Kapat
Anasayfa 114 0

En Kullanışlı Google Chrome Eklentileri

Dünyanın en çok tercih edilen tarayıcıların başında gelen Google Chrome içerisinde binlerce farklı eklenti bulunuyor. Gerçekten işinize yarayan ve sizi chrome kullanımında rahatlatacak eklentiler bulunuyorken bunların yanında da fazlasıyla gereksiz olan eklentiler de bulunmaktadır. Bu yazımızda size favoriniz olacak bir kaç Chrome eklentileri nden bahsedeceğiz.

AdBlock

Değişen ve gelişen reklamcılık sektörü internette dolaşırken karşımıza çıkan reklamlar ile hayatımızda büyük yer kaplıyor. Kimi zaman bu reklamlar rahatsız edici boyuta ulaşmakta. Bu tür reklamları engellemek ise Google Chrome eklentileri ile mümkün. AdBlock eklentisi, gelişmiş reklam engelleyici olarak karşımıza çıkıyor. Sitede yer alan reklamları engeller ve daha rahat, reklamdan uzak bir deneyim yaşamanızı sağlar. Her ne kadar reklamcıların sevmediği bir eklenti olsa da milyonlarca insan tarafından kullanılan bir eklentidir.

Hover Zoom+

Hover Zoom+ özellikle edit ve fotoğrafçılık ile uğraşan insanlar için hazırlanmış. İnternette gördüğünüz bir resim ya da fotoğrafın üzerine geldiğinizde orijinal boyutu ile görebilmenizi sağlıyor. Küçük fotoğrafların orijinal halini görmek için yeni sekmede açmanıza gerek kalmıyor. Aynı zamanda fotoğrafın üzerindeyken ‘S’ tuşuna basarak fotoğrafı ya da resmi bilgisayarınıza kaydetmeniz mümkün.

Dark Reader

Dark Reader, gece modunda takılmayı sevenler için hazırlanmış harika bir eklenti. Herhangi bir sitede gece modu özelliği olmasa da tarayıcınızı gece moduna alarak takılabilirsiniz. Gece modunda kullanmasanız bile açık modda parlaklık, kontrast ya da site içi renkler gibi dilediğiniz ayarı verebilirsiniz.

Divider Tabs

Chrome kullanırken çoğu zaman onlarca sekme arasında kayboluruz. Bu eklenti tam da bu şekilde sekmeler arasında kaybolanlar için. Hayat kolaylaştıran Divider Tabs eklentisi sekmeleri yönetmemizi sağlar. Bu eklentiyle birlikte açtığınız sekmeleri gruplayabilir ve bu grupları renklendirebilirsiniz. Sekmelerin konularına göre başlık verebilirsiniz.

Wappalyzer

Web sitelerinde kullanılan teknolojileri gösteren bir eklentidir. 1000’in üzerinde teknolojiyi tespit edebilen açık kaynaklı ve çapraz platform için bir yardımcı programıdır. Mesela wappalyzer ile sitede kullanılan bazı teknolojiler:

 • Programlama dilleri
 • JavaScript Framework
 • JavaScript eklentileri
 • CMS
 • Veritabanı
 • Metin düzenleyici
 • Seo eklentileri
 • Proxy
 • Font Script
 • Widget çeşitleri gibi bir çok teknolojiye ulaşabilirsiniz.

Print-Friendly & Pdf

Print-friendly sayesinde herhangi bir web sitesini tüm içeriği ile adobe formatında belge haline dönüştürebilir ve indirebilirsiniz.

Bu uzantı, web sayfasını PDF’ye dönüştürmeyle ilgilenecek, ancak mümkün olan en optimize içeriğe sahip olmak için ilgilenmediğimiz sayfaları eklememize veya kaldırmamıza da izin verecektir.

 • Google Chrome eklentilerine bir sonraki yazımızda devam edeceğiz. Önceki yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Ela Kaşcıoğlu {Ela Kaşcıoğlu}