Kapat
Anasayfa 264 0

C# PROGRAMLAMA(3)

Herkese Merhaba ;

Bugünkü yazımızda döngüler hakkında bilgiler vereceğim

Döngüler, programlama dillerinde en çok ihtiyaç duyulan ifadelerin arasında yer alır. Program akışında tekrar tekrar gerçekleştirilmesi gereken iş süreçleri varsa, bu iş süreçleri döngüler yardımıyla gerçekleştirilir.

For Döngüler

C# dilinde for döngüsü çok esnek bir yapıya sahiptir. programlama dilleri içerisinde en çok tercih edilen döngü yapısı for döngüsüdür. For döngüsü genellikle üç ifade ile kullanılır . Bu ifadelerden ilkinde döngü değişkeni için bir başlangıç değeri verilir. İkinci ifadede döngü değişkenin değerine bağlı bir koşul belirlenir bu koşul sağlandığı sürece döngü içerisindeki belirtilen işlemleri tekrar eder. Üçüncü ifade de çoğunlukla döngü değişkeninin artış yada azalış miktarı için kullanılır.

While Döngüsü

C#’ta yaygın olarak kullanılan döngülerden biri de while döngüsüdür sadece koşula bağlı bir döngü olan while döngüsünü for döngüsü yerine kullanabiliriz . Koşul yanlış (false) sonucunu verdiği zaman ise sonlandırılır.

While döngüsünün nasıl çalıştığına birlikte bakalım ;

Adım1: başlangıç değeri olarak 1 değerini atadık, bu değişken sadece döngü değişkeni olarak görev yapacak.

Adım2: while döngüsü içerisinde yukarıda tanımladığımız “i” değişkenine bağlı olan bir koşul belirledik. i<=10 yani “i” değeri 10’dan küçük olduğu için döngü bloğu çalıştırıldı.

Adım3: Ekrana “Merhaba Dünya” mesajı verildi. “i” değişkenin değeri bizim tarafımızdan 1 arttırıldı.

Adım4: Tekrar başa dönülerek while döngüsü içerisindeki koşul kontrol edildi.

Adım5Bu işlemler “i” değişkenin değeri her defasında 1 arttırılarak 11 olana kadar devam eder. Daha sonra koşul sağlanmadığı için döngü sonlanır.

do – while Döngüsü

While döngüsünde olduğu gibi döngünün kaç kez döneceğinin tahmin edilemediği durumlarda kullanılır . While döngüsünden en önemli farkı şartın döngünün sonunda kontrol edilmesidir. Bu nedenle de do while döngüsü kullandığımızda döngü içerisindeki işlemler en az bir kere yapılacak demektir.

Kullanıcı 0 girinceye kadar sayı istemeye devam eden, girilen sayıları toplama ekleyen, 0 girdiğinde döngüyü sonlandırıp toplamı ekrana yazan program

foreach Döngüler

Foreach döngüsü diziler için kullanılan bir döngü türüdür. Döngünün ne kadar döneceği dizinin eleman sayısına bağlı olarak program tarafından otomatik hesaplanacaktır.

foreach( değişkenTürü değişkenAdı in diziAdı )

{

Dizinin her elemanı için yapılacak işlemler

}

5 elemanlı bir dizi tanımlanmıştır. Dizi içerisinde tutulan değerler int tipi olduğu için değer değişkeninin veri tipi de int olarak belirlendi ve foreach döngüsü sayılar dizisi içerisindeki her bir eleman için tekrar eder. Bu örnekte 5 eleman bulunduğundan döngü içerisi 5 kez tekrar edecektir. Bu tekrar sırasında elemanlar değer değişkenine alınır.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Kıvanç Akgül

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...