Kapat
Anasayfa 180 0

Bilgisayarın Tarihçesi -Geçmişten Günümüze Bilgisayar

Bilgisayar, verileri komutlar sayesinde çok hızlı işleyebilen, yaptığı işlemleri kaydedip istenildiği zaman kullanıcıya sunabilen elektronik sistemdir. Daha anlaşılır bir dille bilgisayar programlanabilen bir makinedir.

Günümüz bilgisayarların temeli modern bilgisayarların babası olarak da bilinen Alan Turing tarafından atılmıştır. Alan Turing bir hesap makinesi olan Turing Makinesini icat etti. Bu hesap makinesi teorik ve matematiksel işlemlere dayalıydı.

Turing Machine Computer Science - Quantum Computing

Alan Turing’den sonra bu tarihsel süreç Atanasoff-Berry tarafından kendi adlarını verdikleri Atanasoff-Berry Computer(ABC) ile devam etti. Bu makine lineer denklem sistemlerini çözmek için özel olarak tasarlanmıştır. Ayrıca programlanabilen bir makine değildir.

Alman Konrad Zuse, ilk programlanabilir bilgisayar olan Z3’ü icat ederek karmaşık mühendislik problemlerine çözüm buldu. Z3 makinesi delikli şerit destekli ikili sayı aritmetiğine, 22 bit kelime uzunluğuna sahip bir makineydi.

www.kawala.de - Telekommunikation und Netzwerktechnik

Daha sonra İngiliz kriptoloji uzmanları Colossus Computer’ı icat etti ve bu bilgisayar binlerce tüpten üretilmişti ayrıca sınırlı da olsa programlanabilir bir özelliğe sahipti.

Bir süre sonra Amerikalı bilim insanları elektrikle çalışan ve elektronik veri işleme kapasitesine sahip ilk genel amaçlı bilgisayarı icat ettiler. Adı ENIAC olan bu bilgisayar yaklaşık 167 m² yani neredeyse bir oda büyüklüğündeydi ve verileri gömülü şekilde işleyen bu bilgisayar elle çıkarılıp takılan kablo ve kontrol edilebilen düğmelerle çalışıyordu.

Eniac nedir, ne işe yarar?

Daha sonra ENIAC’ın tasarımcıları ENIAC’tan on kat küçük, yüz kat hızlı çalışan EDVAC’ı icat ettiler. Bununla birlikte verileri artık dışarıdan girebiliyorlardı.

Yine ENIAC’ı icat edenler bu sefer ilk defa manyetik teyp kullanarak verileri depolayan UNIAC’ı icat ettiler. UNIAC, ABD’de üretilen ilk ticari bilgisayardı.

Eski Bilgisayardaki Bilgileri Yeni Bilgisayara Aktarma Yöntemleri - Tamindir

Bilgisayarların büyük bir hızla gelişmeye başlaması artık nesil kavramının ortaya çıkmasına sebep oldu. 1950’lere kadar üretilen bilgisayarlar birinci nesil, 1960’lere kadarkiler ikinci nesil oldu. 1970’ler üçüncü nesil, 1980’ler ise dördüncü nesil bilgisayar oldu. 2020 ve sonrasının ise beşinci nesil olmasını tahmin ediyorlar.

Bilgisayar ve Bileşenleri

Bir bilgisayar yazılım ve donanım olmak üzere iki temel bileşenden oluşur. Yazılım bilgisayarın programlanabilmesini sağlayan bileşendir. Donanım ise bilgisayarın oluşmasını sağlayan mekanik parçalardır. Bu mekanik parçaları,

  • Anakart
  • CPU
  • RAM
  • Hard Disk
  • Ekran kartı
  • Monitör
  • Kasa
  • Fare
  • Klavye olarak sayabiliriz.
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Avatar

Kader Sutlu {Kader Sutlu}