Kapat
Anasayfa 186 0

Facebook Zihin Okuma Planları İnternete Sızdı

Facebook çalışanlarıyla düzenlediği özel toplantının ses kayıtları ele geçirildi. Kayıtta, Facebook’un baş teknoloji sorumlusu Mike Schroepfer’un bir sinir alıcısı sayesinde düşüncelerin, yazı yazmak ya da video oyununda sanal bir nesneyi tutmak gibi bilgisayar komutlarına nasıl çevrileceğini açıkladığı sözleri ortaya çıktı.

Facebook'un zihin okuma planları internete sızdı
Resim

Facebook, salı günü çalışanlarıyla düzenlediği özel toplantıda, zihin okuma cihazını satışa sunmaya dair gizli planları ve cihazın nasıl çalışacağı hakkında daha fazla ayrıntı açıkladı.

BuzzFeed News’in ele geçirdiği toplantı ses kaydında, Facebook’un baş teknoloji sorumlusu Mike Schroepfer, bir sinir alıcısı sayesinde düşüncelerin, yazı yazmak ya da video oyununda sanal bir nesneyi tutmak gibi bilgisayar komutlarına nasıl çevrileceğini açıkladı.

Schroepfer, “Hepimiz geleceği görme ayrıcalığına sahibiz çünkü onu yaratıyoruz” dedi.

Ayrıca, bu şekilde bir ürünü piyasaya sürmeden gizlilik benzer biçimde mevzular laf mevzusu olduğunda şirketin amme nezdindeki algısının da gözetilmesi icap ettiğini söyledi.

Güven ve büyümeye devam etme hakkımızı kazanmak için mesuliyet alarak gelişmeliyiz. Bunu ne olursa olsun doğru yoldan yapmalıyız ki dünyanın dört bir yanından hepimiz bütün bu mükemmel teknolojileri… negatif yönlerini deneyimlemeden kullanabilsin.

Geçen yıl Facebook, CTRL-Labs adında, sinirsel arayüz alanında çalışan girişimi, 1 milyar dolar satın almıştı. Facebook’un artırılmış gerçeklik bölümünün başındaki Andrew Bosworth, o zamanki açıklamasında anlaşmanın “yaratıcı yeni olanaklar sağlayacağını” ve “bağlantı şeklimizi değiştireceğini” söylemişti.

ABD merkezli girişim, fiziksel hareketlerden sinirsel aktiviteyi ölçerek bilgisayar komutlarına çevirebileceğini iddia ettiği yüksek teknoloji bileklik üzerinde çalışıyordu.

  FARKLI BİR BEYİN-BİLGİSAYAR ARAYÜZÜNÜN AYRINTILARINI AÇIKLAMIŞTI

2019’un başlarında Facebook, düşünceleri okumak için bileklik yerine kulaklık kullanan farklı bir beyin-bilgisayar arayüzünün ayrıntılarını açıklamıştı.

Independent haberine göre, Nature Communications’da yayımlanan makalede araştırmacıların, kulaklığın söylenenleri anında metne dönüştürmek için beyin aktivitesini çözebilen algoritma kullandığını belirtmişti.

Cerrahi işleme gerek duyulmadan takılabilen cihaz, daha o dönemde halihazırda bir takım kelime ve deyimleri tanıyabiliyordu.

Araştırmayla aynı zamanda yayımlanan bir blog gönderisinde Facebook şunları yazmıştı:

Günümüz akıllı telefonlarındaki tüm bilgi, eğlence ve yazılımların eller tamamen serbestken, anında erişilebilir olduğu bir dünya hayal edin.

Salı günkü personel toplantısında yöneticiler, kullanıcıların Facebook sayfalarındaki haber makalelerini özetleyen bir yardımcı yapay zeka aracını da açıkladı.

Adını “çok uzun, okumadım” kelimelerinin kısaltmasından alan TLDR aracı, uzun makaleleri maddeler halinde kısaltarak haber yayıncılarını değerli internet trafiğinden mahrum bırakacak.

Facebook, The Independent’ın konuyla ilgili yorum talebine henüz yanıt vermedi.

Resmi Sosyal Medya Hesaplarımız: Youtube Instagram Twitter

Sitemizdeki Reklamlara Tıklayarak ÜCRETSİZ Maddi Destek Sağlayabilirsiniz. Şimdiden Teşekkürler.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Burak Eti

Burak Eti {Burak Eti}