ANASAYFA

Dünyanın En Büyük Bilgisayar Donanım Fuarı Computex Haberleri

Asus, ROG Strix Hero II ve Scar II ile ZenBook S ve ZenBook Pro dizüstü bilgisayarlarından sonra, yeni dizüstü Project Precog ile karşınıza çıkıyor.

  • Asus, iki adet 4K ekranı olan Zenbook Pro Duo taşınabilir bilgisayarını tanıttı.

Asus, ROG Strix Hero II ve Scar II ile ZenBook S ve ZenBook Pro dizüstü bilgisayarlarından sonra, yeni dizüstü Project Precog ile karşınıza çıkıyor.   Üzerinde fiziksel bir klavye bulunmayan yeni dizüstü, klavyeyi sanal hale getirerek gövde kısmından yararlanmanızı sağlıyor. Bunun dışında standart bir ekran gibi de kullanılabiliyor. Project Precog sadece bununla sınır kalmıyor, şirket kullanıcıların bilgisayarı yan konumda dik tutulacağını bile düşünüyor. Harici klavye ve mouse ile Project Precog’un kullanım yapısı adeta bir masaüstü PC’yi andırıyor. Ekran menteşesi sayesinde tablet şeklinde de kullanabileceğiniz dizüstü, akıllı özelliklere de sahip. Pil kendisini optimize edebiliyor ve çalışılan yazılıma göre öneriler sunabiliyor. 

  • Dünyanın önde gelen işlemci üreticilerinden biri olan Intel, yeni işlemcisi Core i9-9900KS CPU’yu gözler önüne serdi.

5 GHz frekansta çalışan yeni işlemci, Tayvan’da gerçekleştirilen Computex 2019 teknoloji fuarına damgasını vurdu.

Qualcomm ve AMD ile büyük bir rekabet içerisinde olan ve rakiplerinden geri kalmak istemeyen Intel, Computex Kickoff etkinliğinde Special Edition Core i9-9900KS işlemcisini duyurdu. Yeni 9900KS modeli karşımıza 8 çekirdek ve 16 iş parçacığı ile çıkıyor. Temel frekansı 4 GHz olan 9900KS, Maksimum Turbo Frekansta tüm çekirdeklerde 5 GHz’e kadar çıkabiliyor. Model önceki 9900K’ya göre ek 300 MHz’lik Turbo frekans ve 400 GHz’lik Temel frekans sunuyor.

Kutu yapısına bakıldığında ise Core i9-9900K’da olduğu gibi bu modelin de yanında soğutma sistemi ile birlikte gelmediği dikkat çekiyor.

Intel, tanıtımda bir miktar Ice Lake işlemcilerinden de bahsetti. Şirketin 10nm fabrikasyon sürecine sahip gelecek nesil işlemcileri olacak olan Ice Lake, bilindiği gibi Gen11 grafik birimini içerecek. Intel’in etkinlikte söylediğine göre ise, yeni işlemci entegre grafik noktasında Gen9’un iki katı kadar performans gösterecek.

Son olarak Intel’in yeni işlemci ailesinde Wi-Fi 6 yerleşik olarak bulunacak ve Thunderbolt 3 de yer alacak.

  • AMD PC oyuncularına meraklılara ve içerik üreticilere performans, özellik ve deneyim konusunda yenilikler sunan, yüksek performanslı 7nm teknolojisi üzerine inşa edilmiş işlemci ve grafik ürünlerini tanıttı.

Computex’te ilk defa yaptığı açılış konuşmasında AMD Başkanı ve CEO’su Dr. Lisa Su, şu ürün ve teknolojileri duyurdu:

Yeni “Zen 2” çekirdeği, endüstri trendindeki nesle uygun performans artışını geride bırakarak, kendinden önce gelen “Zen” mimarisine göre %15’e kadar daha fazla IPC sunuyor. “Zen 2” CPU çekirdeği, yeni nesil AMD Ryzen ve EPYC™ işlemcileri güçlendirirken, aynı zamanda daha büyük arabellek boyutu ve yeniden tasarlanmış kayan nokta motoru barındırıyor.

İçerisinde yeni 12-çekirdekli Ryzen 9 işlemcinin de bulunduğu 3. Nesil AMD Ryzen masaüstü işlemci ailesi, lider performans sunuyor.

Soket AM4 için geliştirilen, dünyanın ilk PCIe 4.0 destekli yonga seti AMD X570, piyasaya 50’den fazla yeni anakartla sunuluyor.

PC oyunculuğu, konsol ve bulutun geleceğini şekillendirmek için tasarlanan RDNA oyun mimarisi, daha küçük bir boyutta daha iyi performans, güç ve bellek verimliliği sağlaması için üretildi.

7nm teknolojili AMD Radeon RX 5700-serisi oyuncu grafik kartı ailesi, yüksek hızlı GDDR6 bellek ve PCIe 4.0 arayüzü için destek sunuyor.

Dr. Su’ya konuşmasında Microsoft İşletim Sistemi Platformlarından Sorumlu Kurumsal Başkan Yardımcısı Roanne Sones, Asus COO’su Joe Hsies, Acer Co-COO’su Jerry Kao ve sektördeki diğer önemli isimler eşlik etti ve AMD’nin yüksek performanslı işlemci ve grafik ekosistemini derinlemesine anlattılar.

Dr. Su konuşmasında şunları söyledi: “2019, AMD için muhteşem bir başlangıca sahne oldu ve aynı zamanda işlemci ve grafik teknolojisiyle mümkün olanın sınırlarını zorlayan lider ürünleri üretmemize neden olan 50 yıllık inovasyonu da kutladığımız bir yıl oldu. Yeni nesil çekirdekler, son teknoloji yonga tasarımı yaklaşımı ve gelişmiş işlemci teknolojileri ile yüksek performanslı bilgi-işlem ekosistemimize, lider 7nm ürünleri sunmak için gözle görülür stratejik yatırımlar yaptık. Sektördeki ortaklarımızla yeni Ryzen masaüstü işlemcilerimiz ve Radeon RX oyuncu grafik kartlarımızı piyasaya sürmeye hazırlanırken, COMPUTEX 2019’u birlikte başlatmaktan dolayı çok heyecanlıyız.” 

Kaynak:

  • milliyet.com.tr
  • chip.com.tr
  • hürriyet.com.tr

[Toplam:2    Ortalama:3/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
To Top