Kapat
Anasayfa 322 0

Arduino Nedir?

Herkese iyi haftalar dilerim. Bu hafta merak edilen bir konu olan Arduino Nedir hakkında konuşalım.

Arduino Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır? Çeşitleri Nelerdir?

Arduino Nedir?

Arduino bir giriş çıkış (I/O) kartıdır. Geliştirme imkânı olan bir programlama platformudur ve kendine ait bir dili vardır. Arduino dilini C gibi düşünebiliriz fakat kendine ait komutları vardır. Bu komutları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Arduino Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Arduino hazır üretilmiş olan kartlardan ya da sizin özel tasarımınız ile oluşturulan bir entegre devre diyebiliriz. Çeşit çeşit yaptığımız projeye uygun kartları vardır. Ben bu yazımda kullanımı fazla olan Arduino UNO kartından bahsedeceğim.

Arduino UNO KARTI

ARDUINO UNO R3 (KLON)

Arduino kartında bulunan ve yanlarında isimleri yazan pinler bizim için çok önemlidir. Çünkü kod yazarken buradaki pinleri kullanmaktayız.

RESET : Reset pin sayesinde Arduino kartımızın içindeki yüklü olan yazılımları silebiliriz.

GND : GND topraklama hattıdır. Yani devremizin tamamlanmasını sağlar.

5V: 5 voltluk bir çıkış sağlarız.

3.3V : 3.3Vvoltluk bir çıkış sağlarız.

Vin : Voltage In pin ile Arduino beslenir ve Arduinonun ihtiyacı olan gerilim sağlanabilmektedir.

Analog IN PIN : Bunlar analog giriş pinleridir ve genellikle 6 tane bulunmaktadır. Bu pinler 0 – 5 Volt arasındaki gerilimi dijitale dönüştürmektedir.

  Digital I/O PINS : Buradaki pinler ise giriş/ çıkış pinleridir ve Arduino yazılımı içerisinde tüm dijital giriş/çıkış pinleri giriş ve çıkış olarak belirlenebiliyor.

Electronic cards - Arduino UNO by Barbara on Dribbble

Arduino İle Neler Yapılır?

Arduino ile robotlar yapabilirsiniz ve elektronik uygulama gerçekleştirebilirsiniz. Mesela akıllı ev projeleri, güvenlik sistemleri, robot teknolojileri ve aklınıza gelen birçok projeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Özetle bu yazımda ardunio nedir ve neler yapılır onlara değindim. Ayrıca Arduino malzemelerimizi haftaya tek tek inceleyeceğiz. Herkese iyi haftalar ve çalışmalar dilerim.

Hatice Nur Kaya {Hatice Nur Kaya}