Kapat
Anasayfa 77 0

En Popüler Python Kütüphaneleri

En Popüler Python Kütüphaneleri

NumPy

resim

En popüler NumPy kütüphanesi ile temel matematiksel ve/veya istatiksel işlemleri gerçekleştirebiliriz. Genelde dizi işlemlerinde özellikle çok boyutlu diziler üzerinde fazlaca kullanılıyor.
Yapabileceklerimiz; diziler üzerinde matematiksel işlemler, büyük-küçük eleman bulma, transpoz alma, vektörel işlemler, eleman ekleme, matris dönüşümü-kopyalama gibi birçok işlemi tek komutla halledebiliriz.

Kurulumu

Kod:

sudo apt-get install python-pip
pip install numpy
---

Requests

resim

En popüler kütüphane ile web üzerindeki istekleri yönetebiliriz. Yani GET,POST,DELETE,PUT gibi istekler atabilir ve işimize yaradığınca kullanabiliriz. Ayrıca Requests, sızma testlerinde de sıklıkla kullanılır.

Kurulumu

Kod:

sudo apt-get install python3-pip
pip3 install requests
---

Pygame

resim

Pygame kütüphanesi Python’da oyun programlama için en fazla beğendiğim kütüphanedir. Adından da anlaşılacağı üzere bir oyun kütüphanesidir ayrıca yapacaklarımız sınırsızdır.

Kurulumu ve/veya Kodu :

sudo apt-get install python-pygame
---

matplotlib

resim

Matplotlib, biraz ingilizce ve biraz teknik terim bilirseniz adından da ne işe yaradığını anlayabilirsiniz. Mat(Matematiksel)plot(çizim)lib(library). Evet bu modül ile 2 boyutlu veya 3 boyutlu çizimleri gerçekleştiriyoruz. Genel olarak 2 boyutta kullanılıyor. çünkü 2D çizimler için daha stabil.
Bu kütüphane ve/veya bu alanda uğraşanlar için faydalıdır. Normal bir developer pek fazla bu modül ile ilgilenmez ama bu işle ilgilenenlere oldukça fayda sağlamaktadır.

Kurulumu

Kod:

sudo apt-get install python-pip
pip install matplotlib

PyQt5

resim

En popüler programlama dilinde olduğu gibi Python’da grafiksel ara yüz programlamayı (GUI) destekler. Ayrıca
Python için pyQt kütüphanesi oluşturulmuştur. Basit olarak ara yüzler oluşturabilir ve geliştirebilirsiniz. Çoğu yazılımcılar masaüstü uygulamayı hala geliştiriyor ve/veya bu kütüphane oldukça iyi işler çıkarıyor bu konuda.

Kurulumu

Kod:

pip install PyQt5

Speech Recognition

resim

Speech Recognition, ses kütüphanesidir. Ayrıca Bu modül ile herhangi bir sesi mikrofondan alarak dosya üzerinde işlemler yapabiliriz.

Kurulumu

Kod:

pip install SpeechRecognition

OpenCV

resim

Python için yazılmış en iyi görüntü işleme modüllerinden biridir. Birçok görüntü işleme uygulaması/algoritması bu kütüphane ile kodlanmıştır. Ayrıca Görüntü işleme ile uğraşan milyonlarda yazılımcı bu kütüphaneye mutlaka kullanmıştır.

Kurulumu

Kod:

pip install opencv-python

Scapy

resim

Python Scapy kütüphanesi ve/veya siber güvenlikle uğraşanlar için mükemmel bir nimettir. Ağ üzerinde paketler oluşturup bunları ileten ve/veya düzgün bir şekilde çalışan sayılı kütüphanelerden biri listesinde yer alıyor.
Arpspoof,MITM gibi hizmet aksatma saldırıları gerçekleştirebiliriz.

Kurulumu

Kod:

sudo apt-get install scapy

Keras

Derin öğrenme, makine öğrenmesi, yapay sinir ağları günümüzde artışa geçen bilimlerdendir. Bundan ötürü bu kütüphane doğmuş ve aktif olarak kullanılmaktadır.

Derin Öğrenme aslında Makine Öğrenmesi (Machine Learning) tekniklerinden sadece biri. Genel olarak kastedilen şey ise çok katmanlı Yapay Sinir Ağları’ndan başka bir şey değil.

Yapay Sinir Ağları (YSA/Artificial Neural Networks-ANN) tarihi aslında 60–70 yıl kadar gerilere gidiyor. Tam anlamıyla bir roller coaster yolculuğu gibi inişli çıkışlı bir hikayesi var. 10–20 yılda bir bu alanda yapılan yeni bir keşifle tekrar gündeme geliyor ve yapay zeka konusundaki bütün dertlere çare olacağı düşünülüyor. Çok geçmeden ise bunun yanlış alarm olduğu anlaşılıyor ve/veya araştırmacılar alternatif yaklaşımlara yöneliyor.

2000’li yılların ilk yarısına geldiğimizde tablo aynen buydu. Yapay Sinir Ağları çeşitli nedenlerle işe yaramaz kabul edilmiş ve ısrarla konuyu takip eden birkaç araştırmacı dışında unutulmaya yüz tutmuştu. SVM (Support Vector Machines) gibi algoritmalar ise giderek artan popülariteye sahipti.

Kurulumu

Kod:

pip install keras
---

Resmi Sosyal Medya Hesaplarımız: Youtube Instagram Twitter

Burak Eti {Burak Eti}