Kapat
Anasayfa 169 0

Freelance Yazılımcı Olmak

Günümzüzde ki birçok insan freelancerlığa özenmektedir ve geçiş yapmaktadır. Peki ne bu freelancerlık ?

Freelancer Nedir ?

Freelancerlık herhangi bir kurumda yahut kuruluşta çalışmadan, yetkinlik, bilgi, becerilerimizi, tacrübelerimizi müşterilere hizmet vermek için kullanılan sözleşmeye dayalı bir meslektir.

Basitçe ifade etmek gerekirse, freelancer, birden fazla müşteriyle çalışmak ve tek bir işverene bağlı kalmadan çeşitli görevler üstlenmek için becerilerinizi, eğitiminizi ve deneyiminizi kullandığınızda ortaya çıkar. Alabileceğiniz ödev veya görevlerin sayısı, onlardan istenildiği gibi teslim etme kabiliyetinize bağlı.

Freelancer genellikle evden çalışmanıza izin veren işleri içerir. Ancak serbest çalışmak sadece evden çalışmak değildir.

 1. Serbest çalışmak her zaman evden çalışacağınız anlamına gelmez. İş türüne ve müşterinin gereksinimlerine bağlı olarak müşterinizin ofisinde de çalışmanız gerekebilir.
 2. Evde çalışan bir işte, serbest meslek sahibi değilken, size maaş veren bekar bir işverenle yapılan bir sözleşme yer almaktadır.

Günümüzde freelancer çalışmaya izin veren bir çok meslek bulunmakta.

Bu meslekler;

 1. Yazarlık ve editörlük
 2. Fotoğrafçılık
 3. Özel ders vermek
 4. Görsel tasarım
 5. Danışmanlık
 6. Sanal asistanlık
 7. Çeviri
 8. Sosyal medya yönetimi
 9. Programlama/ Yazılımcılık
 10. Oyun oynama,

Lakin biz bu yazımızda yazılım ve programlama yaparak nasıl freelancer çalışılır bunu anlatmaya çalışacağım.

Freelancer yazılımcı olarak çalışmak

Freelance yazılımcılık, diğer bir değiş ile serbest yazılımcılık çok fazla avantaj barındırmasının yanı sıra bazı zorlukları da mevcuttur elbet. Şimdi bunun artılarına ve eksilerine bir göz atalım

Freelance Artıları :

Para: Bir işte kazandığınızdan çok daha fazla kazanma ihtimaliniz var. Örneğin asgari ücret ile çalışan birinin 1 ayda kazandığı parayı belki de daha fazlasını siz 1 haftada kazanabilirsiniz.

Rahat Çalışma: Aldığınız bir freelance işini evde yada gidip bir kafe de ya da laptopunuzu rahat bir şekilde kullanabildiğiniz her yerde bu işi yapabilirsiniz.

Yönetici Baskısı: Başınızda dikilen, işi yetiştirmeniz için sizi zorlayan bir patronunuz yada yöneticiniz yoktur.

İzin ve Tatil : Herhangi bir işiniz olduğunda izin vermesi için kendisine kedi gibi gözlerinizi açıp bakmanızı gerektiren bir patronunuz olmadığından istediğiniz zaman izin yada tatil yapabilirsiniz. 

Çalışma Saatleri: İstediğiniz zaman yatar, istediğiniz zaman kalkarsınız. İstediğiniz zaman çalışır, istediğiniz zaman mola verirsiniz. Çalışma saatleri tamamen sizin keyfinize bağlıdır.

Yol Derdi: Gitmeye çalıştığınız bir yer olmadığı gibi, yetişmeye çalıştığınız, her sabah kovalamak zorunda kaldığınız servis yada otobüse ihtiyaç duymazsınız. 

Vergi ve Diğer Ödemeler: Serbest olarak çalışmanız vesilesi ile vergi ve benzeri diğer ödemeleri yapmazsınız.

İş Ortamı, Uyum Sıkıntısı: Standart iş yerlerinde yaşanan iş ortamı ve uyum sıkıntısını yaşamazsınız. Gıcık olduğunuz bir çalışanı istemeye istemeye her gün görmek zorunda kalmazsınız.

Zam ve Performans: Şirketlerdeki standart zam yada performans zamlarını beklerken, ne kadar zam alacağınızı merak edip strese, aldığınız zammı gördükten sonra haksızlığa uğradınızı düşünüp sinir krizlerine girmezsiniz. Freelance işine ne kadar özen gösterirseniz o kadar para kazanırsınız. (Şirketlerin hemen hemen hepsinde yapılan zamlar çalışanları genelde memnun etmemektedir.)

Ek İş Olarak: Freelance işini ek iş olarak yapma imkanına da sahipsinizdir. Hem düzenli olarak bir işte çalışıp, düzenli gelir elde edebilir hemde işten kalan boş vaktinizde ek gelir elde edebilirsiniz. Fakat müşterinin 7/24 size ulaşma isteği ve düzenli işinizden yorgun argın eve gelip aldığınız freelance işin yaratacağı ekstra yorgunluğu da unutmamak gerek.
Freelance Eksileri :

Müşteri Bulma: Müşteri bulmak ciddi bir sorundur. Kalabalık bir çevreye sahipseniz müşteri bulmak biraz daha kolay olur. Fakat değilseniz o zaman reklamınızı yapmanız için cebinizden para çıkarmanız gerekebilir.

