Kapat
C# 437 0

C# PROGRAMLAMA(4)

Herkese Merhaba ;

Bugünkü yazımızda diziler hakkında bilgiler vereceğim

Diziler(arrays) nedir?

Bir değişken üzerinde sadece bir değer tutabilmekteyiz. Diziler ise bir değişkenin altında birden fazla değer tutabilmemizi sağlar. Dizi üzerindeki bu verilere dizinin indeks değeri üzerinden erişim sağlamaktayız. 

Bazı programlarda 200-300 değişkene kadar ihtiyaç duyabiliriz. Bunların hepsinin teker teker tanımlanması oldukça zahmetlidir. İşte bu yüzden programlama dillerinde dizi diye bir kavram vardır.

Örnek vermek gerekirse 5 elemanlı bir tamsayılar dizisi oluşturalım


Önemli bir bilgiyi vermekte fayda var bütün dizilerin birinci elemanı 0. endeksidir. sayilar dizisinin birinci elemanına dizi[0], 5. elemanına dizi[4] yazarak erişebilir ve bu dizi elemanlarını bir değişkenmiş gibi kullanabiliriz.

Dizilere Değer Atama ve Atanan Değerlere Erişim

Eğer diziye tanımlandığı anda değer atamak istersek, aşağıdaki gibi bir tanımlama kullanabiliriz.

string [] isimler={“Ali”, “Beyza”, “Furkan”, “Hatice”};

Yukarıdaki tanımlamada dizi boyutu belirlenmemiştir. Böyle durumlarda dizinin başlangıçtaki eleman sayısı dizinin boyutunu verecektir. Dizi tanımlandığı anda eleman sayısı verilmek zorunda değildir.

string [] öğrenciler = new string [10];

öğrenciler[0]=”Rüya”;

Yukarıdaki örnekte öğrenciler isminde string türünde 10 elemanlı bir dizi tanımlanmıştır. Alt satırda ise dizinin 0. indisine Rüya değeri atanmıştır.

Dizilerde Foreach Döngüsü

Bütün değerlere tek tek erişmek, eğer bu değerler birkaç tane ise pek sorun olmayacaktır. Fakat çok sayıda değer içeren bir dizideki değerlerin tümü listelenmek istenirse, bu yöntem pek uygun olmayacaktır. Bunun için foreach döngüsü kullanılabilir.

Çok Boyutlu Diziler

İki türlü çok boyutlu boyutlu dizi bulunur bulunur.

  • Matris diziler (matrix arrays):  Her bir dizi elemanının aynı sayıda eleman içerdiği dizilerdir. Yapısal olarak matrisleri andırdığı için matris dizileri olarak anılmaktadır.
  • Düzensiz diziler (jagged arrays): Her bir dizi elemanının farklı sayıda eleman içerdiği dizilerdir.

Çok boyutlu bir diziler aşağıdaki gibi tanımlanır:

type[, , … ,] arrayName = new type[size1, size2, …, sizeN];

Örneğin, iki boyutlu bir 3×4 integer dizisini tanımlayalım:

int[ , ] x = new int[3,4];

Matris dizileri nedir?

Matris dizilerin her bir satırdaki elemanın eşit sayıda eleman içerdiği dizilerdir

Düzensiz diziler nedir?

Matris dizilerinde gördüğünüz üzere her bir satırdaki eleman eşit sayıda kolon elemanı almaktaydı. Düzensiz dizilerde ise bu düzen değişmekte ve her bir satırdaki elemana farklı kolon tanımlaması yapılmaktadır.

Birinci satırda 3 satırı olan ancak sütun sayısı belli olmayan 2 boyutlu bir dizi tanımlanıyor , ikinci, üçüncü ve dördüncü satırlarda da bu iki boyutlu dizinin her bir satırının kaç sütun içerdiği ayrı ayrı belirtiliyor.

C# la ilgili konu eksiğiniz var ise daha önceden paylaşmış olduğum yazılara bakmanızı tavsiye ederim.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Kıvanç Akgül

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...