ANASAYFA

Türk Yazılımcıların Önemli Başarıları

Biz hiç farkında olmasak da, hatta haberini bile almasak da Türk yazılımcılar göğsümüzü kabartacak başarılara imza atmaya devam ediyor. Aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz Türk yazılımcılarının başarı hikâyeleri bulunuyor. Verin mehteri, asın bayrağı!

 1-)  Oyun Gibi Oyun: Deliçeri

Türk yazılımcı Arda Özüpek,  beş kişilik ekibi arkasına aldı ve Türk kültürünü de yansıtan şahane bir oyun geliştirdi. Osmanlı kültüründen esinlenerek planlanan oyunda tıpkı Batman ve Superman gibi bir karakterimiz var. Ancak bu karakterin özelliği tamamen öz kültürümüzden beslenmesi. Oyundaki Deliçeri’nin, padişahın yönlendirmesiyle Bir kaleye gitmesi ve oradan bazı belgeleri alması gerekiyor. Deliçeri’nin kaleye gitmesi ile işler değişiyor ve buradan sonrası oyun oynayanın performansına bağlı devam ediyor.

Oyun yalnızca Türkiye’de değil yurt dışında da büyük bir beğeniyle oynanıp indiriliyor.

2-) Görme Engeli Koda Engel Mi: Hasan Özdemir

Hasan Özdemir Microsoft’taki Türk yazılımcılardan bir tanesi. Henüz lise yıllarında bilgisayar aşkıyla tanışan Özdemir’e görme engeli asla engel olmadı ve yapamazsın diyenlere inat Microsoft’a girmeyi başardı! Kendisi Microsoft’un Redmond’daki yazılım geliştirme ekibinde harika işler çıkarıyor. Ve Microsoft’a her gün sadece işini yapmaya değil eğlenmeye de geldiğini söylüyor. Asıl engelin kalpte ve inançta olduğunu herkese bir kere daha kanıtlıyor.

3-) Apple’ın Hatasını Eliyle Koymuş Gibi Buldu: Orhan Engin

Dünyanın en büyük işletim sistemlerinden biri desek, açık ve hata olma ihtimali genelde çok düşük desek… Dünyanın büyük bir kısmı onu ve ürünlerini kullanıyor desek…  Aklınıza hangi marka gelir? Tabii ki Apple! Peki şimdi bir de size sorsak Apple’ın açığını kim bulur, diye. Çok zeki birinin bulacağı cevabını hemen verirsiniz değil mi? O halde müjde! Geçtiğimiz yıl Türk yazılımcı Orhan Ergin, Apple Mac Os High Sierra’da bir hata fark etti.  Fark etmekle kalmadı, Apple’a Twitter’dan bildirdi. Apple yazılımı güncelleyeceğini belirtti.

4-) Sosyal Medyanın Dilini Çözdüler: Lisa Programı

Sosyal medya artık yaşantımızın bir parçası. Hepimiz fotoğraflarımızın, paylaşımlarımızın çok beğeni almasını isteriz. İşte Tarık Demir ve Orkan Yılmaz,  bu detayı fark etti ve bunun için harekete geçti. Lisa isimli bir program geliştirerek fotoğrafını Instagram’da ne kadar çok beğeni alacağı, hangi etiketlerin kullanılmasını gerektiği, gibi konuları açığa çıkardılar. Hangi fotoğrafın daha çok beyni alacağını bile tespit eden Lisa, yaklaşık dokuz ayda geliştirildi ve %80’i aşkın bir oranda doğru sonuç veriyor. Program bizi gururlandırarak yine yurt dışında büyük ilgi görüyor.

5-) Kurumsal Yazılım Şirketimizden: Global Sertifika Rekoru!

Haberiniz var mı bilmiyoruz ama Türkiye’nin kurumsal bir yazılım şirketi var. Bu yazılım şirketinin 600 aşkın Türk mühendisi bir Silikon Vadisi’nden Singapur’a Singapur’dan dubaiye kadar birçok yazılım merkezinde parmakları var. Yazılım merkezimizin adı Etiya! Etiya, henüz geçtiğimiz ay başarılarına bir yenisini daha ekledi. Telekomünikasyon sektöründeki bir platformda sertifikalı işlerimi 108’den 120’ye çıkararak global sertifika rekorunu ülkemize getirdi. Teşekkürler Etiya!

0 0 vote
Article Rating
[Toplam: 1   Ortalama: 3/5]
2 Adet Yorum Yapıldı
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hasan Ozdemir
9 ay önce

Amerika’nın Washington eyaletinin Redmond şehrinden selamlar arkadaşlar. Bu listede ismimi görünce çok duygulandım doğrusu. yolunuz Microsoft’un buradaki ana kampüsüne düşerse, bir kahvemi içmenizi çok isterim. kucak dolusu sevgi ve saygılarımla… -Hasan Kardeşiniz…

To Top
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x