Kapat
Anasayfa 173 0

Derin Öğrenme (Deep Learning)

Deep Lerning, yapay sinir ağları ve benzeri makine öğrenmesi algoritmalarını içeren bir veya birden fazla gizli katmanı olan bir alandır. Yapay sinir ağları ve algoritmalar kullanılarak bilgisayarın mevcut verilerden yeni veriler üretmesi olarak da açıklayabiliriz.

Deep Learning, makine öğrenmesi ve yapay zeka aynı alanda kullanıldıkları için çoğu zaman karıştırılabilir. Fakat bu üç kavram birbirinden farklı anlamları olan ve birbirinin alt dalları olan alanlardır. Derin öğrenme, makine öğrenmesinin; makine öğrenmesi de yapay zekanın alt dalıdır.

Yapay Zeka – Makine Öğrenmesi – Derin Öğrenme

Makine öğrenmesi ve yapay zeka alanları 90’lı yıllarda önemli bir gelişim gösterememiştir. Bundan dolayı derin öğrenme kavramı doğmuştur. Üç ana derin öğrenme çeşidi vardır.

  1. Çok katmanlı Perceptron : Basit sinir hücreleri ağıdır. İlk tek perceptron Rosenblatt tarafından tanıtılmıştır.
  2. Evrişimsel Sİnir Ağı : Genellikle görsel bilginin analiz edilmesinde kullanırız. Yaygın kullanım alanları arasında görüntü analizi, resim ve video tanıma, doğal dil işlemeyi sayabiliriz.
  3. Yinelgeli Sinir ağı : Amacı ardışık bilgileri tutmaktır.

Derin öğrenme gözetimli, yarı gözetimli ya da gözetimsiz olarak gerçekleştirilebilir.

Gözetimli Öğrenme

Hem girdi hem de istenilen sonucu olan etiketlenmiş verilerden öğrenmedir. Tahminler hakkındaki doğruluk geri bildirimleri kullanıcı tarafından yapılan bir öğrenmedir.

Yarı Gözetimli Öğrenme

Etiketlenmemiş verilerin de kullanıldığı, denetlenen öğrenme görevleri ve tekniklerinin olduğu bir öğrenme çeşididir.

Gözetimsiz Öğrenme

Sonuç verisi kullanılmadan etiketsiz gözlemlerden öğrenme sürecidir. Kullanılan algoritmanın kendisi veriden sonuç alır. Kendiliğinden keşfedilmesini bekleriz.

Derin Öğrenme Nedir? | IIENSTITU

Derin Öğrenmeyi Hangi Alanlarda Kullanırız?

Gün içerisinde sıkça kullandığımız yüz ve ses tanıma sistemlerinde derin öğrenmeyi kullanırız. Araçlarda otopilot özelliğinde veya sürücüsüz araçlarda bu kavramı kullanırız. Güvenlik alanında alarm sistemlerinde, kamera kayıtlarında olağandışı hareket tespitlerinde de kullanırız. Sağlık alanı kanser araştırmalarında kanser hücrelerinin tanıtıldığı derin öğrenme algoritmalarını kullanarak yine derin öğrenme alanının sıkça kullanıldığı alandır.

Derin öğrenmede en çok kullanılan dil Python’dır.

Ülkemizde bu alanda çalışmalarını sürdüren ve projeleri olan merkez olarak ASELSAN’ı sayabiliriz. ASELSAN görüntü ve doğal dil işleme alanlarında faaliyetler yapmıştır. Bunlara OttOCR, Open Zeka’yı örnek verebiliriz.

Daha önce makine öğrenmesi hakkında yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Diğer yazılarımı okumak isterseniz de bu link ile okuyabilirsiniz.

Kader Sutlu {Kader Sutlu}