Kapat
Anasayfa 1.031 0

#1 BİLGİSAYAR NEDİR?

Bilgisayar, günümüzde sıkça rastladığımız, genellikle misafir çocuklarının “Abi arabalı oyun açsana.” diyerek sizi bezdirdik den sonra arabalı oyununu oynadığı bir araçtır(bknz resim 1.1).

Resim 1.1 Arabalı oyun sevdalıları

Şaka bir yana bilgisayar, birçok küçüklü büyüklü veriyi bir araya saklayabilen, istenildiği zaman hızlıca o bilgiyi önümüze seren, hdd(resim 2.1), ram(resim 2.2), işlemci(resim 2.3), ekran kartı(resim 2.4), anakart(resim 2.5) gibi devre elemanlarının bir araya gelmesi ile oluşturdukları elektronik cihazdır.Bileşenlere derinlemesine girmeyeceğim zira, bilgisayar iç bileşenlerine önümüzdeki yazılarımda derinlemesine işleyeceğim.

Resim 2.1: Western Digital Caviar Blue 250GB
Resim 2.2: Ram
Resim 2.3: İntel LGA Soket işlemci
Resim 2.4: İlk ekran kartlarım dan olan Nvidia çipsetli Galaxy FX-5500.
Resim 2.5: Gigabyte 775pin anakart

Bilgisayarların hayatımıza girmesiyle birçok işimizde kolaylaştı. Ama bu kolaylaşmanın etkisiyle zorlaşan bir takım şeyler de olmadı değil. Mesela işlem hızı arttıkça alacağımız bilgisayarın ve bileşenlerinin fiyatları da artıyor, Ama yiğidi öldür hakkını yeme. Adamlar güzel yapmış be hacım. Söyleyecek bir tek söz bile yok. Bir tıklıyorsun istediğin şarkı önünde, bir tıklıyorsun istediğin makale önünde, bir tıklıyorsun bu makale önünde. Mükemmel bir şey ya. İnsanlar artık ekmeğini, gazetesini bile bilgisayar aracılığı ile internet ortamından sipariş eder oldu.

Uzun lafın kısası, bilgisayar gelmiş geçmiş en önemli buluş olabilir. Hayatımızda ciddi şekilde kolaylık sağlayan bir alet. Ama tabi kide düzgün ve yararlı işler için kullanırsak.

Bir daha ki #2 BİLGİSAYAR BİLEŞENLERİ yazımda görüşmek üzere esen kalın efem 😀

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...