Kapat
Algoritma 851 1

Algoritma nedir?

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda sizlere programlamada sıkça karşımıza çıkan algoritma teriminden bahsedeceğim.

Algoritma Nedir? - Bilişim Öğretmenlerinin Buluşma Adresi


ALGORİTMA:Bir problemin iş akışını gösteren komutlar dizisi,kısaca habgi sırada ne yapacağımızı gösteren komutlar dizisidir.
 İlk algoritma, El-Harezmi’nin ‘Hisab-el Cebir ve El Mukabala’ kitabında sunulmuştur ve algoritma kelimesi de El-Harezmi’nin isminden gelmiştir. Algoritma terimi genellikle matematikte ve bilgisayar bilimlerinde karşımıza çıkmaktadır.
Algoritma Niçin Kullanılır? Ne İşe yarar?
Algoritma bir sonuca ulaşmak için takip edilmesi gereken işlem basamaklarını belirlemede kullanılır. Örneğin günlük hayattan örnek verecek olursam bir çay demleyeceğimizi varsayalım.Çay demlemek için öncelikle gerekli malzemelerimizin elimizde olması gerekir.Ve çay demlenirken belli bir sıra izlenir.Çaydanlığın altına su konulur,suyun kaynaması beklenir,çaydanlığın demlik kısmına çayımız konur üzerine kaynayan su eklenir…Bunların hepsi bir sıra aslında bir düzendir.Bu sıraya göre yapmazsak çayımız güzel olmaz.Peki algoritma ile programlama arasındaki bağlantı nedir?
Algoritma ve Programlama Bağlantısı
Bilgisayar biliminde algoritmalar yazılımdaki her yerdeler.Bilgisayarda oynanan oyunlar, çalıştırılan programlar, web siteleri, mobil uygulamalar, robotlar… Kısacası sanal ortamdaki her işlem algoritmalar ile gerçekleşiyor. 

Tüm programlama dillerinin temelinde algoritma vardır. Algoritmalar, programlama dillerinin vasıtasıyla uygulanabilirler. Programda kullanılan dil ve kullanım alanı ne olursa olsun algoritması olmayan bir program yoktur. Programda bir algoritmanın işlemesi için dışarıdan gelen tüm girdiler “değişken” olarak tanımlanır. Algoritmadaki döngüler ve işlemler, bu değişkenler üzerinden gerçekleşir.

Algoritmadaki tüm ihtimaller belirtilmiş ve net olmalıdır. Hiçbir ihtimal şansa bırakılmamalıdır.

Algoritma yazarken nelere dikkat etmeliyiz?

Algoritma Nedir? Algoritma Örnekleri
 • Maddeleyecek olursak sırayla;
  Problemin belirlenmesi
  En uygun çözüm yolunun bulunması
  Algoritmanın yazılması
  Akış diyagramı oluşturma
  Algoritmanın kodlanması
  Hataların test edilmesi
  Uygulama


Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...

“Algoritma nedir?” üzerine 1 yorum

Yorumlar kapalı.