ANASAYFA

Hangi Programlama Dili Nerede Kullanılır?

TÜM PROGRAMLAMA DİLLERİ ile ilgili görsel sonucu

Yazılıma ilgilisiniz ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Hangi yazılım dili nerede kullanılır merak mı ediyorsunuz? O zaman bu yazım tam size göre. Ufak da olsa bir araştırma yaptıysanız birçok yazılım dili olduğunu görmüşsünüzdür. Peki neden bu kadar çok yazılım dili var ve nereden çıktı bunlar? Neden bu kadar karmaşık? Bütün bunları nasıl öğreneceksiniz?

TÜM PROGRAMLAMA DİLLERİ ile ilgili görsel sonucu

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bütün yazılım dillerine hakim olmanız neredeyse imkansızdır. Ancak bir yazılım dilinde ustalaşmanız size diğer yazılım dillerini öğrenirken çok büyük kolaylıklar sağlar. Bütün yazılım dillerini bilmenize gerek de yok zaten. Her şeyden önce alanınızı seçmeniz sizin için en iyisidir. Bu küçük gibi görünen detay aslında en önemli adımdır. Çünkü bu yaptığınız işten zevk almanız ve öğrenme devamlılığınız için olmazsa olmazdır. Yazılım öğrenmeyi isteme sebebiniz mobil uygulama yapmak, oyun geliştirmek, web projeleri yapmak, gömülü sistemler ya da yapay zeka gibi konularda projeler geliştirmek olabilir. Kendinize bir alan seçtikten sonra sıra geldi sizin için gerekli olan yazılım dillerini öğrenmeye. Dikkat! Bu yazımda genel olarak popüler dilleri konu aldım. Unutmayınız ki bunlara çok daha fazla dil ve framework eklenebilir.

GÖMÜLÜ SİSTEMLER

Gömülü sistemler deyince yazılımla ilgisi olmayan insanlar genellikle ya bir anlam veremez ya da “nereye gömülü” gibi sorular sorar. İsim olarak korkutucu gelebilir ama evet, aslında bir yere gömülü Mikrodenetleyici denilen elektronik elemana! Mikrodenetleyiciler içerisinde mikroişlemci ve birkaç başka şey daha barındıran elektronik devre elemanlarıdır. Yazdığınız kodu bu devre elemanına atarsınız ve o da sizin yazdığınız koda göre çeşitli işlemler gerçekleştirir. Sensörlerden gelen sinyalleri okuyabilir, bu verileri internete gönderebilir, lcd ekrana çeşitli şeyler yazdırabilir, motor kontrol edebilir ve daha pek çok şeyi gerçekleştirebilirsiniz. Küçük oyuncak arabalardan tutun savunma sanayisi ve hatta uzay araçlarına kadar pek çok yerde gömülü sistem yazılımları bulunur. Yazılımda ilk doğan alanlardan birisi budur.

Assembly

Assembly dili en eski dillerden biridir ve makine diline en yakın dillerden biridir. Bu sebeple yazılması çok zor bir dildir ve öğrenmek epey zaman alır. Bununla birlikte mikro işlemciyle alakalı çok ince ayrıntıları yönetmeye imkan verir. Bu nedenle çok hızlı çalışır. Yazılan kod çok az yer kaplar. Günümüzde hızın önemli olmadığı yerlerde çok fazla kullanılmamaktadır.

C Dili

C dili 1972 yılında Dennis Ritchie tarafından geliştirilmiştir. Bu program Unix işletim sisteminin yazıldığı dil olarak biliniyordu. Ama hemen hemen bütün işletim sistemlerinde C ya da C++ dilleri kullanılmıştır. Makine diline yakın olmasına rağmen kodlaması ve öğrenmesi Assembly’e göre daha kolaydır. Yazılan kod az yer kaplar ve hızlıdır. Günümüzde hala popüler olan bu yazılım dili ile birçok uygulama gerçekleştirilebilir.

