Kapat
Anasayfa 311 0

Flutter Nedir?

Flutter, Google tarafından oluşturulan ve Mayıs 2017’de yayınlanan ücretsiz ve açık kaynaklı, mobil, web ve masaüstü uygulamaları geliştirmek için kullanabileceğiniz bir mobil UI frameworktür. Flutter’da aynı kod ile hem android hem de ios uygulamalar geliştirilebilir. Lakin flutter ile uygulama geliştirmek için Dart Programlama dili kullanılır.

Dart Programlama Dili Nedir?

Dart Programlama Dili

Dart programlama dili ise google Tarafından 2011’de oluşturulmuştur.

Dart ilk kez google tarafından geliştirilen daha sonraları ecma tarafından standart haline getirilen açık kaynaklı programlama dilidir. Dart dili ve Flutter ile android ve ios tabanlı mobil uygulamalar geliştirilebilir. Ama sadece bunlar değil aynı zamanda Web Sunucu ve IoT cihazlar için uygulamalar geliştirilebilir.

Dart diliyle yazılan kodu, 3 farklı şekilde kullanabilirsiniz :

 • JavaScript olarak derlemede Dart kodunun internet tarayıcılarında çalışabilmesi için JavaScript’e koddan-koda derlenmesi gerekmektedir. Resmi sitesinde yer alan bilgiye göre Dart, “Modern uygulama geliştirimi ve yüksek performanslı programlar yazmak adına kolayca geliştirim araçları yazmak için tasarlanmıştır.” Dart kodu web tarayıcısında çalışacağı zaman, dart2js derleyicisi ile Javascript’e derlemesi yapar. JavaScript olarak derlenmiş Dart kodu, bütün tarayıcılarda uyumlu bir şekilde çalışır hale gelir.
 • Dartium Tarayıcısı’nda Dart SDK’sı, Dart Virtual Machine (Sanal Makine) içeren Chromium web tarayıcısı ile birlikte gelir. Bu tarayıcıyı diğer tarayıcılardan ayıran tek fark ise Dart kodunu JavaScript’e derlemeksizin çalıştırabilir olmasıdır. Bu tarayıcı, genel amaçlı değildir ve Dart uygulamaları için bir geliştirilmiş bir araç olarak kullanılır. Platform bağımsızdır. Dart SDK’sı ayrıca dart kodunu komut satırında çalıştırabilir.
 • Dart SDK’sına dahil olan Dart VM ve Dart ile yazılan dil araçları, SDK’nin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Dil araçları dart2js derleyicisini içermekle yetinmeyip, ekstra pub adında paket yöneticisini de içermektedir. Dart, özelleştirilmiş web sunucuları gibi fonksiyonel sistem uygulamalarının yazılması için standart kütüphanesiyle birlikte gelmektedir.

Dart programlama dili ile ilgili daha fazla bilgi istiyorsanız. Dart‘ın kendi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Peki Neden Flutter?

Flutter Ve Dart Programlama Dili Nedir?

Flutter’ı kulanan bir çok şirket vardır.

Dünyada bilinen ve flutter kullanan bazı markalar:

 1. Google: Google Assistant apps, Google Ads, Google’s Stadia
 2. eBay: eBay Motors app
 3. BMW
 4. Alibaba Group: Xianyu app
 5. The New York Times: Ken Ken puzzle
 6. Square: Flutter plugin for In-App Payments SDK
 7. Tencent: AITeacher, DingDang, QiDian, Mr. Translator, K12, Now Live
 8. Groupon: Groupon Merchants
 9. MGM Resorts apps
 10. Philips Hue
 11. Reflectly
 12. Baidu Tieba

Flutter modern bir framewoktür. Mobil uygulamaları onunla geliştirmek çok kolaydır. Eğer daha önceden Java, Swift yada React Native kullandıysanız Flutter’in farklı olduğunu hemen anlayacaksınız.

İşte Flutter Kullanmak İçin 4 Neden;

IOS ve Android uygulama geliştirmek için ayrı bir efor gerektirmiyor.

Native uygulamaye çok yakın uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Flutter bir sürü aracı kullanımınıza sunar, bu araçları özelleştirerek çok güzel uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Bir yazılım geliştiricinin ihtiyaç duyacağı herşeye sahiptir.

Flutter iyi bir dökümantasyona sahiptir. Yeni bir teknoloji öğrenirken ise iyi dökümantasyon önemlidir. Flutter’ın eğitim dökümantasyonlarından çok şey öğrenebilirsiniz.

Flutter’ı kulanan büyük bir topluluk var. Bir hata meydana geldiğinde kolay bir şekilde yardım bulabilirsiniz.

Flutter farklı IDE’lerde kullanılabilir. Bu teknoloji ile uygulama geliştirmek için iki ana kod düzenleyici Android Studio (IntelliJ) ve VS Code’dur.

Eğer mobil geliştirme konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız. Flutter en doğru başlangıçtır.Hızlı öğrenebilme, büyük bir topluluk desteği ve sağladığı bir çok yararlı özellik sayesinde Flutter ile projelerinizi hızlıca hayata geçirebilirsiniz. 

Berat Emre Demir {Berat Emre Demir}