Haber

İnsan Beyni Gibi Çalışan İşlemciyi,İntel Tasarlayabildi

Geçen yıl İntel’in makina öğrenmesi için tasarlamış olduğu Loihi isimli işlemcilerden 64 tanesini birleştirerek Pohoiki Beach adında bir sistem tasarladı.

Normal işlemciler, kendi yörüngelerinde hiç yorum katmadan çalışırken ,İntel’in yeni işlemcileri insan beyni gibi çalışarak çoğu şeyi hesaplıyor.

Kullandığımız bilgisayarlar sadece kendi verdiğimiz komutları yaparken,komut verilmediği zamanlarda hiçbir şey yapamazlar.Makine öğrenmesi ve bu işlemi hızlandıracak olan nöromorfik işlemciler ise bu durumu değiştirmek için geliştiriliyor.

Makina öğrenmesinin arkasındaki fikir insan beynin aklına gelmediği zamanlarda kişi yerine onu önceden yapması.

Böyle bir ifadede bulununca insanın aklında kara kara sorular beliriyor. “Ya makineler ileride Dünya’daki tek sorunun insanlar olduğunu düşünüp buna bir çözüm getirmeye falan kalkarsa?”

Makine öğrenmesi oralara daha gelmedi, içiniz rahat olsun. Günümüzde bu teknoloji, daha çok karşısındaki anlamsız bilgiden anlamlı bilgi üretmeye odaklanmış durumda. Kendi farkındalığını kazanarak tekillik haline gelebilmiş cihazlar henüz söz konusu değil.

Bu teknoloji ne işimize yarayacak?

Makine öğrenmesi ile çalışan sistemlerin güvenlik kameralarından topladığı verileri analiz ederek, trafik ışıklarının davranışlarını en optimize şekilde kontrol ettiğini, İstanbul trafiğini sıfıra indirdiğini hayal edin. (Hayal etmesi bedava.) Benzer bir sistem kaydettiği görüntülerde yer alan insanların o sırada ne yapıyor olduklarını da anlayabilir. İnsan kaçırma vakasına rastlayan bir sistemin bunu yetkili mercilere bildirerek kurtarabileceği hayatları düşünün.

2018 yılında çekilmiş olan aşağıdaki videoda, Loihi çipini kullanan bir bilgisayarın, bağlı olduğu kameradan gelen görüntülerden örnekler alarak, kameranın karşısındaki nesneyi tanımlamayı başardığını görebilirsiniz

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Kanada Ulusal Araştırma Konseyi’nin ortak yürüttüğü bir proje olan AMPRO3 isimli prostetik bacak, makine öğrenmesi ile eğitiliyor. Bu işlem için de Loihi çiplerinden faydalanılıyor. AMPRO3, kinetik hareketleri tıpkı bir insan beyninin yapacağı gibi yorumlayarak, attığı adımları olabildiğine organik bir şekilde atmaya çalışıyor.

Grafik işlemcileri da makine öğrenmesi için sıklıkla kullanılıyor. Nöral ağ oluşturma konusunda normal işlemcilere oranla daha hızlı oldukları biliniyor. Hatta, Nvidia kendi geliştirdiği CUDA çekirdekleri makine öğrenmesinde kullanılsın diye kendi yazılım kütüphanelerini geliştiriyor. Loihi ise günümüz grafik işlemcilerine göre büyük bir avantaja sahip. Yapılan testlerde görülmüş ki, Loihi onlardan 109 kat daha az enerji tüketiyor.

Sonuç olarak o çiplerden 64 tanesinin bir araya gelerek oluşan bir beyin düşünün işte o beyin Pohoiki Beach oluyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
To Top