TÜM PROGRAMLAMA DİLLERİ ile ilgili görsel sonucu

C++ Dili

C++ (Türkçe olarak “si plas plas” diye okunur) dili C dili baz alınarak yazılmıştır ve birbirleriyle çok benzerdir. Genel olarak her C koduna aynı zamanda C++ kodudur diyebiliriz (ancak her C++ kodu bir C kodu olmayabilir). C++ dili 1979 yılında Bjarne Stroustrup tarafından geliştirilmeye başlanmış ve 1983 yılında çıkmıştır. Nesne yönelimli bir dildir. Performansın gerekli olduğu durumlarda kullanılan dillerden biridir ve günümüzdeki en popüler diller arasındaki yerini korumaktadır.

Pic mikrodenetleyicileri programlarken C dili, Arduino (Atmel mikrodenetleyicileri) programlarken basitleştirilmiş bir C/C++ dili versiyonu ve Arm tabanlı mikroişlemcileri programlarken de C++ dili kullanılır.

WEB (FRONT-END Ve BACK-END)

Öncelikle Front-end ve Back-end nedir bunu açıklayayım. Web tarayıcımızı (Mozilla Firefox, Google Chrome gibi) açtık ve bir sayfaya gittik diyelim. Örneğin Facebook’a. Butonlar, resimler, videolar, yazılar ve gördüğümüz diğer tüm şeyler aslında web’in front-end tarafıdır. Arka plandaki şeyler, yani bizim görmediğimiz şeyler de web’in back-end tarafıdır. Kullanıcının bilgileri ve paylaşımları server denen ortamda saklanır. Back-end programlama server (veri tabanı) ile front-end arasında bir köprü oluşturur. Örneğin kullanıcı adı ve şifremizi yazıp girişe bastığımızda back-end dili veri tabanına bağlanıp kullanıcı adı ve şifrenin doğruluğunu kontrol eder ve doğruysa girişe onay verir ve giriş sayfasına yönlendirir. Şimdi gelelim dillerimizi tanımaya:

TÜM PROGRAMLAMA DİLLERİ ile ilgili görsel sonucu

HTML (Hyper Text Markup Language – Hiper Metin İşaret Dili)

HTML front-end tarafıdır ve bir yazılım dili değil işaret dilidir! Öğrenmesi kolaydır. Web programlamayı bir insana benzetirsek Html iskelet sistemidir diyebiliriz. Renk, boyut, arkaplan rengi vs gibi tasarım öğeleri eklenebilir ancak kod okumayı zorlaştırdığı ve karmaşıklaştırdığı için bu tercih edilmez. Öğelere class (sınıf) ya da id verilerek tasarım Css’e bırakılır.

CSS (Cascading Style Sheets – Basamaklı Stil Şablonları)

İnsan benzetimimizde Css insanın dış görünüşüdür. Yani renkler, öğelerin boyutları, yazı tipi ve boyutları, gölgelendirmeler… Bunların hepsi Html yazarken verdiğimiz class ve id’lere göre Css ile programlanır. Daha sonra oluşturduğumuz Css dosyamızı Html kodumuzun içine ekleriz. Css de kolaydır. Bootstrap gibi başarılı frameworkleri bulunmaktadır.

JS (Javascript)

Javascript bazen Java ile karıştırılmaktadır ama ikisi çok farklıdır. Javascript bir betik dilidir. İnsan benzetimizde javascript için verdiğimiz tepkiler diyebiliriz. Örneğin “beğen” butonuna bastığımızda arkada Js kodu çalışır ve boş olan kalp kırmızı renkte görünmeye başlar ya da bir içeriğe puan verdiğimizde de Js kodu çalışır. Menüden “blog” butonuna tıkladığımızda bizi Javascript kodları blog sayfasına yönlendirir. Js yazmak Html ve Css’e göre biraz daha zordur. Ama temelde bu üçü de her web sayfasında bulunmak zorundadır.

Javascript’in framework denilen çeşitli varyasyonları vardır. Hatta NodeJs gibi frameworkler ile back-end programlama da yapılabilmektedir. Frameworkler kod yazmayı kolaylaştırmak, hızlı kod yazmak ve kodun okunurluğunu arttırmak gibi şeyleri sağlar. Popüler olan bazı Js frameworkleri: NodeJs, Angular, ReactJs, Vue, Pug.

