Haber

Hackerların Tarihçesi

1960

İlk bilgisayar hacker’arı MIT’te (Massachusetts Institute of Technology) ortaya çıktı. Bu hacker’ların amacı ise bu enstitü içinde elektrikle çalışan trenlerin daha hızlı yol kat etmesini sağlamaktı ve hacker’lık bilgilerini bu yönde kullanıyorlardı.

1971

70’li yılların başında geliştirdiği basit bir araç sayesinde bedava telefon görüşmesi yapabilmeyi başaran Draper, hacker’ların da babası olarak biliniyor. Draper, 2007 yılında da tecrübelerini paylaşmak için Türkiye’ye gelmiş ve yoğun bir ilgiyle karşılanmıştı.

1983

War Games isimli bir film ile hack’leme eylemi ilk kez sinema perdesine taşındı ve halka gösterildi. Filmin ana karakteri Matthew Broderick, bir bilgisayar oyununu kırarken ekrana yansıyordu.

1984

16 Aralık 1959 yılında dünyaya gelen ve Emmanuel Goldstein olarak da bilinen Eric Corley, 4 ayda bir yayınlanan 2600 isimli hacker dergisinde editörlük görevini sürdürürken yazılarıyla adını tüm dünyaya duyurmayı başarmıştı.

1987

17 yaşındaki lise öğrencisi olan Herbert Zinn, Shadow Hawk olarak da biliniyor. ABD’de bulunan cep telefonu operatörü AT&T’nin bilgisayarlarını hack’lediğini sonraları itiraf eden Zinn, tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Uzmanlara göre Zinn, neredeyse ABD’nin telefon ağını toptan çökertmek üzereydi.

1988

Robert Tappan Morris, 88 yılında yazdığı ve kendi adını verdiği Morris solucan yazılımıyla birlikte ARPANET’e bağlı 60 bin bilgisayarın 6 binden fazlasını çökertmişti. Kendi kendine sürekli çoğalabilen bir yapıda olan Morris, geliştirilen ilk solucan olma özelliğine de sahip.

1989

Dünyanın çok yakından tanıdığı Kevin Mitnick, Motorola, Nokia, Sun Microsystems ve Fujitsu gibi önde gelen teknoloji şirketlerinin bilgisayar ağlarına girdi ve mahkemece 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mitnick, bugün beyaz şapkalı bir hacker olarak güvenlik danışmanlığı görevini sürdürüyor.

1990

Amerikan gizli servisi, uzun bir araştırma döneminin ardından 14 kentte büyük bir hacker operasyonu başlattı. Sabah erken saatlerde yapılan baskınlarda bilgisayar, kredi kartı ve telefon sahtekarlığı yapan çok sayıda kişi tutuklandı. Bu operasyon hacker gruplarına büyük darbe vurdu.

1991

Genel Muhasebe Ofisi, Hollandalı gençlerin Savunma Departmanı bilgisayarlarına girdiğini keşfediyor. Körfez Savaşı esnasında bu gençlerin önemli operasyon bilgilerini değiştirdiği veya kopyaladığı ortaya çıkıyor. Bu bilgiler arasında askeri personel hakkında detaylar, Körfez bölgesine aktarılan askeri ekipmanın detayları ve geliştirilmekte olan önemli silah sistemleri de yer alıyor.

1994

“DataStream” ve “Kuji” lakaplı iki hacker, Griffith Hava Kuvvetleri Üssü’ne ve yüzlerce başka sisteme sızıyor. Diğer bilgisayarlar arasında NASA ve Kore Atom Araştırmaları Enstitüsü de yer alıyor. Scotland Yard dedektifleri “Data Stream”i yakalamayı başarıyor. 16 yaşındaki İngiliz genci yakalandığında cenin pozisyonuna girip ağlamaya başlıyor. “Kuji” ise asla bulunamıyor.

1996

Johnny [Xchaotic] adını kullanan bir hacker, 40 kadar politikacı, iş adamı ve çeşitli enstitülerin liderlerini e-posta bombardımanına tutuyor. Hedeflerin e-posta adreslerini internet posta listelerine yazdırarak bir hafta sonunda 20.000 e-posta oluşturan hacker, her hedefi neden seçtiğini açıklamayı da ihmal etmiyor. Bu hacker asla yakalanamadı.

