ANASAYFA

Yerli İşlemci mi Üretiyoruz ?

Geçtiğimiz birkaç yılda Avrupa İşlemci Girişimi (EPI) kendi”R.I.S.C” mimarili işlemcilerini oluşturmak için 26 farklı ülkedeki firmalar tarafından desteklenen bir proje başlattı buna göre bu 26 firma bu girişime katkı sağlayacak, yatırım yapacaktı bu da yaklaşık 30-40 milyar $ ve böylece bu projenin meyvelerinden faydalanabilecekti.

İşte bu girişime Türk ASELSAN firması da katıldı böylece yerli imkanlarla işlemci üretebileceğiz bu işlemcilerin adı “Çakıl” olacak.Bu sayede ürettiğimiz askeri teknolojiler de veya gömülü sistemlerde Amerikan ya da Kore üretimi işlemciler almak yerine yerli işlemciler kullanacağız.

Şimdi bazı arkadaşlar diyecek: “ASELSAN uluslararası bir kuruluştan aldığı payla işlemci üretecek de bize de bunu yerli işlemci diye yutturacaklar.”

İşte bunu söyleyen biriyseniz 21. Yüzyıl yerlilik kavramını bilmiyorsunuz demektir.21. Yüzyılda hiç kimse %100 yerli bir teknolojik ürün üretemez.Örnek bütün cep telefonlarında Amerika olsun Çin olsun ya da başka bir ülke olsun İngiliz ARM firmasının “Cortext” mimarili işlemcilerini kullanıyor.Bilgisayarlar için işlemci üreten AMD firması sadece işlemci tasarlıyor ve bu işlemcileri Samsung ‘a ürettiriyor.Bunları göz önünde bulundurusak yerli ASELSAN firmasının yerli imkanlarla işlemci üretebilecek olması büyük bir nimet.

Yani yerli işlemciler üreteceğiz.

[Toplam:3    Ortalama:4.7/5]
1 Adet Yorum Yapıldı

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Enes Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Enes
Ziyaretçi
Enes

Herşey çok güzel de 2030 den beri çakıl diyorlar 2030 da üretirler artık

To Top