istenilen herhangi bir alanda Artırılmış Gerçeklik tanıtım ve reklamları ile karşılaşabilmekteyiz.

4. AR Mimari & Mobilya Uygulamaları

Mimari ve dekorasyon alanı özellikle evlerinin nasıl görüneceği ve/veya sahip oldukları konutlar içerisinde satın almak istedikleri mobilyaların nasıl duracağını anlamak isteyen kullanıcılar için en iyi teknoloji çözümüdür diyebiliriz. Dünyaca ünlü IKEA markasının başlatmış olduğu mobilyaların müşteriler tarafından satın alma öncesinde Artırılmış Gerçeklik (AR) olarak görüntülenme trendi bugün dünyaca ünlü birçok firma tarafından kullanılmaya başlanmış durumda. Birçok mobilya ve dekorasyon imalatı yapan üretici firmalar, kendilerine ait Artırılmış Gerçeklik destekli uygulamalarını yayınladılar. Aynı zamanda mimari anlamdan da, mimar ve mühendis ekipleri, inşa edecekleri evlerin 3D modellerini AR modunda görüntüleyerek, 2 boyutlu bilgisayar ekranından çok daha başarılı bir şekilde toplu halde çalışma şansı elde edebiliyorlar.

5. AR Endüstri 4.0 Uygulamaları

Artırılmış Gerçeklik, sanayi ve endüstri kuruluşlarında, çalışan ekiplere yönelik verimlilik arıtıcı ve zamandan tasarruf sağlayıcı çok sayıda uygulama örneği barındırmaktadır. Örnek olarak saha ekiplerinin bakım ve onarımı yaptıkları cihazlar hakkında yeterli teknik bilgiye sahip değiller ise, gerekli yönergeleri AR modunda görmelerini sağlayan veya uzakta bağlanan başka bir teknisyenin gerekli açıklamaları Artırılmış Gerçeklik modunda yapmasını sağlayan birçok çözüm mevcuttur. Özellikle hızla artan makineler arasında IoT servileri ile makine verilerinin Artırılmış Gerçeklik modunda gösterilmesi de hız kazanacaktır.

6. AR Sağlık Uygulamaları

Tıp alanında eğitim ve pratik tedavi uygulamalarında Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisi en çok fırsat vadeden alanlardan biridir. Doktor adayı olan öğrencilere veya çeşitli branşlarda uzman hekimlerin almaları gereken pratik eğitim programları, Artırılmış Gerçeklik sayesinde aktarılabilir. Şu anda AR teknolojisini gerçek zamanlı kullanan ürünlerden bir tanesi kan damarının konumlarını Artırılmış Gerçeklik AR modundan deri üzerine yansıtan cihaz sayesinde, enjeksiyon sırasında yaşanan damar bulamama veya yanlış yere iğne yapma gibi konular en aza indirilmektedir. Aynı şekilde Artırılmış Gerçeklik tıp öğrencilerinin eğitimlerine büyük fayda sağlayabilmektedir. Şu anda App Store ve Google Play platformlarında yayınlanmakta olan bazı mobil uygulamalar, Artırılmış Gerçeklik yani AR olarak kullanıcılara insan anatomisinin tüm detaylarını 3 Boyutlu olarak göstermektedir.

7. Artırılmış Gerçeklik Perakende Uygulamaları

Önceleri mobilya kategorisinde başlayan satın alma öncesinde AR olarak ürünlerin gösterimi bugün hemen hemen tüm ürün gamlarında uygulanmaya başlandı. Özellikle makyaj malzemeleri, gözlük, şapka gibi doğrudan yüz bölgesinde kullanılan ürünlerin satışları Snapchat ve Facebook AR filterleri yardımı ile herhangi bir uygulama indirmeden yapılabilmekte. Kullanıcı ürünün reklamına tıkladığında telefonun cihaz kamerası aktif hale gelmekte arkada tarafta ise çalışan hali hazırda yüklü Facebook ve Snapchat uygulaması ile herhangi ek bir uygulama indirmeden, kullanıcılar satın alacakları gözlüklerin yüzlerinde nasıl durduğuna veya hangi rujun onlara daha çok yakıştığına hızlı ve gerçekçi bir şekilde karar verip satın almayı gerçekleştirebilmekteler. Aynı zamanda buzdolabı, telefon, aksesuar vb ürünlerde aynı şekilde Apple’ın Safari tarayıcısı üzerinden herhangi ek bir uygulama indirmeden Quicklook özelliği sayesinde ürünleri AR modunda kullanıcıların görüntülemesine olanak vermekte.

