ANASAYFA

GELİŞEN VE DEĞİŞEN DÜNYADA GELECEĞİN MESLEKLERİ

BİZİ NASIL BİR GELECEK BEKLİYOR?

Merhaba arkadaşlar başlıktan da anlaşılacağı gibi bu yazımda size geleceğin mesleklerinden bahsetmek istiyorum çünkü gelişen teknoloji ve teknolojik araçların yaygınlaşması yeni iş alanları ortaya çıkarmıştır ve bu iş piyasasının değişime uğramasına sebep olmuştur. Günümüzde mevcut olmayan meslekler, gelecekte çok önemli hale gelip önemli alanlar kaplayabilir. Geleceğin popüler mesleklerini bilmek; daha doğru bir kariyer planlamanıza ve daha çok mesleki güven duymanıza yarayacaktır Yazıyı okudukça gelişen mesleklerin hep teknoloji, bilgisayar ile ilgili olduğunu anlayacaksınız. Geleceğin ne olacağı tamamen karmaşıkken meslekleri hakkında kesin bir bilgi vermekte neredeyse imkansız o yüzden meslekler hakkında medyada ve İnternet de her ne kadar bir karışıklık olsa da elimden geldiğince olabilecek en popüler beş mesleği aktarmaya çalışacağım. Lafı uzatmadan mesleklerden kısaca bahsetmeye başlayayım.

1)3D ÜRETİM VE 3D ÜRETİM MÜHENDİSLERİ

Geleceğin meslekleri arasında sayabileceğimiz ilk sırada yer alan ve son dönemlerde adını da sıkça duyduğumuz 3D Üretim ve 3D üretim mühendisleri vardır. 3D modelleme uzmanı, bilgisayar yazılım programlarını kullanarak tasarımların üç boyutlu modelini veya nesnelerin görsellerini oluşturan multimedya sanatçısıdır. Bilgisayar ortamında tasarlanan bir ürünün ya da aracın gerçek hayatta somut bir ham madde ile oluşturulmasını sağlayan makinelere 3D yazıcı denir. 3D yazıcılar ile bilgisayarlarınızda tasarlamış olduğunuz süs eşyasını, telefon kılıfını, bir cihazın prototipini hatta kendinize ait bir tasarımın çıktısını alabilirsiniz.3 boyutlu yazıcılar son yılların en çok dikkat çeken teknolojilerinden biridir. Bu alanda özellikle savunma sanayisi, havacılık, medikal, silah sanayi, eğitim ve otomotiv başta olmak üzere tekstil, sağlık, yemek gibi konularda önemli değişimleri beraberinde getirmektedir. 3D üretim mühendisliği, gelecekte üretimi seri üretimden kurtarıp kişiselleştirilebilir bir hale getirecek. Bu sayede İnsanlarda, gelecekte kendi ürünlerini, kendilerine özel üretmeye başlayabileceklerdir. 3D üretim genellikle 3D yazıcılar tarafından yapılır hem ham maddeden hem de zamandan tasarruf için önemli bir iş alanıdır.

2)YAPAY ZEKA VE ROBOTİK MÜHENDİSİ

Geleceğin meslekleri arasında sayabileceğim mesleklerden robotik ve yapay zeka mühendisliğini anlatacağım şimdide birbiriyle ilişkili olduğunu düşündüğümden iki meslek kolunu bir arada ele almayı daha uygun gördüm. Robotik mühendisleri, robotlar ve robotik sistemler tasarlar . Robotik, 1990’ların ortalarından beri var olan ve o zamandan bu yana çeşitli endüstrilerde, geniş kapsamlı ve yararlı uygulamalarından yararlanılmaya başlanıldı. Üretim, tıp bilimi, enerji ve bilimsel araştırmalarda yer alıyor. Yapay zeka mühendisliği ise yapay zekanın tanımından başlayarak; makine algoritmalarının ardından derin öğrenme algoritmalarının nasıl çalıştığını araştıran bir meslek dalı. Bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği ile birlikte ilerleyen bir dal. Yapay zeka mühendisliği ülkemizde de dünyada da henüz çok yeni bir program. Bilgisayar mühendisliğinin bir alt dalı olarak tanımlayabiliriz.

