Kapat
Anasayfa 1.405 0

Bilgisayar Klavyesi Nasıl Çalışır?

Bilgisayar Klavyesi Nasıl Çalışır?

Bilgisayar Klavyesi Nasıl Çalışır?

Bilgisayar Klavyesi Nasıl Çalışır?

Evet sıra gelmiş klavyelere. Optik fareler nasıl çalışır gördük, tekerlekli fareler nasıl çalıştığını da gördük. Şimdi bilgisayar klavyesi nasıl çalışır hep beraber buna bakalım.

Klavye bilgisayar teknolojisinden önce daktilolarda vardı. Klavye bildiğinizi üzere bilgisayarın en önemli kontrol aracıdır. Yani klavye olmadan bilgisayarda iş yapmanız çok zor olabilir. Çünkü, yazı yazmanız gerekiyor, ok tuşlarıyla yönleri göstermeniz gerekiyor ve daha bir çok şey yapmanız gerekiyor. Standart bir klavyenin görünüşüne bakalım.

Bilgisayar Klavyesi Nasıl Çalışır
Bilgisayar Klavyesi Nasıl Çalışır

Gördüğünüz gibi klavye bir kaç gruba bölerek bakılırsa çok daha iyi anlaşılıyor. Üstte gördüğünüz gibi, fonksiyon tuşları mevcut. Bu tuşlar farklı programlarda basıldığında faklı fonksiyonları gerçekleştirir. Mesela windows isşletim sisteminde F1 tuşu hemen hemen her programda Yardım tuşudur. Yani F1 tuşuna basarsanız yardım araçları, konuları ve anlatımları çıkar karşınıza. Sonra altta, sayısal tuş takımı, daha sonra harf tuşları, çeşitli özellik katıcı yönetim tuşları, ok tuşları ve saire.

Standart WİNDOWS klavyesinde 101 ile 104 tuş bulunur. Farklı amaçlar için üretilen klavyelerde ise, çok daha fazla tuş miktarı ya da çok farklı tuşlar olabilir. Mesela oyun klavyelerinde çok faklı tuşlar, yazılımcıları için tasarlanan klavyelerde farklı tuşlar olabilir.

Tüm bu anlattıklarım, klavyenin dış görünüşü ve çalışma prensibi. Şimdi içinde ne olup bitiyor bunlara bakalım.

Bilgisayar klavyesi nasıl çalışır?

Klavyenin vidalarını sökdüğünüzde içinden kablolar hariç birde aşağıdaki resimde görebileceğiniz elektrik akım şeması bulursunuz.

Klavye Tuşlarının Temas Noktaları
Klavye Tuşlarının Temas Noktaları

Burada gördüğünüz gibi kırmızı renkle işaretlediğim noktalar klavye tuşu basıldığı zaman üst ve alt elektrik akım şemasını zincirleme bağlayacak ve elektrik akımının oluşmasına sebep olacak noktalarıdır. Aradaki tabaka ise tuş basılmadığı an izole amaçlı kullanılan elektrik geçirmeyen plastik bir tabakadır.

Yani bilgisayar, klavyeden basılan tuşların elektrik akım şemasındaki temas noktaları bir biri ile temas edildiğinde orada elektrik zincirlemesi ve akabinde elektrik akımı oluşur. Hiç bir tuş basılmadığı zaman klavyenin içindeki bu elektrik akım şemalarında elektrik dolanmaz. Çünkü devre kopuk (veya açık denir). Elektriğin akışı için devrelerin zincirleme birleşmiş (veya kapalı denir) olması gerekiyor. Bir nevi elektrik anahtarı düşünün. Anahtar açıkken elektrik akımı olmaz, anahtar kapalıyken elektrik akımı olur.

Klavye Elektrik Akım Şeması
Klavye Elektrik Akım Şeması

Yukarıda resimde gördüğünüz gibi, bilgisayarın mikro işlemcisi klavyeye sürekli tarayıcı elektrik akımı gönderir. Bu akım alt elektrik akım şemasından gider ama geri dönüş olmadığı için orada kaybolur. Bu tarama yaklaşık saniyede 1000 kere yapılır. Klavye tuşlarından herhangi biri tuşlandığı zaman ise, üstteki elektrik akım şeması ve alttaki akım şeması birleşir ve elektriğin geri dönüş yolu açılmış olur. Bundan dolayı mikroişlemciye gelen çok küçük elektrik akımı tuşun basıldığının sinyalini verir. Mikroişlemci bu elektrik akımını anlayacağı dile yani ikili sayı  sistemine çevirir ve eğer basılan tuşun yanında başka özellik tuşu yoksa, basılan o tuşun karışılığını sonuç olara verir.

Mesela A tuşuna bastığınızda ekranda A tuşu çıkar, ama aslında bu bilgisayarın anlayacağı dilde ikili sayı sisteminde 10100001 şeklindedir. Bunu nasıl kontrol edebilirsiniz?

1. Bilgisayarınızdan notepad.exe açınız.
2. Klavye yazma dilini İngilizce’ye getiriniz.
3. Klavyenin sağ tarafındaki ALT Gr tuşuna basılı tutarak notepad.exe’ye sırasıyla yandaki sayısal tuşlardan 10100001 tuşlarını tıklayınız. ALT Gr tuşunu bırakınız.
4. Notepad.exe’de A harfi çıkacaktır.

İkili sayı sistemi işte budur. Bilgisayar siz A tuşuna bastığınızda (ha birde bu büyük A harfi için geçerlidir, küçük a harfi için ikisi sayı tamamen farklıdır.) ekrana A harfini çıkartır ama arka planda bir sürü işlem yapar.

Tuş basılır, işlemci algılar, başka özellik tuşu varmı yokmu bakar, yoksa o algıladığı elektrik akımını ikili sayı sistemine çevirir, ana işlemciye gönderir, ana işlemci bunu ekran kartına gönderir, ekran kartından ekrana çıkar gibi gibi bir sürü işlemler yapılır. Halbuki siz sadece A harfine basmıştınız değil mi? 

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...