Kapat
Anasayfa 612 0

FİLMDE YAPAY ZEKA

Yapay zeka 1950’lerde Shannon ve Turing bilgisayarlar için satranç programları yazıyorlardı. İlk yapay sinir ağı temelli bilgisayar SNARC, MIT’de Minsky ve Edmonds tarafından 1951’de yapıldı.

Yapay zeka birçok filme de konu olmuştur. Şimdi o filmlere kısaca göz atalım.

1-Matrix(1999)

Bir yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson geceleri ‘Neo’ kullanıcı adıyla ‘hacker’. İnsan nüfusunu bastırmak için bilinçli makineler tarafından oluşturulmuş, vücutlarının ısı ve elektrik faaliyetleri bir enerji kaynağı olarak kullanıldığı ve Matrix olarak adlandırılan bir gelecek tasvir ediliyor.

2-TAU

Kobay olarak kullanılmak için kullanılan Julia, evden kaçmak için yapay zeka Tau ile arkadaş olur. İlk zamanlarda sahibinin emirlerine uyan Tau Julia ile olan yakınlığı sayesinde onun evden kaçmasına yardım etmeye çalışır.

3-INFINITY CHAMBER / SONSUZLUK ODASI(2016)

Yıllardır hapishanede kalmaktan bunalmış olan mahkum kaçmak için yollar aramaktadır. Hapishanenin her yeri otomasyon ile kontrol edilmektedir. Bu durumu çözmenin tek yolu ise yine bir bilgisayardır.

4-I AM MOTHER (2019)

Robot tarafından büyütülen genç kızın hikayesini anlatmaktadır. İnsan nüfusunun bitmesiyle, dünya nüfusunun yeniden canlandırmak için özel robotlar tasarlanır. Anne adı verilen bu robot genç kızı büyütmek zorundadır. robot anne ve genç kızın arasındaki ilişkiyi anlatmaktadır.

5-TRON (2010)

Dünyanın en çok oyununu satan bir oyun firmasının kurucusudur. Bir gün ortadan kaybolur. Oğlu Sam babasının kaybıyla ilgili araştırmalar yapar.  Babasının eski atölyesini araştırırken babasını Tron’un dijital dünyasında bulur.

6-ROBOT & FRANK / ROBOT VE FRANK (2012)

Frank eski bir hırsızdır. Yaşlandığı için çocukları onun yalnız kalmasını istemez ve ona yürüyen, konuşan, ev işlerinde yardımcı olabilecek bir robot hediye ederler. Frank, bu robotu kafasında tasarladığı büyük bir soygunda kullanmayı planlar.

7-I, Robot (2004)

Robotlarla dolu bir dünya gözler önüne serilmektedir. Filmin baş karakteri Del Spooner, dünyada insanlığa hizmet etmekte olan robotların aslında –insanlık için korkunç bir tehdit olduğunu kanıtlamak için mücadele verir.

8- Hitchiker’s Guide to the Galaxy (2005)

Dünya yok olmak üzeredir. Galaksiler arası yapılacak bir otoyol söz konusudur ve dünya bu otoyolun tam orasında yer almaktadır. ‘Otostopçunun Galaksi Rehberi’ isimli bir yayının dünya ayağındaki muhabiri olan Ford Prefect, Arthur’u bulup onu galaksiler arası bir yolculuğa çıkarır.

9-Her (2013)

Yapay zeka yalnızlığa çözüm olabilir mi? fikri sorgulatır. Sanal bir varlık olan ve sadece bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore’u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır. 

10-Ex-Machina (2014)

Genç programcının gizli yapay zeka projesinde görevlendirilmesiyle başlayan hikayede işler pek yolunda gitmiyor. Günün birinde şirket içi bir yarışmayı kazanır. Ödül olarak ise şirketin herkesten uzak, dağlarda yalnız yaşayan CEO’su Nathan’ın orman içindeki evine bir hafta misafir olacaktır. Ancak Caleb’in bilmediği bir şey daha vardır: Bu misafirlik sırasında dünyanın ilk tamamlanmış yapay zekalı robotu olan Ava ile ilişki kurma deneyine katılması gerekecektir.

Hatice Nur Kaya {Hatice Nur Kaya}