ANASAYFA

Swift Dersleri #1 – Sabitler ve Değişkenler

Swift

Bir önceki yazımızda sizlerle Swift Programlama Dilinin ne olduğunu öğrenmiştik. Eğer okumadıysanız sitemizden hemen okuyabilirsiniz…

Bu yazımızda ise sizlere temel seviyede Swift bilgisi vermek istiyorum. Nasıl bir şeydir, nasıl kodlanır gibi. İsterseniz hemen başlayalım…

Swift Programlama Dilini yazıp işleyebilmek için kullanmamız gereken bir uygulama var: Xcode. Xcode uygulaması tamamen ücretsiz bir uygulamadır. Ancak kullanmak için bir Mac’e sahip olmak gerekiyor. Swift dilinin geliştiricisi Apple, Xcode’u sadece kendi bilgilsayarlarına yani Mac’lere sunuyor. Bu nedenle Swift dilini yazmak için ya bir Mac bilgisayara ya da sanal makine kullanarak Xcode’ye erişebilirsiniz. Eğer bir Mac sahibi iseniz App Store’den Xcode yazıp aratabilir ve uygulamaya erişebilirsiniz.

Swiftt dili temel olarak Python, C ve Objective-C dillerinin karışımı ve daha basitleştirilmiş bir halidir. Swift dili birçok dilde kullanılması zorunu olan “;” işaretini de kullanmamızı sağlıyor ve bizim işimizi daha da kolaylaştırıyor.

Swift dili bir app dili olduğu için ‘print’ gibi komutları kullanıcı göremiyor. Ancak uygulamanıza ekleyebileceğiniz “Label” yani metinler ile istediğiniz yazıyı yazdırabilirsiniz. Bu kadar basit.

Swift dilinde iki farklı veri tipi vardır: değişkenler ve sabitler. Sabitler “let” ile ifade edilir ve değer atandıktan sonra değiştirmek mümkün değildir. Ancak “var” öyle değildir. “var” ile yazılmış veriler istenildiği zaman değiştirilebilmektedir.

var degiskenadi : "Bu değiştirilebilen veriler için kullanılabilir."
degiskenadi : "Bu şekilde ise değişkenin içerisindeki veriyi değiştirebilmekteyiz"

Yukarıdaki örnekte var ile değişken oluşturmayı ve bu değişkenin içerisindeki veriyi daha sonradan değiştirmeyi öğrendik. Şimdi ise let ile nasıl değişken oluşturabileceğimize bakalım..

let sabitdegiskenadi : "Bu bir sabit değişkendir. Değeri daha sonradan değiştirilemez."

Bu yazımızda sizlerle değişkenleri ve sabitleri görük. Sonraki yazımızda ise değişken tiplerine giriş yapacağız. Hoşçakalın.

0 0 vote
Article Rating
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x