Kapat
Anasayfa 31 0

Altcoin Nedir ? [Yatırım Tavsiyesi]

“Alternatives to Bitcoin” (Bitcoin’in Alternatifleri)’den türetilmiş bir kavram olan “Altcoin” kavramı Bitcoin haricindeki kripto paralar için kullanılan genel bir kavramdır. Kripto para, Bitcoin ve bütün Altcoinleri kapsayan bir terimdir. En çok bilinen kripto para ise Bitcoindir. Ethereum, Ripple, Litecoin, Monero ve Neo Altcoinlere örnektir. 1000’den fazla Altcoin çeşidi bulunmaktadır. En basit tanımıyla Altcoin, Bitcoinden sonra çıkan alternatif kripto paralara verilen isimdir. Altcoinler kendilerini Bitcoinden daha iyi bir alternatif olarak sunmaya çalışmaktadır. Altcoinler kullandıkları konsensüs algoritmasına göre değişiklik gösterirler. Konsensüs algoritmaları, grup içinde bireylerin en faydalı kararı oluşturup grup içindeki herkesin beğensede beğenmesede çokluğa uyarak en iyi kararı desteklemesine dayanan bir algoritmadır.

Bitcoin ve diğer Altcoinlerin benzer özelliklerine genel olarak göz atalım. Proof of work algoritması en basit tanımla siber güvenlik amacıyla kullanılan bir algoritmadır. Diğer bir Altcoin olan Ethereuma gelindiğinde ilk akıllı sözleşmeleri görüyoruz. Akıllı sözleşmeler üçüncü bir taraf olmadan kullanıcıların işlem yapmasına olanak sağlayan dijital bir bilgisayar protokolüdür. Bitcoin’den farklı olarak dolaşımdaki Litcoin sayısı 84 milyon ile sınırlandırılmıştır. Litecoin de ortalama 2 dakikada blok oluşurulurken Bitcoin de ise bu süre 10 dakikadır.

Altcoin nedir? Yatırım yapabileceğiniz en iyi 5 altcoin - Son Dakika  Haberleri Milliyet
Resim

Altcoinlerin Avantajları

  •  Bitcoin’in kusurlarını iyileştirir: Altcoinler genellikle, ister hız, madencilik maliyeti veya başka bir faktör olsun, Bitcoin çerçevesiyle ilgili algılanan bir eksikliği gidermek için tasarlanmıştır.
  • Rekabet sağlar: Bitcoin’in çalıştığı kuralları değiştirerek, altcoin yaratıcıları Bitcoin sistemine yeni rakipler için yer açar.
  • Düşük işlem ücretleri: Güvenli blok zinciri teknolojisine ek olarak altcoinleri bir ödeme yöntemi olarak kullanmanın avantajlarından biri, her işlem için nispeten düşük işlem ücretleridir.

Altcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Altcoin madenciliği de tıpkı Bitcoin madenciliğine benziyor. Ancak bu noktada her altcoin’in madenciliğinin yapılmadığını hatırlatmak gerekiyor. Bununla birlikte günümüzde kripto para madenciliği ilk zamanlarda olduğu kadar kazanç getirmiyor. Çünkü madencilik maliyetinin, elde edilen kazançtan daha fazla olduğu düşünülüyor.

Altcoin Yatırım Tavsiyeleri

Altcoin’ler kesinlikle tercih edilmelidir. Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Her altcoin, borsalara eklenmeyebilir. Kısa sürede ilgi çekecek ve kullanıcıya hitap edecek altcoin’ler tercih edilmelidir. Buna ilişkin olarak yeni çıkan altcoin’ler, madencilerin ve yatırımcıların dikkatini çekebilmek adına çeşitli yollar denemeye başlamıştır. Rekabetin artmasıyla birlikte piyasaya sürülen her altcoin ya bir fikir ile kendisini desteklemeye çalışır, ya da belli başlı toplumsal görüş ve harekete destek olma vaadi ile çıkış yapar.

Kripto Para Yatırım Tavsiyeleri

Bu piyasaya girmeden önce çok ciddi araştırmalar yapmak ve genel olarak risklerini çok iyi anlamak gerekir. Sonuçta her adımda unutulmaması gereken bir gerçek vardır.  Bitcoin ve altcoin dünyası tüm enstrümanlarıyla birlikte deneysel bir projedir, riskleri çok yüksektir. Zaten kazanç getiren bir dünya olması da bu risklerden kaynaklanmaktadır. Bizler GENCPROGRAMCI Ailesi olarak bu dünyanın risklerini her zaman göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Burak Eti

Burak Eti {Burak Eti}