Kapat
Anasayfa 394 0

Fotoakustik Sonar Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Fotoakustik Sonar Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?
resim

Ses Dalgaları ile Su Altı Görüntüleme

Fotoakustik Sonar Günümüzde, ses dalgaları ile su altı görüntülemede geleneksel sonar sistemleri kullanılmaktadır. Geleneksel sonar sistemleri aracılığıyla, yüzlerce metre derinlikteki cisimler belirlenebilir. Ancak geleneksel sonar sistemleri yüksek enerji gerektiren pahalı sistemlerdir. Bu nedenle, geleneksel sonar sistemlerine alternatif olarak, hava sonar sistemlerinin geliştirilmesi gündeme gelmiştir. Ancak bu sistemler oldukça verimsizdir. Çünkü ses dalgalarının havadan suya geçişi sırasında enerjinin yüzde 99’u kaybolmaktadır. Enerji kaybının büyük çoğunluğu suya geçiş sırasında meydana gelen yansımadan kaynaklanmaktadır.

Ses dalgaları yardımıyla görüntüleme yapan bir hava aracının çalışması baz alınırsa; ses dalgaları öncelikle suya girer, sonrasında cisimlere ve deniz tabanına çarparak yansır. Cisimlerden ve deniz tabanından yansıyan ses dalgaları, sudan çıkarak hava aracına döner. Dolayısıyla böyle bir sistem, su yüzeyinden kaynaklanan enerji kaybına iki kez maruz kalır.

Elektromanyetik Radyasyon ile Su Altı Görüntüleme

Su altı görüntülemede kullanılan elektromanyetik radyasyon temelli (radyo dalgaları, lazer ışınları) sistemler de benzer şekilde enerji kaybına uğramaktadır. Bununla birlikte, elektromanyetik radyasyon temelli sistemlerde enerji kaybı farklı şekilde gerçekleşmektedir. Enerjinin bir kısmı, ses dalgalarına benzer şekilde su yüzeyinden yansıyarak kaybolur. Güneş ışığının, okyanusların ve denizlerin derin bölgelerine ulaşamaması da bu soğurulmanın bir sonucudur. Dolayısıyla, LiDAR gibi elektromanyetik radyasyon temelli sistemler aracılığıyla su altı görüntülemesi yapmak oldukça verimsizdir.

Fotoakustik Sonar Sistemi Nedir?

Fotoakustik sonar sistemi, ses dalgalarının ve elektromanyetik radyasyonun birlikte kullanılmasıyla oluşturulan bir görüntüleme sistemidir. İki dalga formunun da iyi yönlerinden yararlanılarak, optimum bir görüntüleme sistemi oluşturulmuştur. Fotoakustik sonar sistemi, fotoakustik etki olarak adlandırılan bir prensibe dayanarak çalışmaktadır. Işık, bir malzeme tarafından soğurulduğunda, malzeme çevresinde ses dalgaları oluşmaktadır. Bu olay, fotoakustik etki olarak adlandırılmaktadır.

Fotoakustik Sonar Sisteminin Geleceği

Stanford Üniversitesi tarafından geliştirilen fotoakustik sonar sistemi henüz gerçek hayatta denenmemiştir. Sistem üzerindeki çalışmalar laboratuvar ortamında devam etmektedir. Laboratuvar ortamında bir su tankında yapılan denemelerde, çeşitli cisimlerin 3 boyutlu görüntüleri başarıyla oluşturulmuştur.

Resmi Sosyal Medya : Youtube Instagram Twitter

Sitemizdeki Reklamlara Tıklayarak ÜCRETSİZ Maddi Destek Sağlayabilirsiniz. Şimdiden Teşekkürler.

Burak Eti {Burak Eti}