Kapat
Anasayfa 220 0

Anahtar Kelime Nedir

SEO için anahtar kelimenin ne kadar önemli olduğundan SEO Nedir? yazımızda bahsetmiştik. Anahtar Kelime nedir gibi soruların cevabını bu yazımda anlatacağım.

Anahtar Kelime Araştırması: Doğru Kelimeler Nasıl Seçilir? - Ayhan KARAMAN

Anahtar Kelime Nedir?

Kullanıcıların arama yaparken kullandıkları kelime ya da cümlelerdir. Kelime ararken yapmamız gerekenleri size örneklerle açıklayayım.

Örneğin ayakkabı satan bir şirketiniz var diyelim siteniz için anahtar kelime ararken ilk yapmanız gereken Google’ı kullanmaktır.

Şeklinde yazarak temel anahtar kelime arayışına bakarız gördüğünüz gibi en çok araştırılan kelimeler önümüze çıkıyor. Bunları kullanabilirsiniz bir de yanına ek getirerek uzun kuyruklu anahtar kelime arayışı yapabilirsiniz.

Google’dan alabildiğimiz kadar anahtar kelime aldıktan sonra sıradaki yolumuz Google Kelime Planlayıcı burada da istediğimiz kelime ya da kelime gruplarını yazıp kelime bulabiliriz. aynı örneğimizden devam edelim

ayakkabı ve ayakkabı satış diye iki kelime girdim bize bir sürü sonuç çıkardı. Peki biz bu sonuçların hepsini sayfamıza eklemeli miyiz ?

Tabi ki hayır hepsini eklemek yerine biraz seçici olacağımız konular var örneğin aşağıda gördüğünüz gibi aylık aranma oranları ve rekabet oranları verilmiş.

Mesela basketbol ayakkabısı ayda ortalama 100 bin ile 1 milyon arası bir aranma almış.

Rakip firmalar bu anahtar kelimeyi çok fazla kullanmış yani rekabet fazla Bu anahtar kelimeyi kullanabilirsiniz.

Fakat diğer hususlar iyiyse rakip firmayı geçebilirsiniz. Şimdi diğer kısımları inceleyelim.

Mesela burada da düşük rekabet olup da aranma sayıları fazla olan kelimelere dikkat etmeliyiz. Yani rakiplerimiz kullanmamış biz kullanırsak tık sayımızda artış sağlayabiliriz. Örneğin çekiç topuk aranma sayısı oldukça fazla fakat rakip firmalar çok tercih etmemiş.

Aynı zamanda anahtar kelime ararken size yardımcı olabilecek bir sitedir. Ayrıca anahtar kelime ararken en önemli kriter siteyi tanımaktır ve rakip firmaları incelmektir.

Sorgu Çeşitleri

Anahtar kelimeleri araştırırken bilmememiz gereken bir hususta sorgu çeşitleridir. 3 çeşit sorgu vardır. Bunlar:

1.Bilgiye Yönelik Aramalar : Bu aramalarda direk ulaşmak istediğimiz bilgiyi yazarak bulduğumuz aramalardır. Örneğin tarifler, hava durumları vb.

2.Hedefe (Navigasyonel) Yönelik Aramalar : Bu aramalar iki çeşit olabilir ya direk marka yazıp arama yaparız ya da markanın yanında ne istediğimizi de yazabiliriz ilk seçeneğe örnek trendyol, N11, hepsiburada vb. ikinci seçeneğimiz ise trendyol laptop tarzı yazıp aramaktır.

3.Etkileşim Aramaları: Bu aramalar ise etkileşim için yapılmaktadır. Örneğin e ticaret siteleri, hizmet siteleri, online satış vb.

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]
Hatice Nur Kaya

Hatice Nur Kaya {Hatice Nur Kaya}