Kapat
Anasayfa 215 0

Big Data (Büyük Veri) Nedir?

Big Data Türkçe çevirisiyle büyük veri nedir? Neden önemlidir? Nasıl Oluşur? Nerelerde kullanırız? Nasıl Kullanırız?

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte big data kullanımı da artmıştır. Gözlem ve araştırmalar sonucunda sınıflandırılmış verilerin anlamlı ve işlenebilir formdaki haline Big Data denir.

Big Data -Büyük Veri- Nedir? - Zengin Veri

Big Data yani büyük veri kavramıyla aslında ne kadar veri olduğuyla ilgilenmeyiz. Verilerle nelerin yapılacağıyla ilgileniriz.

Son zamanlarda artan verilerin gizlilik ve güvenlik sorunu ortaya çıkmaktadır. İnternet ortamında dolaşırken kabul ettiğimiz şartlarla bazen farketmeden de olsa birçok verimize erişilmesine izin vermiş oluruz. Bu verilere erişimesiyle devletlerin büyük bir güç sahibi olmalarına yol açarız. Burada yakın gelecekte savaşların nedeninin eskisi gibi petrol veya toprak değil, veri olabileceğine de değinebiliriz.

Big Datanın Bileşenleri

Big Data beş ana bileşenden oluşur. Bunlar sırayla; çeşitlilik, hız, veri büyüklüğü, doğrulama ve değerdir. İngilizce karşılıklarından dolayı 5V de diyebiliriz.

Çeşitlilik (Variety): Veriler farklı telefon, tablet, bilgisayar gibi farklı ortamlardan elde edildiği için birbirlerine dönüşümü sağlanmalıdır.

Hız (Velocity): Verilerin artmasıyla birlikte verilere duyulan ihtiyaç hızlı erişimle giderilmelidir.

Veri Büyüklüğü (Volume): Verilerin doğru ve verimli şekilde depolanmasıyla veri yığını sorunlarının oluşumu engellenmelidir.

Doğrulama (Verification): Veilere kimlerin eriştiği, gizli kalması gereken veriler gibi konuları barındırır.

Değer (Value): Elde verilen değerlerin kullanıldığı yere değer katması için veri analizlerinin doğru şekilde yapılması gerekir.

Big Data, Big Data nedir bu Big Data?

Big Data Kullanımı

Big Data iki sebepten dolayı kullanılmaya başlanmıştır. Bunları maliyet tasarrufu ve zaman tasarrufu olarak açıklayabiliriz. Somut bir örnekle mesela bir eczane açma kararı alırsak eczaneyi yakınında hastane bulunan bir yerde açmak mantıklı gelir. Çünkü hastaların eczaneye ihtiyacı vardır. İşte bu noktada Big Data kavramı ortaya çıkar. Ne kadar çok hasta varsa o kadar çok kazanç vardır.

Günümüz teknolojisinde işletme, perakende satış, kamu, eğitim, sağlık, kişisel konum verileri gibi neredeyse hayatımızın olmazsa olmazı olan her alanda Big Data karşımıza çıkar. Daha somut bir örnek vererek Trendyol uygulaması üzerinden açıklamaya çalışalım. Popülaritesi her geçen gün artmaya devam eden Trendyol neredeyse her alanda hizmet verebilmektedir. Alışveriş sitesi olarak başlayan serüven insanların ihtiyaçları gereği hızlı market, yemek, ikinci el ürün, eğlence gibi alanlarda da hizmet vermeye başlamıştır. İşte bunun sebebi Big Datadır.

Bir işyeri danışmanlığı şirketi olan Sociometric Solutions’ın yaptığı Big Data uygulamasına göre şirket çalışanlarının yakasına yapıştırılan bir sensörle çalışanların gün boyu neler yaptığı takip ediliyor. Çalışanın kaç kişiyle konuştuğu, yaptığı telefon görüşmeleri, ne kadar yürüdüğü gibi birçok bilgisine ulaşılır. Böylece çalışanın performans ve psikolojisiyle ilgili bilgi toplanır.

Big Data ile ilgili daha fazla örnek için www.yeniisfikirleri.net sitesinden yararlanabilirsiniz.

Önceki yazılarımı okumak için tıklayabilirsiniz : Veri BilimiMakine Öğrenimi

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Avatar

Kader Sutlu {Kader Sutlu}