Kapat
Anasayfa 670 0

Apple Logosu Neden Isırılmış Elma?

Apple’ın logosu ne anlama geliyor? Neden tam elma değilde ısırılmış elma? Hiç düşündünüz mü?
Apple’da gördüğümüz, daha öncesinde MAC bilgisayarlarda da karşımıza çıkan sırrını merak edenler olmuştur. ” Acaba bu elmanın böyle ısırılmış olmasının bir nedeni var mı ? ” diye düşünmüştür herkes 🙂 Ne alaka yani demişliğimiz vardır hepimizin 🙂 Kesinlikle haklısınız Apple’ın logosunun arkasında tarihin ilginç bir hikaye var !

Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok bilinen bilgisayar firması olan Apple ilk kurulduğu zamanlar bir elma çeşidinin adı olan “Macintosh” ismiyle anılıyordu.

Steve Jobs İncil’de yer alan Adem ile Havva’daki elmayı kullanmaya başladı. Daha sonra simgeyi değiştirdi ve günümüzdeki ‘ Isırılmış Elma ‘ logosunu kullanmaya başladı.Sebebi ise bilgisayarın atası sayılan insana saygısından dolayı bu logoyu tercih etti.2. Dünya Savaşı’nda bir ingiliz bilim adamı olan Alan Turing, Almanların kullandığı ünlü Enigma isimli şifre mekanızmasını çözerek savaşın gidişatını değiştiriyor. Enigma’nın çözülmesiyle beraber Alman denizaltıları zor durumda kalıyor. Alman savaş uçaklarının Londra üzerinden gerçeklestirdiklari bombardımanlar kısmen etkişizleşiyor ve bunlar bir matematikçi, Alan Turing’in başarısıyla oluyor.
Ancak Alan Turing eşcinsel ve bu sebepten dolayı başına korkunç şeyler geliyor. Bir gün üniversitedeki odasında bir erkek öğrenciyle yakalanıyor ve o tarihte İngiltere’de eşcinsellik büyük bir suç ve yasalar Turing’e 2 seçenek sunuyor.
1.Uzun bir hapis cezası2.İlaç yoluyla hadımlaştırılmak …
Turing ikisini de kabul etmiyor ve bir elmanın içine bir fili bile öldürecek güçte zehir (siyanür) enjekte ediyor.Bu elmadan bir ısırık alarak yaşamına son veriyor.Alan Turing’in cesedi bulunduğunda yanında bir ısırık alınmış elma da bulunuyor.
Bunun intihar olup olmadığı tartışılmaktadır fakat amblemdeki gökkuşağı renkleri ‘nin ” aynı zamanda eşcinsellik simgesi oluşu ve bu bilim adamının ısırılmış elmadan ölmesi bu savı gösteriyor.
Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...