1998

Savunma Sekreteri John Hamre, hackerların Pentagon’un gördüğü en organize ve sistematik saldırıyı düzenlediğini duyuruyor. Kaliforniya Cloverdale’den iki delikanlı olaylarla bağlantılı oldukları için gözaltına alınıyor. İsrailli hacker “the Analyzer” da elebaşı olarak tutuklanıyor.

1999

Norveçli bir hacker gurubu olan Masters of Reverse Engineering (MoRE), DVD kopya korumasını kırmayı başarıyor. DVD’lerdeki korumaları kaldıran bir yazılımı internet üzerinden dağıtıyorlar ve eğlence endüstrisinden üzerlerine dava yağıyor.

2000

Üç günlük bir süre zarfında hackerlar, Yahoo!, Amazon.com, Buy.com ve CNN.com gibi dünyanın önde gelen sitelerini çökertiyorlar. Denial of Service saldırıları böylece meşhur oluyor.

,

9 milyon hack denemesinden sonra güvenlik sitesi AntiOnline, Avustralyalı bir hacker olan “ron1n (n1nor)” tarafından hackleniyor. AntiOnline, site sahibi olan John Vranesevich tarafından hacklenemez ilan edilmişti. Bütün hackerların dikkatini üzerine çeken site, zayıf bir cgi kodu yüzünden hackleniyor.

,

Creditcards.com adresinden 55.000 kredi kartı numarası çalınıyor. Bu site online ticaret sitelerinin kredi aktarımlarını işliyordu. 25.000 kredi kartı bilgisi, fidye istemi karşılanmayınca internette yayınlanıyor.

2001

Amerikan yetkilileri, İngiliz hacker Gary McKinnon’un kritik işletim sistemi dosyalarını silmek suretiyle Amerikan Ordusu’nun Washington sistemlerinden 2.000 bilgisayarı 24 saatliğine devre dışı bıraktığını, Amerikan Donanması’nın silah envanter kütüklerini sildiğini ve 11 Eylül terörist saldırılarından sonra bu yüzde 300 donanma bilgisayarını devre dışı bıraktığını iddia ediyorlar.

,

Los Angeles Times gazetesinin haberi büyük korku uyandırıyor. Habere göre hackerlar Kaliforniya elektrik sistemini kontrol eden bilgisayar ağına saldırarak 17 günlük bir krize sebep oldu. Saldırının Çin’in Guangdong bölgesinden geldiği sanılıyor. Bu olay ülkenin önde gelen devlet adamlarını endişelendiriyor.

2002

17 yaşında Belçikalı bir bayan hacker olan “Gigabyte, Microsoft’un en son programlama dili olan C#’de yazılan ilk virüsü yaratma şerefine(!) nail oluyor.

,

52 yaşında bir Tayvanlı kadın, Lisa Chen 9 yıl hapse mahkum ediliyor. Amerika’nın en büyük korsanlık vakalarından birinde 75 milyon dolarlık korsan yazılım ele geçiriliyor

2006

Jeanson James Ancheta 57 ay hapis cezasına ve 15.000 dolar tazminat ödemeye mahkum ediliyor. Donanma Hava Savaşı Merkezi ve Savunma Bilgi Sistemleri Ajansı düzenlediği saldırının sonucunda 60.000 dolarını, BMW’sini ve bilgisayarını da devlete vermek zorunda kalıyor.

2007

Birleşmiş Milletler internet sayfası bir Türk hacker grubu tarafından değiştiriliyor. Ban Ki-Moon’un konuşmasının yerine “Kerem125 MOsted ve Gsy tarafından hacklendi. Bu bir siber protestodur. Hey İsrail ve Amerika, çocukları ve başka insanları öldürmeyin. Sonsuza kadar barış, savaşa hayır” yazısı görünüyor.

2008

Conficker solucanı ilk kez tespit ediliyor. Şubat 2009 itibariyle 15 milyon bilgisayara bulaşıyor. 13 Şubat’ta Microsoft, Conficker’ın yaratılmasında ya da dağıtılmasında parmağı olan kişiler hakkında bilgi verenlere 250.000 dolarlık bir ödül vaat ediyor.

,

Bir grup hacker, “Wardriving” yani savaş sürüşü isimli bir metod kullanarak 40 milyon kredi kartı numarası çalıyor. Etrafta araçla dolaşırken güvensiz kablosuz ağlara dinleme yazılımı değiştirme yöntemiyle, Amerikan tarihinin en büyük kredi kartı vurgununu gerçekleştiriyorlar.

.

0 0 vote
Article Rating
[Toplam: 3   Ortalama: 3.3/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x