Kapat
Anasayfa 776 0

5G TEKNOLOJİSİ

5G internet son dönemde en çok konuşulan teknoloji. Peki veri alış-veriş hızında ve iletişim cihazlarında devrim yaratacağı söylenen 5G teknolojisi nedir?

5G, mobil telefonların kullandığı hücresel ağlarda bulunan teknolojik alt yapının yeni kurallar ile yeniden yapılandırılmasıdır. Bu çerçevede radyo frekansları, işlemciler ve antenlerin kullanılma şeklinde yapılan değişiklikler ve kapasite yükseltici yeni eklemelerden söz edebiliriz.

Günümüzde kullanılan 4G LTE, milyonlarca insana süper hızlı internet sunuyor. İnternetlerimizin hızını rahatlıkla kaldırabilen 4G teknolojisi şu anda tüm ihtiyacı karşılıyor olmasına rağmen araştırmacılar, bir süredir 5G ağları üzerinde çalışıyorlar. Ne yazık ki hala aşılması gereken bazı teknik engeller var ve 5G’ye geçmek için tüm dünyanın ciddi bir altyapı yatırımı yapması gerekecek, ancak en nihayetinde bir gün 4G’ye veda edilerek 5G’ye geçmemiz gerekiyor.

Bu tip yeniliklere hızlı bir şekilde adapte olabilmek için öncelikle kullandığımız cihazların teknik olarak buna uygun düzeyde olması gerekiyor. Onun dışında yaşadığınız bölgenin fiziki koşulları ve altyapısı aynı şekilde söz konusu projede vadedilen internet hızlarına çıkıp çıkamayacağımızı belirliyor. Pek çok olumsuz nedenden dolayı 4G, daha doğrusu ülkemizde kullanılan biçimiyle 4.5G teknolojisinden tam anlamıyla verimli şekilde yararlanamadık diyebiliriz. En basit örnekle bugün HD kalitede olan ir orta metraj filmi indirmek için bile en az 1.5 saatin geçmesi gerekiyor. Üstelik bu sürenin en sorunsuz koşullara göre hesaplandığını söyleyelim. Çok yakında yaygınlaşmaya başlayacak olan 5G teknolojisi bu anlamda bizi biraz daha fazla heyecanlandırıyor ve umutlandırıyor.  

5G ne kadar hızlı?

Bu sorunun cevabı nerede yaşadığınıza, hangi servis operatörünü kullandığınıza ve 5G trenine ne zaman binmeye karar verdiğinize göre değişecek. Ancak varolan hızlara kıyasla sorunun basit cevabı: çok hızlı.

Örneğin Qualcomm firması yaptığı testlerde saniyede 4,5 gigabit hızlara ulaşıldığını açıkladı ancak bu ulaşılan en yüksek hız. Ortalama hızın saniyede 1,4 gigabit olduğu belirtiliyor ki bu bile var olan en hızlı 4G iletişiminden 20 kat hızlı bir teknoloji. Yüksek çözünürlüklü bir filmi indirmek ortalama süratlerle yalnızca 15 saniye sürecek.

Eğer 4 veya 5 gigabit hızlarına ulaşırsanız şimdikinden 100 kat daha hızlı bir iletişim gücüne sahip olacaksınız ve ‘indir’ tuşunun yerini ‘oynat’ tuşu alacak çünkü dokunmanızla filmin oynamaya başlaması aynı anda olacak. Bir televizyon dizisinin tüm sezon ve bölümlerini yüksek çözünürlükte indirmeniz bir dakika sürmeyebilecek.

İnternet sitelerinin yüklenmesinde yaşanan gecikme süreleri de dramatik şekilde azalacak. Bir siteye ulaşmak için veriler farklı servis sağlayacıları ve fiziki merkezlerden geçmek zorunda. Günümüzde 50 ila 100 milisaniyelik gecikmeler normal kabul ediliyor. Bu alanda da yeni teknolojiler barındıran 5G ile gecikme süresi birkaç milisaniyeye inecek.

5G teknolojisi ile birlikte neler değişecek?

5G teknolojisi Nesnelerin Interneti kavramına uygun ve gerçek potansiyelini ortaya çıkartabilecek bir alt yapıyı da getiriyor olacak.

Bir örnek vermek gerekirse

– yolda ilerleyen iki bağlı araba birbirlerini farkında olarak, çarpışmayı önleyebilir,
– çarpışma olsa anında hızlı ve kesintisiz olarak acil servislere bilgi verebilir.
– aynı anda takmakta olduğunuz saatiniz üzerinden sağlık bilgileriniz ilgili ekiplere iletilebilir, böylelikle müdahaleye gelirken daha hazırlıklı olabilirler.
– sigortanızın kabul ettiği hastaneye bilgi gönderilir ve durumunuza uygun düzenlemeler yapılabilir.
– vs. vs. vs….

Yani artık bu tür işlemlerin hepsi gerçekten hayal gücünüzle sınırlı olacak gibi görünüyor.

Türkiye’de Son Durum Ne?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de 5G’nin nasıl değişiklikler yaratacağı merak konusu. Geçtiğimiz gün Türk Telekom’dan bu konuda nihayet önemli bir adım geldi.  Türk Telekom, 5G’nin tam olarak ne olduğunu, nasıl bir teknolojik altyapıya sahip olduğunu, hangi sektörleri ne düzeyde etkileyeceğini kapsamlı bir biçimde, “5G Beyaz Kitap” isimli bir çalışmayla aktardı. Oldukça faydalı bir çalışma olan 5G Beyaz Kitap, konuya dair merak edilen pek çok soruya yanıt içeriyor. Türk Telekom adına açıklama yapan Strateji ve Planlama Müdür Yardımcısı Fırat Yaman, 5G’nin çoğalan iletişim ihtiyaçlarına tatmin edici düzeyde cevap verecek bir teknoloji olduğunu vurguladı. Ayrıca Yaman, 2020 sonrasından başlamak kaydıyla 5G’nin kademe kademe büyüyüp gelişeceğini, gelişim sürecinin 3G ve 4G’ye kıyasla daha yavaş gerçekleşeceğini belirtti.

[Toplam: 1   Ortalama: 3/5]
Kıvanç Akgül

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...