3)NANOTEKNOLOJİ MÜHENDİSİ

Bu mesleği anlamak için öncelikle nanoteknolojiyi açıklamak gerekir. nanoteknoloji maddenin en küçük birimleri üzerine yoğunlaşarak çalışan bir bilim dalıdır. metrenin milyarda biri kadar küçük parçacıkların kontrol edilebilmesini sağlayan nanoteknoloji sayesinde görünmez malzemeler, aslında katı olan akışkan malzemeler ve birkaç yıl önce inanamayacağım bir gerçek olan insan dokusu, hücresi ve organı üretilebilmektedir. işte yukarıda anlatılan bu işleri yapan kişilere ise nanoteknoloji mühendisi denir. Nanoteknoloji bilgisayar hatta kıyafet gibi farklı sektörlerde kullanılıyor. Yakın gelecekte kendisini kopyalamayı başaran nano robotlar vücutlarımızın içinde geziyor, virüslerle mücadele ediyor olacak. Bu robotların sağlımıza ve çevremize bir tehdit oluşturmadığını bilmemiz gerekiyor.

4)ARTTIRILMIŞ GERÇEKLİK GELİŞTİRİCİSİ

Adından da anlaşılabileceği gibi gerçek olmayan ya da uzak olan nesneleri ve olayları bazı yazılım ve ekipmanlarla gerçekten varmış ve yanımızdaymış gibi olmasını sağlayan uygulamalara arttırılmış gerçeklik uygulamaları denir bu uygulamaları geliştiren insanlarda arttırılmış gerçeklik geliştiricisi denir. Cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesine denir. Bu teknolojiden faydalanabilmeniz için; bulunduğunuz ortamda İnternet erişiminin ve elinizde artırılmış gerçekliği tanımlayacak cihazların (akıllı gözlük, akıllı telefon ya da tablet) bulunması gerekir. Pek çok yatırım devinin odaklandığı artırılmış gerçeklik, bugün otomobilden perakendeciliğe turizmden sinema sektörüne kadar birçok alanda kullanılıyor. Ve şimdilerde bile oldukça popüler olan bu alan gelecekte yerini alacağını söyleyebiliriz.

5)BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ VE YAZILIM MÜHENDİSİ

Yukarıda anlattığım meslek dallarının en geniş kapsamlı olanı, şimdilerde popüler olması ve gelecekte de bu popülerliğinin devam edeceğini düşündüğüm yazılım ve Bilgisayar mühendisliğidir. Bilgisayar Mühendisliği; bilgisayar sistemlerinin yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve sistemlerin kullanılması, ihtiyaç halinde gerekli yazılımların geliştirilmesi, donanım ve yazılım problemlerinin çözülmesinde aktif rol oynayan kişilere verilen unvandır. Yazılım Mühendisliği; sistemli, düzenli, ölçülebilir bir yaklaşımın yazılım geliştirme de, yazılımın işlenmesinde ve bakımında uygulanmasıdır. Yani mühendisliğin yazılıma uygulanmasıdır. Her tür bilgisayar ve yazılımla ilgilenen bu iki alanda ilerideki dönemlerde de önemini arttıracaktır.

Buraya yazmadığım ancak gelecekte olacağı varsayılan birçok meslek dalı daha bulunmaktadır. Bunlardan bir kaç tanesi Aktüerlik, biyoteknolog, beyaz şapkalı hacker, iklim kontrol mühendisi,çöp mühendisi, enerji sistemleri mühendisi, biyomedikal mühendisi, online eğitmen,veri madenciliği,dijital içerik uzmanı, dron mühendisliğidir ve bunlara benzer birçok meslek. Sonuç olarak Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki her gün hayatımıza farklı bir noktada temas ediyor çoğu zaman bunun farkında bile olamıyoruz. Peki bu durum geleceğin meslekleri için ne kadar iyi, hiç düşündünüz mü? Black Mirror dizisinin konu olarak ele aldığı olaylar sadece bilim kurgu ürünü mü? Ya da zevkle izlediğimiz bilim kurgu filmleri aslında bize geleceğimi işaret ediyor. Bunun gibi birçok tartışma söz konusu iken geleceği şekillendiren teknolojinin iyi yönde kullanılmasını temenni ediyoruz.

ÇİĞDEM ÇİFTÇİ 🙂

1.5 2 votes
Article Rating
[Toplam: 4   Ortalama: 4/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x