ANASAYFA

Bazı Ryzen 3000 ve NVIDIA Sistemlerde Donma Şikayetleri

AMD Ryzen 3000 serisi işlemci ve NVIDIA RTX GPU tabanlı bilgisayar kullanan bazı kullanıcılardan sistemde donma ve tepkisizlik gibi şikayetler geliyor.

Son dönemde, özellikle yabancı kaynaklarda Ryzen 3000 serisi CPU ve NVIDIA GPU’ların birlikte kullanıldığı senaryolarda yaşanan sorunlardan sıkça bahsediliyor. Bu konunun fitilini ateşleyen ve Reddit’te konu açan bir kullanıcı RTX 2080 Ti model bir ekran kartı kullandığını belirtmişti. Kullanıcı aynı zamanda AMD Ryzen 3000 serisi bir işlemci kullanıyordu.

Yaşanan sorunlara baktığımızda ise bilgisayarı kullanırken ansızın donmalar ve sistemin bir süre tepki vermemesi gibi şikayetlerin adı geçiyor. Kullanıcılar sorunun video izlerken, oyunlarda veya bilgisayar boştayken yaşanabileceğinin altını çiziyor. Bilgisayarın tepkisiz kalma süresi süresi 1 ila 15 dakika arasında değişebiliyor. Bu sürenin daha fazla uzayabildiği de söylenmiş. Kimi kullanıcılar ise sistemi güç tuşunu kullanarak kapattığını belirtmiş. Bilgisayarı bir süre kullanamamak doğal olarak her kullanıcının canını sıkacaktır.

Akabinde sorunun onlarca farklı kişi tarafından yaşandığı ortaya çıktı ve konu çığ gibi büyüdü. En çok dikkat çeken nokta ise tüm bu kullanıcıların Ryzen 3000 serisi bir işlemci ve NVIDIA markalı ekran kartı kullanıyor olmasıydı. İstisnai olarak yalnızca bir tek kullanıcı ise Intel işlemci kullanıyordu. Bu kişi ise sorununu güç kaynağındaki değişiklik ile giderdi.

AMD: “BIOS ve Yonga Seti Sürücüsünü Güncelleyin”

Problemler ile ilgili AMD ile iletişime geçen kullanıcılar, “Anakartınız için BIOS ve yonga seti sürücülerini güncellediğinizden, stok ayarları kullandığınızdan emin olun.” şeklinde bir yanıt geldi. AMD sorunun ekran kartı kaynaklı olduğunu düşünüyordu. NVIDIA tarafı ise “bunun bir uyumsuzluk sorunu olduğunu” ve “RTX serisinde daha yaygın olduğunu” söyledi. Sorunun ise “NVIDIA GPU ile iyi bağlantı kuramayan Ryzen çoklu iş parçacıklarından” (sanal iş parçacığı) kaynaklandığı belirtildi. AMD’nin bunu BIOS güncellemesi ile düzeltmesi gerektiği de eklendi.

Donma Sorunlarına Çözüm

NVIDIA Kontrol Paneli’nde “Güç yönetimi modu” seçeneği “Maksimum performans” olarak ayarlanabilir. Ayrıca çözüm için denenebilecek farklı seçenekler de mevcut;

 • NVIDIA Kontrol Paneli > 3D Ayarlarını Yönet -> Genel Ayarlar > Güç Yönetimi modu ayar değişikliği.
 • Yonga seti sürücülerini ve BIOS’u son sürüme güncellemek.
 •  DDU ile sürücüleri kaldırıptemiz kurulum yapmak.
 • Ekran kartı sürücülerini güncellemek.
 • Stok ayarları kullanmak.
 • BIOS’ta XMP’yi etkinleştirmek/devre dışı bırakmak.
 • Windows güç planını “Yüksek performansa” ayarlamak.
 • Bellek Frekansını BIOS üzerinden doğru frekansa ayarlamak.
 • Windows güç seçeneklerini sıfırlamak.
 • Tarayıcı üzerinden donanım hızlandırmayı kapatmak.
 • Bilgisayar bileşenlerinde değişiklik yaparak test etmek. (Farklı PSU, ekran kartı ve işlemci)

Olay Görüntüleyici Hatası

Olay Görüntüleyicisi’ni açtığınızda sizde de aşağıdaki gibi bir rapor varsa aynı sorundan muzdarip olabilirsiniz.

“Olay Kimliği 14 – nvlddmkm nvlddmkm
kaynağından Olay Kimliği 14 için açıklama bulunamadı. Bu olayı başlatan bileşen yerel bilgisayarınıza yüklenmemiş veya yükleme bozulmuş. Bileşeni yerel bilgisayara yükleyebilir veya onarabilirsiniz.
Olay başka bir bilgisayardan kaynaklandıysa, görüntüleme bilgilerinin olayla birlikte kaydedilmesi gerekir.
Etkinliğe şu bilgiler eklendi:
\ Device \ Video3
0cec (3098) 00000000 00000000 ”

Haber kaynağı ve daha fazla detay için

https://www.technopat.net/2020/05/18/ryzen-3000-ve-nvidia-donma-sorunu/amp/

0 0 vote
Article Rating
[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x