PHP (Hypertext Preprocessor – Hiper Metin Önişlemcisi)

Php internet için üretilmiş, sunucu taraflı, yani back-end dediğimiz, çok geniş kullanımlı, genel amaçlı, içerisine HTML gömülebilen betik ve programlama dilidir. Dinamik web sayfaları geliştirmeye yarar. İlk kez 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilmiştir. Php topluluğu tarafından şuanda da geliştirilmeye devam edilmektedir ve açık kaynak kodludur. PHP ile basit bir blog sitesinden tutun da, Arama motoru, web sayfaları (örneğin Facebook php ile yapılmıştır), WordPress gibi içerik yönetim sistemleri ve online oyunlar gibi pek çok şey yapılabilir.

Asp ve Asp.Net

Asp (Active Server Pages – Aktif sunucu sayfaları) Microsoft yazılımı olmakla beraberinde bu firmanın geliştirmiş olduğu bir programlama dilidir. Bu programlama dili kullanıcı tarafına etkileşimli, dinamik web sayfaları göstermek için kullanılır. Bu dil sayesinde kodlamanız bittikten sonrasın da kullanıcının sadece sonuçta oluşan HTML sayfalarını görmesi olayıdır. Yani sizin kodlamış olduğunuz ASP kodlarınızın gösterilmemesidir. Sunucunuz onun için hazırladığı HTML kodlarını gösterir.  En büyük avantajlarından biri kullandığınız scriptlerin saklı kalmasıdır.

Asp.Net’in ilk sürümü 1992 yılında, Microsoft tarafından geliştirilmiştir ve veritabanı yardımıyla dinamik internet siteleri oluşturulmak için kullanılan bir programlama çatısıdır. IIS üzerinde çalışan ASP.NET bir programlama dili değil yazılım çatısıdır. ASP.NET ile internet sitesi geliştirmek isteyen yazılımcılar Visual Basic, C++, C# ve Perl gibi programlama dillerini kullanarak dinamik web siteleri ve yazılımlar geliştirebilirler. Açık kaynak kodlu değil ticaridir.

TÜM PROGRAMLAMA DİLLERİ ile ilgili görsel sonucu

Java

Java ilk olarak Sun Microsystems tarafından 1995 yılında piyasaya sürülen bir programlama dili ve bilgi işlem platformudur. Java neredeyse her türdeki ağ uygulamalarının temelini oluşturarak gömülü ve mobil uygulamalar, oyunlar, Web tabanlı içerik ve kurumsal yazılım geliştirme ve dağıtımı için kullanılabilir. Çok geniş bir alana hitap etmektedir.

Django

Python dilinin web geliştirme framework’ü olan django’nun temel amacı, karmaşık bir yapıda olan web uygulamalarının kullanımını kolaylaştırmaktır. Django yeniden kullanılabilirlik, modülerlik, hızlı geliştirme süreci politikasına sahip bir yapıda tasarlanmaktadır. Öğrenilmesi kolaydır.

Ruby on Rails

Açık kaynak kodlu bir dil olan Ruby’nin web geliştirme framework’ü olan Ruby on Rails basit yazımı ve öğrenilmesinin kolay olması nedeniyle son dönemlerde popülerleşmiştir. Mvc (model-view-controller) yapısında olan dillerdendir.

TÜM PROGRAMLAMA DİLLERİ ile ilgili görsel sonucu

EVVET MİLLET EĞER BU YAZI BEĞENİLİRSE MASAÜSTÜ VE MOBİLDE UYGULAMA VE OYUN KODLAMA DİLLERİ İLE İLGİLİ YAZI ATICAM KOLAY GELSİN:)

0 0 vote
Article Rating
[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]
2 Adet Yorum Yapıldı
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Turan
Turan
9 ay önce

Merhaba hocam benim telefonumun wi-fisi açılmıyor. Bunun sebebini ve nasıl tekrar açabileceğimi öğrenebilir mıyım?

İbrahim Can İNCER
İbrahim Can İNCER
9 ay önce
Reply to  Turan

Tam olarak sorunun nedir

To Top
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x