Kapat
Anasayfa 560 0

Domain Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu yazımızda sizlere Domain hakkında bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz . Her site sahibinin bilmesi gereken temel konulardan biri olan Domain Nedir? i incelemeye başlayalım.

Domain yani Türkçe karşılığı ile alan adı, internetin kilit parçalarından birisidir. Web sitesi adreslerinin anlamlı ve kolay hatırlanabilir olmasını sağlar. Doğru alan adının seçilmesi sitenizin başarısı ve bilinirliği açısından ciddi bir etki yaratabilir.

Bu yüzden bir web sitesi kurmak için almanız gereken en önemli kararlardan biri; alan adınızın ne olacağıdır.

DOMAİN NEDİR?

Domain Nedir? Domain bahsettiğimiz gibi alan adı anlamına gelmektedir. Yani web sitenizin fiziksel adresinin karşılığıdır. www ile başlayan, projeye özel bir alan adı ile devam eden ve sonunda .com, .org, .net gibi uzantılara sahiptir. Örneğin bizim web sitemizi ziyaret etmek istiyorsanız, tarayıcıya gençprogramcı yazmanız yetmez, bu sizi web sitemize değil, sitemiz için yapılan arama sonuçlarına yönlendirir. Siteye gitmek için tarayıcınıza gencprogramci.org domainini yazmanız gerekir. Domain adı olmadığında siteyi ziyaret etmek isteyenler ip adresi girmek zorunda kalır.

Alan adları, insanların interneti taraması ve belli bir siteye erişmesi için kolay bir yol sağlar. Her alan adı kişiye özeldir. Kayıtlı olduğu sürece başkaları tarafından satın alınamaz. Web sitesi açmanın ilk adımı alan adı satın almaktır. Domain iyi seçilmiş olmalıdır çünkü değiştirilemez.

FARKLI DOMAİN TÜRLERİ

Domain alan adı uzantılarına göre farklı türlere ayrılmaktadır. Örneğin .com domainleri bütün internet sitelerinin %46.5 ini oluştursa da .org ve .net gibi alan adları için geriye büyük bir alan kalır. Genel olarak en yaygın domain türlerine bakalım.

TLD: Top Level Domain -> Üst düzey domainler adından da anlaşılacağı gibi domain alan adı sisteminin en üstünde bulunan bir domain adı türüdür. En yaygın kullanılanları .com, .org, .net ve .edu uzantılarıdır.

ccTLD: Country Code Top Level Domains -> ccTLD uluslararası ülke kodlarını içerir. Sadece iki harften oluşur. Örneğin .tr uzantısı Türkiye için kullanılan bir uzantıdır. .us ise United States yani Birleşik Devletler için kullanılır. Belli bölgelere özel olan şirketler tarafından sıkça kullanılır.

gTLD: Generic Top Level Domain -> Genel üst seviye alan adıdır. Özünde ülke koduna ihtiyaç duymayan bir TLD dir. Bir çok gTLD özel bir kullanım için tasarlanmıştır. Örneğin .edu uzantısı eğitim kurumları için kullanılırken .com ticari amaçlar için kullanılır.

Domain Nasıl Alınır?

Domain satın almak çok kısa suren bir işlemdir. Bunun için siteniz web tasarım aşamasına gelmeden önce alan adınızı almanız gerekir. Satın alma aşamasında size seçenekler sunulur. Bunun için almak istediğiniz domaini 1 yıl ile 10 yıl arasında kiralayabilirsiniz. Domainin kaydını yaptırdıktan sonra kiralama surenizin ne zaman biteceğini bilmeniz gerekir. Çünkü daha sonrasında surenin bitimiyle birlikte yeniden kiralamanız gerekecektir.

DOMAİN NEDEN ÖNEMLİDİR?

  • Domaini önemli kılan tek unsur, marka bilinirliğine olan inkar edilemez pozitif katkısıdır diyebiliriz. Zira mümkün olduğu kadar kısa, akılda kalıcı, sunulan ürün ve hizmetle alakalı bir domain; satın alma ve ziyaret etme dürtüsünü de olumlu etkiler. Web sitenize ne kadar çok emek vermiş olursanız olun, projenizle uyumlu bir domain adresiniz bulunmuyorsa, maça yenik başlıyorsunuz demektir.
  • Domain yani alan adınız; dijital dünyada nasıl aranacağınızı doğrudan etkiler. Hakkınızdaki ilk izleniminizi sunacağınız için mutlaka zaman ayırmalı, üzerinde iyi düşünüp özenle seçmelisiniz.
  • Domainler sizi ya da işinizi iyi derecede yansıtabilme fırsatı sunar. Pazarlama stratejilerinde de çok işinize yarayabilir. Domain için doğru bir seçim yapmazsınız tam tersi şeklimde markanız bilinirliği açısından zorlanabilir.
  • Alan adında ilgili anahtar kelimelerin kullanılması; arama motorlarında daha iyi sıralamalar elde etmenize yardımcı olur.

DOMAİN UZANTILARI SEO’YA ETKİ EDER Mİ?

Domain uzantılarının SEO’ya olumlu ya da olumsuz etkilediğine dair bir çok söylenti okumanız mümkündür. Ama bu kesin olan bir şey değildir. Çünkü yapılan onlarca test göstermiş ki, alan adı uzantılarının SEO çalışmalarına pozitif veya negatif bir etkisi bulunmamaktadır. Rekabeti yüksek kelimeler için Google araması yapıldığında, ilk sayfadaki sitelerin farklı uzantılar kullandığı görülmektedir. Site içi SEO çalışmalarında asıl olan, kullanıcıya olumlu bir ziyaret deneyimi yaşatabilmektir.

DOMAİN SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

  • Uzantı Seçimine dikkat edilmeli: Domain seçiminde isim kadar uzantı seçimi de önem arz eder. En popüler alan adı uzantıları olan .com .net .org sırası ile tercih edilebilir.
  • Türkçe karakter olmamalı: Domain seçerken içerisinde Türkçe karakter bulunmamasına dikkat etmelisiniz. Tarayıcı desteği ya da arama motoru desteği konusunda şuanda Türkçe karakterler desteklenmemektedir.
  • Kısa ve Net olmalı: Alan adınızın uzun olması olumsuz bir puan yazacaktır size. Siteniz için alan adı seçiminde en kısa seçenekleri tercih etmelisiniz.

Ela Kaşcıoğlu {Ela Kaşcıoğlu}