ANASAYFA

Disket Nedir?

Disket, ortalama 1.5 MB boyutunda olan dörtgen şeklinde plastik bir depolama sistemidir. İngilizcede Floppy Diskolarak bilinir. Genellikle küçük boyutlu dosyalar için kullanılır. 1960’lı yılların sonlarına doğru üretime başlandı. 2000’li yıllara kadar kullanımı devam etti. 2000’li yıllardan sonra yerini CD ve USB depolama birimlerine bıraktı. Disketin içindeki veriler silinerek tekrar kullanılabilir. Bu sayede yeni bir disk almanıza gerek kalmaz. Fakat boyutunu düşünürsek bu zamanda size yetmeyeceği anlaşılmaktadır.

Disket Nedir?

Disket, ortalama 1.5 MB boyutunda olan dörtgen şeklinde plastik bir depolama sistemidir. İngilizcede Floppy Diskolarak bilinir. Genellikle küçük boyutlu dosyalar için kullanılır. 1960’lı yılların sonlarına doğru üretime başlandı. 2000’li yıllara kadar kullanımı devam etti. 2000’li yıllardan sonra yerini CD ve USB depolama birimlerine bıraktı. Disketin içindeki veriler silinerek tekrar kullanılabilir. Bu sayede yeni bir disk almanıza gerek kalmaz. Fakat boyutunu düşünürsek bu zamanda size yetmeyeceği anlaşılmaktadır.

Tarihi

İlk disket 1960’lı yıllarda üretime başladı. 1971 yılında ise aktif olarak ticari kullanımı başladı. İlk ticari disketi ise IBMfirması geliştirdi. Sonrasında birkaç firma daha disket yazmaya başladı. Önceleri daha geniş olan disketler sonraları biraz daha küçüldü.

Disketlerin Yapısı

EbatBilgi Kayıt TipiKapasitesi
5,25 inçTek yönlü180 KB
5,25 inçÇift yönlü 360 KB
5,25 inçYüksek yoğunluklu1,38 MB HD
3,5 inçTek Yönlü720 KB (DD)
3,5 inçÇift yönlü1,44 MB (HD)


1. Kayıt koruma penceresi
2. Döndürme yuvası
3. Okuma penceresi kapağı
4. Plastik kap
5. Koruma yatağı
6. Manyetik disk
7. Disk sektörü
Disklerde yer alan sektörler, verilerin kayıt edildiği yerlerdir. Verileriniz bu sektörlere kayıt olarak dosyalarınız kullanılabilir hale gelir. Disketi kullanmak için disketinizi bir bilgisayarda disket destekli bölüme takmalısınız.

Hafıza kartı takılarak boyutu büyütülmüş bir Disket.

Avantajları

Çok fazla avantajı olmasa da küçük ofis belgeleriniz, org melodileri, eski işletim sistemi kurulumları gibi işlemlerde işe yarayabilir.

Dezavantajları

Disketler, plastik ve kırılabilir yapıda olduğundan dolayı hemen bozulabilirler. Bundan dolayı dikkatli kullanmalısınız. Üstüne su dökerseniz, manyetik bir alana bırakırsanız veya ısıya maruz kalırsa bozulabilir. Bundan dolayı dikkatli olmalısınız. Şu anda az miktarda bile olsa kullanımı vardır.

Disket Üretimlerinin Durdurulması

2000’li yıllara kadar disket kullanımı olsa da Sony 2013 yılına kadar disket üretimine devam etmiştir. Bunun nedeni ise ses mühendisleri ve müzisyenler ile ilgilidir. 2004 yılında Sony disket üretimini durdurma kararı aldı fakat ses sanatçılarının dikkatini çekince bundan vazgeçme kararı aldı. Nedeni ise kullanılan ekipmanların çoğunun halen disket girişli olması idi.

0 0 vote
Article Rating
[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x