ANASAYFA

Flutter Nedir ?

Flutter , Google tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir mobil uygulama geliştirme SDK’sıdır . Android ve iOS için uygulama geliştirmek ve Google Fuchsia işletim sistemi için uygulama geliştirmek için kullanılır. Flutter da uygulamalar geliştirebilmek için Dart dili kullanılır.

Flutter’ı kullanarak geliştiriciler, her iki platformda da istenilen uygulamalar geliştirip, çapraz(cross) platformlu mobil uygulamalar geliştirerek hem maliyetten hem de zamandan tasarruf edebilirler. Arayüz tasarımcıları ise Flutter’ı kullanarak Android ve iOS platformlarına uygun, daha başarılı uygulamalar tasarlayabilirler.

Flutter’ı öğrenmek için herhangi bir programlama geçmişiniz yoksa üzülmeyin. Rahatlıkla öğrenebilecek sade bir dil olan Dart’a biraz bakarak Flutter’ı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Android için Java ya da Kotlin dilini ve iOS içinse Swift veya Objective-C dilini öğrenmeniz gerekmiyor. Yukarıda da belirttiğim gibi Google bu SDK’yı çıkarmasındaki temel hedeflerinden biri : Bir uygulama yazmak ve o uygulamanın her iki platformda da verimli bir şekilde çalışmasıdır.

Dart Programlama Dili Nedir ?

Dart, ilk kez Google tarafından geliştirilen ve daha sonraları Ecma tarafından standart haline getirilen açık kaynaklı bir programlama dilidir. Google desteklediği Flutter SDK sayesinde Dart dilini kullanarak artık hem iOS hem de Android uygulamalar geliştirebiliyorsunuz. Mobil uygulamaların dışında Dart programlama diliyle birlikte : web, sunucu ve IoT cihazlar için uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Dart dili sınıf tabanlı , tek kalıtıma sahip kısacası nesne tabanlı , C programlama dilinin kod dizilimine benzemektedir. JavaScript diline veya çalıştığı sistemdeki native dile çevrilebilir. Interface’ler, Abstracts, generic type ve opsiyonel tipleri desteklemektedir.

Neden flutter’i tercih etmeliyim diye soruyorsanız kendinize size edindiğim bilgilere göre kısaca sade bir dilde anlatmaya çalışacağım.

Widgetler

– FLUTTER framework’u kullanılarak oluşturulmuş zengin bir Materyal Tasarımı & Cupertino(iOS-flavor) widget’ından faydalanır.

Değişkenler

– Geniş açık kaynak kodlu paket seti, uygulamaları daha hızlı oluşturmanıza yardımcı olur.

Tema

– Bir kullanıcının platformuna uygun temayı atamak, kullanıcının hangi platformda çalıştığını kontrol etmek  bir if kullanmak kadar kolaydır.

Destek

– FLUTTER, Google ve büyük bir geliştirici topluluğu tarafından yaratılmıştır. google FUCHSIA için uygulama oluşturmanın temel yöntemi olacak

Çapraz Platform

– FLUTTER ile Android ve iOS için tek bir kod tabanından uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Hot Reload

– Hot Reload, geliştiricilerin bir uygulamanın durumunu bir saniyeden daha kısa bir sürede yaptıklarını görmelerini sağlar.


Ve internet dünyasın da genel olarak paylaşılan genel Neden flutter cevabına yanıtlar:

Bildiğiniz gibi Flutter güzel Kullanıcı Arayüzü ile platformlar arası mobil uygulamalar oluşturmak için bir çözümdür. Flutter’ın görünüm tasarlama biçimi web uygulamalarına benzer, HTML / CSS ile de bir çok konuda benzerlik gösterir.

Geliştiricilerin en büyük iddaları:

  • Flutter, güzel mobil uygulamalar oluşturmayı kolay ve hızlı hale getirir.

Flutter, Android geliştirici bakış açısından çok ilginç olabilecek birçok özelliğe sahiptir. Bu yazıda, bana gerçekten dahil olan şeylerden bazılarını göstermek istiyorum.

Temel Olarak Flutter
Çekirdek yapısı Widget MaterialApp (tüm uygulama budur), sonra Scaffold (ana düzen yapısıdır) ve sonra içerde AppBar (Android Toolbar gibi) ve iç yapıları oluşturan Container vardır . Body’nin içine, düzen Pencere Öğelerimiz metinler, düğmeler vb. gelecektir.

4 2 votes
Article Rating
[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x