ANASAYFA

IDE (Integrated Developmt Environmet) Nedir?

Türkçesi “Bütünleşik Geliştirme Ortamı” olup
Programcının yazılım geliştirmek için kullandığı gelişmiş text editör denebilir.

IDE Nedir

IDE (Integrated Development Environment), Türkçesiyle “Tümleşik Geliştirme Ortamı” olarak çevrilir.

Programcının yazılım geliştirmek için kullandığı gelişmiş text editör diyebiliriz. Programcılar daha kolay şekilde yazılım geliştirebilmesi için tasarlanan ve yazılım geliştirme aşamasında geliştiriciye birçok kullanışlı araç sunarak daha kolay ve etkili şekilde yazılım geliştirmesine yardımcı olan yazılım türüdür. Günümüzde birbirinden farklı özelliklere ve arayüzüe sahip ide’ler mevcuttur. Ama hepsini amacı aynı, programcıya kolaylık sağlamak.

Yazılımcıların programlamada kullandığı en önemli araç IDE lerdir. Hangi IDE yi kullanacağını seçme bir yazılımcı için çok önemli bir konudur. Bu konuyu, Sistem Gereksinimleri ve Yazılımcının Zevki olarak iki başlık altında toplayabiliriz.

Sistem Gereksinimleri

Sistem gereksinimleri, Ide seçerken en önemli husustur. Ide’lerin özelliklerine göre farklılık gösterir. depolama alanı, disk hızı, ram vb. özellikler önemlidir.

Yazılımcının Zevki

Insan, iradesini tam olarak kullanamayan, zevkini ön planda tutan bir varlık olması nedeniyle Ide seçerken dikkat edilmesi gerekir. Çünkü programlaya yeni başlayan bir yazılımcının hevesini kırar. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biridir.

Popüler IDE’ler

Günümüzde en çok kullanılan IDE ler : Eclipse, Code:Blocks, GNAT Visual Studio, Visual Studio Code, CodeLite, NetBeans, Qt Creator, Dev C++, C++ Builder, Anjuta, MonoDevelop.

0 0 vote
Article Rating
[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x