Diğer

Gerginliğe Neden Olan Şeyler

Stresin nedenleri.

1.  olayların sadece kötü yönünü görmek

“Hayat acımasızdır”, “İnsanlar güvenilmezdir” gibi gereksiz ve her zaman geçerli olmayan inançlar da kendinizi daima gergin hissetmenize sebep olur. Tamam, şu ana kadar bunu gördünüz ve bunu tecrübe ettiniz belki ama bu genellemeler de yalnızca size zarar verdi. Açık olalım, ön yargıları minimuma indirelim ve yalnızca bu tür durumlar ya da insanlarla karşılaştığımızda gerekeni yapalım dostlar, gerisi boşuna stres…

2. Bu sorunu sadece dış etkenlere bağlamak

Kendinizi devamlı gergin hissediyorsanız, bunun elbette yaşadığınız olaylar ve içinde bulunduğunuz durumlarla ilgisi vardır sevgili dostlar. Fakat neticede bu his tamamen size ait ve böyle yaşamayı seçen de sizden başkası değil. Bu yüzden, “Şu işler bir rahatlasın da, o zaman ben de rahatlarım.” ya da “Abi şu herif beni çok geriyor, o olmasa daha huzurlu olacağım” gibi cümleler, kendi probleminizi başka olaylara ya da insanlara aktarmaktan maalesef öteye geçemiyor.

3. Kendilerine bir imaj yaratmaya çalışmak

Tüm insanlar sizin çok dürüst, cömert, saygılı, espritüel, yakışıklı, güzel, havalı olduğunuzu düşünsün istiyorsunuz ve bu durum üzerinizde baskı oluşturuyor. Baskı oluşturuyor çünkü hiçbir zaman hepsinin aynı şekilde düşünmesini sağlayamıyorsunuz. Sağlayamıyorsunuz çünkü hepsi başka başka insanlar ve hepsinin anlayışları birbirinden farklı. Hepimiz olduğumuz şekilde değerli ve benzersiziz sevgili dostlar. Kendimizi rahat bırakalım; bizi bu şekilde kabul eden pek çok insanın var olduğunu görelim…

4. İçinde bulundukları durumu kabullenememek

Hak ettiğiniz hayatı yaşamadığınızı, hak ettiğiniz başarılara erişemediğimizi düşünüyor ve bu durumu kabullenmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Böyle durumlarda insan, tüm hayatının hayal kırıklıklarıyla geçeceği yanılgısına kapılır ve bir çıkış yolu bulamaz. Fakat işin esası, her şeyin devamlı bir değişim içinde olduğu ve istesek de aynı durumu bir ömür boyu sürdüremeyeceğimiz gerçeğidir. Bekleyelim ve beklerken de bir şeyler için çaba sarf edelim. Değişim kaçınılmazdır.

Ve bu durumu çözmeye çalıştıkça daha fazla gerilmek

Özellikle son yıllarda yaygınlaşan ve stresli bir yaşantısı olan insanlara rahatlama ve huzur vadeden “kişisel gelişim” furyasının bir getirisidir bu durum. Bir  kitap alırsınız, kendinizi içindeki öğretiye kaptırırsınız ve onun önerdiği şekilde yaşamaya ve düşünmeye çalışırsınız. Peki sonra ne olur? Yaşantınızı ve düşüncelerinizi değiştirmeye çalışmak üzerinize ek bir yük bindirir; ben bunu beceremiyorum, rahatlayamıyorum dersiniz kendi kendinize. Bu durum da tekrar ve tekrar daha çok gerilmenize sebep olur. Rahat olalım sevgili dostlar. Olalım ve işlerin o zaman nasıl çabucak düzene girdiğini görelim. Diğer ki yazımda görüşmek dileğiyle.

0 0 vote
Article Rating
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x