Kapat
Bilgisayar 641 0

Anlık Dünyanın En Hızlı İşlemcisi

AMD Ryzen 9 3900X işlemcisi, dünyanın en hızlı işlemcisi olma unvanını kazandı. AMD’nin yeni işlemcisi, overclock işlemi uygulandığı takdire 5.625 MHz hıza ulaşmayı başardı.

Bilgisayarların önemli bir parçası olan işlemciler, son dönemlerde kıyasıya bir rekabet içersindeler. ABD merkezli İntel’in ürettiği işlemciler, bilgisayar sektörünün yükselen yıldızlarından oldu. Fakat AMD’nin piyasaya sürdüğü işlemciler, İntel’i tahtından etmeyi başardı.

”Overclock” olarak tanımlanan ve işlemcilere hız aşırtmanın yapıldığı işlemler, özellikle de yüksek güce ihtiyaç duyan kullanıcıları yakından ilgilendiriyor. Bugüne dek piyasanın lideri İntel’di. Intel’in “Core i9-7920X” modeli, overclock işleminin ardından en yüksek hıza ulaşmayı başaran işlemciydi. Ancak artık bu rekor, Intel’in en büyük rakibi AMD’nin eline geçti. AMD Ryzen 9 3900X, yapılan overclock işleminin ardından dünyanın en hızlı işlemcisi olmayı başardı.

AMD Ryzen 9 3900X modelinin temel işlemci frekansı 3.8 GHz. Ancak bu işlemci, sahip olduğu teknoloji sayesinde 4.6 GHz hızında da çalışabiliyor. Ancak yapılan son overclock işlemi, bu işlemcinin sadece 35 saniyede 5.625 MHz hıza ulaşmasını sağladı. Bu hız, Zen 2 mikro mimarisine sahip olan işlemcinin, dünyanın en hızlı işlemcisi olmasına yardımcı oldu.

AMD’nin Ryzen 9 3900X işlemcisine yapılan testlerin dikkat çeken bir diğer yanı, bu işlemcinin sıvı azotla soğutuluyor olması.

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]
İbrahim Şener

İbrahim Şener {İbrahim Şener}

Konya'da yaşayan, 17 yaşında, teknoloji meraklısı ve şakacı kişiliğiyle dikkat çeken İbrahim Şener; şuanda teknoloji ve yazılım ile ilgili haberler yapıp ,makaleler yazarak kendini geliştirmektedir.