ANASAYFA

MOBİL UYGULAMA VE OYUN GELİŞTİRME

unreal engine 4 ile ilgili görsel sonucu

Mobil uygulamalar günümüzde Android ve Ios dışında yok denecek kadar az. Bazı dillerde sadece Android ya da Ios’a yönelik (native) uygulamalar yapıldığı gibi bazı dillerle de hibrid yani hem Android’de hem de Ios’ta çalışabilecek uygulamalar yapılabilmektedir.

Java

Java’nın çok kapsamlı bir dil olduğunu ve pek çok şey yapılabileceğinden bahsetmiştim. Java ile native (sadece Android’de çalışan) uygulamalar geliştirilebilir. Java ile mobil uygulama geliştirmek için Android Studio programını kullanabilirsiniz. Java diline iyice hakim olmadan java ile android uygulama geliştirmeniz biraz zor olabilir. Özellikle de başka bir yazılım dili bilmiyorsanız. O nedenle önce java’dan başlayın derim. Arayüz yapısını (butonlar, text view’lar vb.) gerçekleştirmek için de Xml kullanmak gerekiyor.

Kotlin

Kotlin JetBrains tarafından geliştirilmeye 2010 yılında başlanmış, 2011 yılında duyurulmuş, açık kaynak kodlu, nesne yönelimli bir dildir. Yakın zamanda çıkmasına rağmen hızlı bir şekilde popülerleşmiştir. Kotlin ve Java birlikte çalışabilmektedir. Kotlin içinde Java, Java içinde Kotlin çalışabilir. Dolayısıyla Java kütüphaneleri Kotlin’de de kullanılabilir. Google tarafından desteklenmekte ve Android ile de %100 uyumludur. Java’dan daha az kod yazımına izin verir ve daha güvenlidir.

Objective-C

Objective-C, C dili üzerine yazılmış, nesne yönelimli bir dildir. İlk çıkış tarihi 1983 yılı olup, Apple tarafından 2007 yılından itibaren geliştirilmeye devam edilmiştir. Native Ios uygulama geliştirmek için kullanılır. Yazımı Swift’e göre daha zor olduğu için son dönemde Swift biraz daha öne çıkmaya başlamıştır.

unreal engine 4 ile ilgili görsel sonucu

Swift

Swift, Apple tarafından iOS ve OS X platformlarına iOS ve Mac uygulamaları geliştirmek için oluşturulan, derlenerek çalışan güçlü ve kullanımı kolay, nesne yönelimli bir programlama dilidir. İlk defa 2014 yılında duyurulmuştur. Kullanımı kolay ve açık kaynaklı bir dildir. Bu gibi nedenlerle, yakın geçmişte çıkmasına rağmen, hızlı bir popülerliğe erişmiştir.

Hybrid Geliştirme Platformları

Cordova: Cordova’da geliştirme, bir web sayfası oluşturmak için ihtiyaç duyulan geliştirmeye benzerdir; html, CSS ve JS, hepsi Cordova’da paketlenmiş bir web görünümü yaratmak için bir araya gelir.

Titanium: Titanium’u Cordova’dan ve PhoneGap gibi Cordova-tabanlı araçlardan ayıran, eğer hem native hem HTML-tabanlı kullanıcı arayüzü kullanan bir uygulama yaratmak istemiyorsanız, HTML ve CSS dosyalarına ihtiyaç olmamasıdır. Titanium, uygulamanızı bir tarayıcı yerine gerçek platformda emüle (ya da simüle) etmenize yardımcı olan oldukça faydalı bir mobil araç kitiyle gelir. Uygulamanız cihazda çalıştırıldığında, bir web görünümüne paketlenmez bunun yerine bir Javascript motoru tarafından yorumlanır. (iOS’ta JavaScriptCore veya Android’de Rhino)

Xamarin: Xamarin’in, geliştiricilerin native kullanıcı arayüzleri olan ve C#’ye odaklanan birden çok platformda kod paylaşan, native Android, iOS ve Windows uygulamaları yazmak için kullanabilecekleri C#-shared bir kod tabanı vardır. Xamarin, Cordova’ya benzer şekilde çalışır.

OYUN GELİŞTİRME (MOBİL Ve/Veya MASAÜSTÜ)

unreal engine 4 ile ilgili görsel sonucu

Öncelikle oyun geliştirme çok uzun ve detaylı bir konu. Grafiklerin tasarımı, sesler ve  kodlamaya (bazı framework’lerde kodlama olmadan da oyun yapılabilmekte) kadar pek çok şeye değinmek zorundasınız. Amacınız basit bir oyunsa tabi hızlıca bir geliştirme yapabilirsiniz. Büyük bir oyun yapmak istiyorsanız da tavsiyem ekip oluşturmanız ya da bir ekibe dahil olmanızdır. Aşağıda popüler olarak kullanılan dilleri listeledim:

  • C++
  • C#
  • Java
  • Javascript

Popüler Oyun Motorları:

unreal engine 4 ile ilgili görsel sonucu

Oyun geliştirme yaparken kodlarımızı derleyicilerle derleye bildiğimiz gibi oyun motorlarıyla direkt olarak kodlayabiliriz de. Bana sorarsanız Unreal Engine ya da Unity işinizi epey kolaylaştırır. Hem daha hızlı proje geliştirir hem de daha iyi yönetirsiniz. Bazı popüler oyun motorları: Unreal Engine, Unity, 3D GameStudio, CryEngine 3, Truevision3D

EVVET BUGÜNLÜK BU KADAR KENDİNİZE İYİ BAKIN:)

0 0 vote
Article Rating
[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x