Kapat
Algoritma 875 0

Akış Diyagramı Nedir?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere Akış Diyagramı kavramından bahsetmek istiyorum.Bu yazımızdan önce Algoritma kavramını bilmek gerekir.Algoritma nedir ne işe yarar?(https://www.gencprogramci.org/algoritma-nedir/) bu linkten yazımıza ulaşabilirsiniz.Algoritmanın ne olduğunu biliyorsak Akış diyagramı nedemek geçebiliriz.
Algoritma cümlelerle veya sembollerle oluşturulabilir. Algoritmanın sembollerle gösterilmesine AKIŞ DİYAGRAMI denir. Algoritmanın cümlelerle oluşturulmuş haline ise SATIR ALGORİTMA denir. Bilgisayann yapısına uygun yazılmış algoritmalara ise PROGRAM denir.

Bir çok programcı, programlama dillerinden birisiyle programlanın yazmadan önce programın akış diyagramını çizmeyi adet haline getirmişlerdir. Bazı programcılar ise büyük akış diyagramlarını anlamanın ve kontrol etmenin çok zor olduğunu söyleyerek algoritma oluşturmadıklannı söylemektedir. Büyük projelerde ise programın belirli bir bölümünü gösteren algoritmalar hazırlanabilir. Bu şekilde bir program çok fazla sayıda algoritma ile açıklanabilir. Küçük programlar için akış diyagramı, problemin akışını takip etmek için faydalıdır. Özellikle programcılığı yeni öğrenen kimselere problemin algoritmasını veya akış diyagramını önce hazırlayıp kontrol etmesi, daha sonra programı yazması önerilir.


Akış Şeması Ne Zaman Kullanılmalıdır?

  • Kimin kime girdi veya kaynak sağladığını görmek için uygun ekip üyelerini belirlemek.
  • İzleme veya veri toplama için önemli alanlar oluşturmak.
  • İyileştirme veya artırılmış verimlilik için alanları belirlemek.
  • Sebeplerle ilgili hipotezler üretmek.
  • Bilgi, malzeme, bakım veya bu süreçlerin kombinasyonlarını içeren süreçleri incelemek.

Akış Şeması Türleri Nelerdir?
Versiyonları sonsuz olsa da, özellikle çok yönlü olan dört akış şeması tipi vardır.

1. Süreç Akış Şeması

Bir süreç akış şeması, yaygın olarak kullanılan dört akış şeması türünün muhtemelen en çok yönlü olanıdır. Çünkü neredeyse her şeye uygulanması mümkündür. Bir süreç akış şeması aşağıdaki sebeplerden dolayı kullanılabilmektedir:

  • Netlik kazanmak için bir kuruluştaki rolleri ve sorumlulukları planlayın.
  • Kapsamını ve adımlarını anlamak için yeni bir süreç veya proje için bir teklif hazırlayın.

2. İş Akışı Şeması

İş akışı şeması, bir işletmenin veya işlemin çalışma şeklini gösterir. Aşağıdaki örnekte, potansiyel bir müşterinin bir şirketin site aracılığıyla bir politikayı yenilemesi için gereken adımlar gösterilmektedir. Bu tür iş akışı diyagramı aşağıdakiler için kullanılabilir:

  • Yeni çalışanların yetiştirilmesi
  • Potansiyel problem alanlarının keşfedilmesi
  • Üst düzey bir genel bakış göstererek iş faaliyetlerinin netleştirilmesi

3. Yüzme Düzlemi Akış Şeması

Yüzme düzlemi akış şeması, birden fazla bilgi akışını yan yana göstermeniz gerektiğinde kullanışlıdır. Yüzme düzlemi diyagramları bir iş akışı diyagramına gerçekten benzeyebilir. Ancak buradaki anahtar nokta etkinliğin gerçekleştiği farklı kategoriler oluşturmanıza izin vermesidir.

Bir yüzme düzlemi akış şeması veya akış diyagramı, bir kuruluşun farklı bölümleriyle etkileşime giren veya farklı ekipler arasında işbirliği gerektiren tüm süreci belgelemek için mükemmeldir.

4. Veri Akış Şeması

Bir veri akış şeması, verinin işlenme şeklini gösterir. Bir sistemi tasarlamak veya analiz etmek istediğinizde kullanışlıdır. Çoğu zaman yazılım geliştirme ve yazılım tasarımı için kullanılmasına rağmen, bilginin bir işte nasıl hareket ettiği gibi her türlü bilgi akışını analiz etmek için de kullanılabilir. 

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...