Kapat
Anasayfa 724 0

Arduino Eğitimi Bölüm-1

Merhabalar, Ben Demir bu gün sizlerle birlikte arduino ile başlangıç düzeyi programlamaya giriş yapacağız. Arduino’nun ne olduğunuu bilmeyenlere Arduino ile ilgili önceki yazılarımızı okumalarını öneririz.

Neyse hadi programlamaya geçelim.

Bu gün basit bir giriş yapacağımız için sizlere temel komutları LED örnek kod üzerinden tanıtayım

void setup() { //Sistemde Kullanılan pinlerin tanıtıldığı bölümdür.
pinMode (5,OUTPUT);// pinMode pin tanımlama kodudur. 5 pinin numarası (Arduino UNO da 13 adet pin vardır.). Arduinoda Giriş ve çıkış adında iki temel veri aktarılma durumu vardır. Bu durumda Led yakacağımız için dışarıya bir veri göndermeliyiz o yüzden OUTPUT kullanılacaktır.

}

void loop() { //Tanımladığımız pinler üzerinden yapılan sistemin kodlarının yazıldığı yerdir.

digitalWrite (5, HIGH); //Arduinoda PPM(digital) ve PWM(Analog) olmak üzere iki adet temel veri tipi vardır. Digital veri türü alınan veya verilen değerin 0 veya 1 olma durumudur yani 0 ve 1 den başka değer gönderilemez. Analog veri türü alınan veya verilen değerin 0 veya 255 arasında olma durumudur yani verdiğimiz değeri 0 veya 255 değeri arasında istedeğimiz değeri verebiliriz.HIGH verilen değerin 1, LOW verilen değerin 0 olma durumudur.

delay (5000); // Arduino da time yani vakitler saniye sayısının yanına 3 adet sıfır atılması ile gerçekleşir. Delay komutu bekleme olduğunu gösteren komuttur.

digitalWrite (5, LOW); // LOW değeri verilen değerin 0 olma durumunu gösterir
}

Yaptığımız bağlantıda Led in bir bacağını arduinoda veri pinine diğer bacağını toprak hattına bağladık ardından arduinoyu bilgisayara bağlayıp kodumuzu gönderdik.

Ve tamamdır bu yazıyı okuduktan sonra arduinodaki temel veri tiplerini ve gönderilme tiplerini öğrendiniz. Başlangıç düzeyinde olacak bu eğitim Bluetooth kontrollü araç ile sonlanacaktır.

İyi Günler

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Kıvanç Akgül

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...