Bilgisayar

Bilgisayar Mouse(Fare) Tarihi

Bilgisayar mouse(fare) tarihine bir genel bakış

Bilgisayar kullanımı hayatımızın neredeyse her yerinde yerini almış durumda. Bilgisayarın olmazsa olmazlarında ise Mouse ve Klavye yer alıyor. Günümüzde dizüstü bilgisayarların Touchpad kısmını rahat bir şekilde kullanabilen çok az insan vardır. Entegre şekilde bir Mouse’un olması bile ek olarak bir Mouse alınıp kullanılmasını engelleyemez. J

Ülkemizde fare olarak da bilinen bu cihazlar, hareketlerinizi ve tıklamanızı algılayarak bilgisayara komut göndermeye yaramaktadır. Günümüz teknolojisinde kullandığımız fareler bugüne kadar birçok değişime uğramış ve farklı teknolojilere donatılmıştır.

Fareyi ilk olarak bulan kişi olarak Douglas Engelbart gösterilmektedir. Stanford araştırma Enstitüsü’nde görev yapan Douglas, 1964 yılında ilk fare tasarımını ortaya çıkartmıştır. İlk olarak tasarlanan bu fare sadece bir yöne hareket edebilmektedir.  Tasarlanan bu fare, iki tekerleğe sahip ahşap bir kabuk içerisindeydi.

Günümüzde kullandığımız çift fonksiyonlu doğrusal Mouse’un patentini de 1970tarihinde Douglas Engelbart tarafından alınmıştır.

Takvimler 1972’i gösterdiğinde, Xerox Parc’ten Bill English fareyi daha da geliştirdi ve toplu fare tasarımının temellerini attı. Engelbart’ın ilk olarak geliştirmiş olduğu büyük tekerler zaman içerisinde yerini fare içerisinde bulunan bir topa bıraktı. Fare altında ki top döndükçe farenin nereye hareket ettiği anlaşılıyor ve bilgisayara bu doğrultuda komutlar gidiyordu.

1980 – 1990 yılları arasında ise “Trackball” tipli fareler ortaya çıktı. Bu tasarımla beraber fare içerisinde bulunan topun yeri daha bir başka konumlandırılmıştı. Top farenin içi yerine dışına alınmıştı.

Toplu fareler yanında birçok dezavantajı getiriyordu. İçerisinde bulunan toplun kirlenmesi ve topun ağır olması bilekteki yorgunluğu arttırıyordu. Aynı zamanda fareile yapılan hızlı hareketlere tam olarak karşılık veremiyordu.

Daha sonra fare tasarımları değiştirilerek bir çağ atlandı. Algılamanın temeli olan top ortadan kaldırıldı ve yerine optik algılayıcılar koyuldu. Bu durumun değişmesinde Steve Kirsch büyük rol sahibiydi.  İlk başlarda farenin hızı ve yönü tespit edilebilmesi adına farenin özel bir metal üzerinde kullanılması gerekiyordu. Teknoloji zamanla gelişti ve görüntü işlemciler kullanıldı. Yüzeyin aydınlatılmasında ise Led’lerden yararlanıldı.

Daha sonra ki dönemde ise Lazer fareler ortaya çıktı. Çalışma sistemleri olarak optik fareler ile aynı mekanizmaya sahip fareler yine aynı şekilde görüntü işlemcisini kullanıldı. Yüzey algılamada ise optik teknoloji yerine lazer ışınları kullanıldı.

0 0 vote
Article Rating
[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x