8. AR Müze Uygulamaları

Müzeler ve sanat galerileri bizce Artırılmış Gerçeklik teknolojilerinin en güzel uygulama örneklerine sahip olunan alanlardan biri. Müzeler tarafında Artırılmış Gerçeklik ile ilgili son 4 yılda oldukça fazla örnek karşımıza çıktı. Bunun sebebi ise elbette Artırılmış Gerçekliğin öğrenmeyi kolaylaştırması ve ilgi çekmesi en başlıca sebebi. Müzeler ziyaretçilerin ilgisini çekmek ve birden fazla defa ziyaretçileri ağırlamak için AR uygulamaları tasarlıyorlar. Bunlar arasında en basit ve sık kullanılan örnekler sergilenen objelerin 3 boyutlu hallerinin ziyaretçiler tarafından daha net bir şekilde ve yakından görülebilmesi için AR modunda gösterilmesi. Diğer sık kullanılan bir teknik ise, kullanılan uygulama sayesinde, eserin üzerinde, esere ait bir takım bilgi ve detayların beliriyor olması. Örnek olarak tarihi bir eser taratıldığında, eserin üretim yılı, hikayesi vb detaylar grafik, video, ses vb bilgisayar kaynaklı unsurlar ile zenginleştirilebilmekte.

9. AR Askeri Donanımlar

Arıtılmış Gerçeklik teknolojilerinin çıkış noktası birçok diğer teknolojide olduğu gibi elbette askeri alanda yapılan yatırımlardır. Bugüne kadar bilinen ilk AR uygulaması olan Vİrtural Fixtures 1992 yılında Louis Rosenberg tarafından Amerikan Hava Kuvvetleri bünyesinde geliştirilmiştir. Ordular AR teknolojileri ile yakından ilgilenmektedirler çünkü bünyelerinde bulunan askerlere gerçek zamanlı saha istihbaratı sağlayabilmek ve bunu bilgileri Artırılmış Gerçeklik ile askerin gözüne yansıtabilmek, düşmanlara karşı çok büyük bir avantaj sağlayarak mutlak zaferi getireceğinin bilincindedirler. Günümüzde dünyanın her ülkesindeki askeri pilotların temel donanımlarından biri, uçuş sırasında taktıkları kaskların gözlüklerinde bulunan Artırılmış Gerçeklik özelliğidir. Pilotlar kaskın gözlüğüne yansıtılan görüntüler sayesinde, dışı dünyada gördüklerin görüntülerin üzerine AR modunda bir takım veriler ile zenginleştirme yapılmaktadır. Bunlar en basit örneği ile etraflarında gördükleri uçakların, kırmızı (düşman) veya yeşil (dost) renklerde çerçevelere alınması, bu şekilde savaş anında hedeflerin kolay tespiti ve dost ateşine karşı zayiatın giderilmesi hedeflenmektedir.

10. AR Yönlendirme ve Seyahat Uygulamaları

Ziyaret ettiğiniz yabancı bir şehirde yolunuzu kaybederseniz ne yaparsınız. Eskiden olsa elbette elinizdeki haritalar veya sağa sola sorarak bulurdunuz. Şimdi ne yapıyoruz, telefonumuzu açıp Google Maps Harita servislerinden yol tarifleri alıyoruz. Öte yandan bunu yaparken net olarak hangi yöne gitmemiz gerektiğini ilk aşamada sanırım kimse anlayamıyor, muhtemelen 10 metre yürüdükten sonra farklı bir yöne doğru gittiğimizi anlayıp yönümüzü değiştiriyoruz. Artık bunlar tarih oluyor, çok yakın bir zamanda şehirlerin fiziksel yüzeylerinin taranmış hallerinin dijital kopyaları bulut servislere aktarılacak ve bizler gitmek istediğimiz yönü 2 Boyutlu harita üzerindeki yönergeler ile değil, Artırılmış Gerçeklik şeklinde görüntüleyebileceğiz. Google Maps’in yakın zamanda tüm dünyada uygulamaya sokacağı servisinde, yönlendirmeler artık kuşbakışı olarak görünen 2 Boyutlu haritalar yerine tamamen, cihazların kameraları üzerine eklenen 3 Boyutlu Artırılmış Gerçeklik görüntüleri ile olacak.

0 0 vote
Article Rating
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x