Kapat
C# 287 0

C# Programlama(2)

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda c# (C Sharp) programlama dilinde bazı kontrolleri yaptığımız koşul ifadeleri olan if, else if ve switch case’den bahsedeceğim.

İf koşulu

Karşılaştırma operatörlerini kullanarak bir değişkenin istediğimiz koşullarda olup olmadığını kontrol ederiz. Verilen bir şartın gerçekleşmesi yada gerçekleşmemesi durumunda  belirtilen kodların çalışmasını sağlar.  Belirttiğiniz şart sağlanıyorsa if komutu devreye girer ve if komutlarını içerisine yazdığınız kodlar çalışır.

Yukarıda görmüş olduğumuz örnekte if içerisinde bulunan koşulu kontrol ediyor yani y’nin x den büyük olup olmadığını kontrol edecek eğer bu koşulu sağlıyor ise y büyüktür x den yazısını ekranda göreceğiz bizim örneğimizde y , x den büyük olduğu için bu ifadeyi görürüz.

NOT!: Eğer tek satırlık bir kod yazdırılacaksa (bizim örneğimizde olduğu gibi) süslü parantezler olmadanda kodumuzu yazabiliriz.

If -Else Yapısı

 Else: Koşul yanlış olduğunda başka bir kod bloğunun çalışmasını istediğimizde bu yapıyı kullanırız. if-else yapısının genel biçimi şöyledir:

bu örnekte görmüş olduğunuz gibi ilk önce if içerisindeki koşulun sağlanıp sağlanmadığına bakıyoruz eğer koşul sağlanıyorsa if koşulu arasındaki işlemler yapılır ama burada gördüğünüz gibi if koşulu sağlanmıyor ,koşul yanlış olduğundan dolayı else bloğu çalışıyor.

If – Else  / Else If Yapısı:

İkiden fazla karşılaştırma yapılacağı durumlarda if else
kullanmak yetmeyecektir. O zaman if ile else kodlarının
arasına else if eklenir.

Switch – Case Yapısı

If – Else karar yapılarının mantığı ile aynıdır, yani belirli bir sıraya veya belirli bir koşula göre hareket etmemizi sağlar.

Switch deyimi bir değişkenin değerini, bir değer listesi boyunca kontrol eder. Listedeki her bir değere case denir. Eğer koşul hiçbir şekilde karşılanmazsa default bloğu çalışır.

Kuralları:

  • Deyim break ile sonlandırılmalıdır.
  • Eğer koşulların hiç biri sağlanmazsa default bloğu
  • çalışacaktır.
  • Her koşuldan sonra iki nokta üst üste (:) işareti
  • kullanılmaktadır.

Örnek : Klavyeden girilen mevsim adına göre o mevsimde
yer alan ayları ekrana yazdıran program.

İlk bakışta, yukarıda bahsettiğimiz if-else if-else yapısı ile aynı gibi gözükse de, arka taraftaki işleyişi farklıdır ve bu sebeple de daha iyi performans gösterir. Eğer ki, çok fazla case olan bir kod parçası üzerinde çalışıyorsak, if-else if yapısından daha hızlı sonuç verecektir

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Kıvanç Akgül

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...