Müşteri Bağlama: Siz yazılımcısınızdır fakat müşteri bağlama pazarlamacılık yeteneği ister. Bu nedenle en az yazılımda olduğu kadar pazarlamada da iyi olmanız gereklidir. Yoksa size gelen müşterilerin çoğunu başkalarına kaptırırsınız.

Güven Sorunu: Şirket olmadığınız ve yerinizin yurduğunuzun belli olmadığı için müşterilerin tam anlamıyla güvenmesi zordur.

Para Tahsil Etme: İşi yaparsınız ve teslim etmek istersiniz. Sıra para almaya gelir ve müşteri sizi oyalamaya başlar. Olabilecek en kötü şeyde yaptırdığı işten vazgeçmesidir. Bunun önüne geçmek için yapılacak en iyi şey kaparo almaktır fakat güven sorunu nedeniyle onu almakta bazen zor olabilir.

Sözleşme Yapamama: Şirket olmadığınız için müşterinin ve kendinizin haklarını koruyacağınız sözleşme yapamıyorsunuz. Buda bir çok sıkıntıya neden oluyor.

Sürekli İstenilen Değişiklikler: Bir müşteriden iş alır ve tam istediği şekilde yaparsınız. Fakat yaptıktan sonra sürekli değişiklik talebinde bulunma ihtimali vardır ve o ihtimal genelde gerçekleşir.

Düzensiz Gelir: Geliriniz sabit değildir, bir ay çok iyi iş alırken bir başka ay sinek avlama olasılığınız vardır.

Sigorta ve Diğer Gereksinimler: Sigortanızı ve yemek gibi ihtiyaçlarınızı cebinizden karşılarsınız.

Yasal Sıkıntı: Bu zamana kadar Freelance olarak çalışan birisine ceza kesildiğini görmedim. Fakat böyle bir ihtimal vardır. Zira siz bir adet toplu iğneden bile gelir elde etseniz bunun yasalar karşısında bir vergisi vardır. Eğer o vergiyi ödemiyorsanız ceza alırsınız. Belki “kim nerden bilecek” düşüncesiyle ceza almayacağınızı düşünebilirsiniz fakat manyak müşterinin biri çıkıp sizi şikayet ederse siz her ne kadar müşteriye karşı sorumluluklarını yerine getirmiş olsanız da her halükarda suçlu bulunursunuz. Bu ihtimalde sizi sürekli diken üstünde tutar. 

Netice olarak freelance çalışmanın artısı da çoktur, eksisi de. Fakat eksileri minimuma indirmek sizin elinizde. Dolayısıyla bu işi yaparak bir senede, giderleriniz dahil altınıza araba çekecek parada kazanabilirsiniz, “ulan asgari ücretli bir işte çalışsam şu ana kadar çok daha fazla para kazanmış olurdum” diyecek durumda da olabilirsiniz.

Freelance işlerde müşteriler bir sürü sorun çıkarsa da yazılım ve web tasarımcılar da maalesef pek sütten çıkmış ak kaşık olamayabiliyor. İşini kaliteli ve hakkını vererek yapanları bir kenara ayıracak olursak çok fazla kişiden freelance yazılımcı ve web tasarımcılar ile ilgili sorunlar duydum ve şahit oldum. “Moralim bozuk, o yüzden işle ilgilenemiyorum“, “Yurt dışına çıkma kararı aldım, bundan sonra işle ilgilenemeyeceğim” yada işi alırken “2 hafta sonra teslim ederim” denmesine rağmen 2 ayda anca teslim edenler, müşterinin aramalarına yanıt vermeyenler ve freelance işinin rahatlığını abartıp daha bir sürü çeşitli sorunlar çıkaranlar var. Bu tarz durumlar da freelance yazılım ve web tasarıma olumsuz gözle bakılmasına neden oluyor.

Bu nedenle freelance yazılım yapacak kişiler için verilebilecek en iyi tavsiye yazılımda olduğu kadar pazarlamada da iyi olmak, kendine güvenmek ve aldığı işi en iyi şekilde, zamanında ve sorunsuz yapmaya özen göstermek. İş yaptığınız müşteriler sizin referansınız olacağı gibi, tekrar bir web sitesi ya da yazılım yaptırmak istediğinde veya birisi onlara web sitesi ya da yazılım yaptırmak istediğini söylediğinde akıllarına ilk siz geleceksiniz. Bu vesile ile bir noktan sonra müşteri arama derdinden ve bağlama derdinden kurtulacaksınız.

Nereden Freelance iş Bulunur

Türkiye de ve dünyada bunun için platformlar var. İnsanların rahat bir şekilde kullandığı platformlar benimde kullandığım platformlar.

Freelance Platformları :

 1. Armut
 2. freelancer
 3. Fiverr
 4. Upwork
 5. Rimuut

Rimuut freelance çalışan kişinin vergi yükünü, fatura yükünü alan bir platform. Rimuut hakkında haftaya ki yazımızda buluşalım. İyi günler 🙂

Berat Emre Demir {Berat Emre Demir}