Kapat
Anasayfa 73 0

Arduino Projeleri #1

Arduino projeleri hakkında genel bilgilere sahip olduğumuza göre bu hafta Arduino IDE’yi öğrenebiliriz. Daha sonra projelerle alıştırma yapacağız. Şimdiden iyi okumalar dilerim. Arduino hakkında eski yazılarımı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Arduino (@arduino) | Twitter

İlk olarak Arduino IDE’yi linke tıklayarak indirebilirsiniz. İndirdikten ve kurulumunu tamamladıktan sonra IDE’yi açtığımız zaman aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşırız.

void setup () : void setup bir fonksiyondur ve yeni Arduino IDE’lerinde siz yazmadan yeni sayfada karşınıza gelir. bu fonksiyon karta elektrik verdiğimizde sadece bir sefer çalışır ve sırasını loop fonksiyonuna bırakır.

void loop (): Setup fonksiyonundan sonra çalışan diğer temel fonksiyondur. Loop fonksiyonu içine yazılan kodlar Arduino da güç olduğu sürece çalışır.

Arduino Yazılım Komutları | Arduino Eğitimi, Projeler ve Dersler

Arduino projeleri için kurduğumuz devre kadar yazdığımız kodlar da önemlidir. Projemizin ne yapmasını istiyorsak kod kısmından hallederiz.

Yukarıda gördüğünüz araçları tanıyalım şimdi de ilk sırada gördüğünüz tik işareti kontrol sağlamaktadır ve Arduino kartınıza kodları yüklemeden önce kontrol yapmanız gerekmektedir.

İkinci sırada yer alan buton sayesinde Arduino kartımıza kodlarımızı yükleriz. Bunu yaparken yapmamız gereken bir işlem daha var o da aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi kart tanımlaması ve COM seçimidir.

Arduino kart modelinizi seçeriz ve kodlarımızın yükleme işlemini yaparız. Üçüncü sıradaki buton yeni sayfa açmamızı sağlamaktadır.

Dördüncü sıradaki buton kayıtlı olan Arduino projemizi açmamızı sağlar ve son buton da çalışma yaptığımız projemizin kaydetme işlemini gerçekleştirir.

Arduonik: Fonksiyonlar ve void setup - void loop ( BareMinimum) (Arduino  Programlama - C/C++ dersleri 2)

Size bu yazımda ayrıca sanal olarak deneme yapabileceğiniz bir sayfa önereceğim. Bu sayfa sayesinde arduino projenizi sanal olarak test edebileceksiniz.

Autodesk Tinkercad - YouTube

Tinkercad sayesinde şemalar çizip onların çalışmasını gözlemleyebilirsiniz.

Ayrıca yaptığınız projeleri kaydedebilirsiniz sadece Arduino UNO kartı bulunmaktadır.

Bu haftaki yazımızı burada sonlandırıyorum. Haftaya örnek projelere başlıyoruz. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Hatice Nur Kaya {Hatice Nur Kaya}