ANASAYFA

Cumhurbaşkanı, 3 Yılda 1 Milyon Yazılımcı Geliştirmeyi Hedefleyen Programı Duyurdu!

[responsivevoice_button voice="Turkish Male"]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yazılımcılar yetiştirmek için program başlatıldığını ve bu şekilde hem yazılımla ilgilenen gençlerin ülkemize kazandırılacağını hem de ülkenin yazılımda yeni bir konuma geleceğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısından sonra bazı açıklamalar yaptı. Açıklamada gençler ve yazılımın üzerinde de duran Erdoğan, yazılım sektörünün sürekli gelişim hâlinde olduğunu; bu yüzden bu alanda bir çalışma başlatacaklarını açıkladı. Hedefi 3 yılda 1 milyon yazılımcı yetiştirmek olan program için BTK Akademi Eğitim Portalı kullanılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, derslerin bu portal üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirileceğini belirtti.

Albayrak, projenin detaylarına ilişkin de bilgi vererek, bakanlığının hizmete sunduğu bu proje kapsamında gençlerin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesindeki eğitim portalı üzerinden eğitim alacaklarını söyledi. 13 kategoride 46 bin 742 dakikadan oluşan 31 eğitimin şu anda hazır olduğunu belirten Albayrak, “Yıl sonuna kadar eğitim sayısını 100’ün üzerine çıkaracağız. Programa katılmak isteyenler internet üzerinden başvuru yapacak ve öz geçmiş dolduracak ve hemen eğitimleri almaya başlayacaklar. Online eğitim platformundaki, algoritma, big data, bilgisayar programlama, blockchain, iş zekası, işletim sistemi, mobil uygulama geliştirme, ofis programları, oyun programlama, ofis programları yanında, proje yönetimi, siber güvenlik, veritabanı ve web programlama alanlarında derslerimize hemen ulaşabilirsiniz. Genç arkadaşlarımızın aldığı her eğitim ve başarı dereceleri, hazırladıkları öz geçmişlerine otomatik olarak işlenecek.” ifadelerini kullandı.

Bu öz geçmişlerin tüm firmaların erişimine açık bir havuzda yer alacağını aktaran Albayrak, “Halihazırda yazılımcı ihtiyacı duyan şirket ve firmalar buradan aradıkları kriterlere uygun adayları bulabilecek. Eğitim bitiren arkadaşlarımız bilgi güvenliği uzmanı, iş analisti, network uzmanı, proje yöneticisi, raporlama uzmanı, sızma testi uzmanı, siber güvenlik uzmanı, sistem analisti, sistem uzmanı, test uzmanı, veri analisti, veritabanı yöneticisi, web tasarım uzmanı, yardım masası uzmanı ve yazılım geliştirme uzmanı olarak iş bulabilecekler.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, programı anlattıktan sonra koronavirüs nedeniyle evde bulunduğumuz bu günleri bir fırsata dönüştürmeyi ve bu şekilde gençlerin yazılım konusunda önünü açarak ülkenin bu alandaki eksikliğini gidermeyi hedeflediklerini belirtti.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
To Top