Kapat
Anasayfa 229 0

GitHub’a Proje Yükleme

Github, yazılım alanıyla ilgilenenler için olmazsa olmaz bir platformdur. Bu platformda bir çok kod örneklerine, projelere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda sizlerde çeşitli projelerinizi bu platformda paylaşabilirsiniz. Bu yazımda Github a proje yüklemeyi adım adım göstereceğim. Bir kaç yöntemi var ancak ben bir tanesinden bahsedeceğim.

1. Adım

Github a proje yüklemek için öncelikle aşağıdaki linkten gitHub masaüstü programını indirip kurulumunu yapıyoruz. Birkaç dakika da halledebileceğiniz bir iş.

Github Masaüstü Uygulaması

2. Adım

Uygulamayı açıyoruz. File>Options kısmına geliyoruz. Gelen ekranda kullanıcı adınızı ve şifrenizi girip giriş yapıyorsunuz.

Giriş yaptığınıza göre dosya yükleme işlemine başlayabiliriz

3.Adım

https://github.com/ adresine giderek hesabınıza giriş yapın

4. Adım

Sağ üstte resminizin olduğu yere tıklayıp, oradan “your repository” ya da “deponuz” yazan yere tıklıyoruz. Orada bulunan new butonuna tıklıyoruz.

5. Adım

Gelen ekranda Repository Name kısmına oluşturacağımız dosyanın adını giriyoruz. Altında bulunan Description alanı açıklama alanıdır. İsteğe bağlı doldurabilirsiniz.

Allta bulunan public seçeneği seçili ancak private kısmı da mevcut. Private kısmını seçip özel olarak yüklemek istiyorsanız bunun için belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Biz public ile devam ediyoruz. Alt seçeneklerde Add a READMe File seçeneğini işaretliyoruz. İşaretlemek zorunda değilsiniz fakat genelde seçili olur, projeler daha saygınlık görür.

Diğer seçeneklerde Add.gitignore kısmı yazdığınız proje hangi dilde yazılı ise o dili seçme imkanı sunuyor. Boş bırakabilirsiniz. Choose a license kısmı da lisans belirtmek için bir seçim kısmı. Onu da boş bırakıp devam ediyoruz.

Create Repository butonuna basıyoruz.

6.Adım

Butona bastıktan sonra karşımıza Deneme adında oluşturduğumuz dosyanın sayfası geliyor. Sağ taraftaki yeşil “code” butonuna basıp oradaki “Open with Github Desktop” kısmına basarak github masaüstüne geçiş yapmak istiyoruz sayfanın üzerinde bi uyarı çıkacak oradan uygulamayı aç deyip geçiş yapıyoruz.

7. Adım

Uygulamayı aç dedikten sonra gelen ekranda clone kısmına tıklıyoruz.

Bu adımı da tamamladıktan sonra gerisi kolay.

8. Adım

Bilgisayarınızda Belgeler kısmındaki Github klasörüne gittiğinizde Deneme adında bir klasör oluştuğunu göreceksiniz. Oraya eklemek istediğiniz herhangi bir projenizi ekleyebilirsiniz. Ben içine geçici olarak html kodlarından yükleyeceğim.

Sizde istediğiniz bir projenizi yükleyebilirsiniz. Git programına geri döndüğünüzde ekranda yüklediğiniz şeyler gözükecektir. Aşağıdaki gibi

Buradan ilk önce beyaz ok ile gösterdiğim kısma konu başlığını yazıyoruz. Alt tarafta description kısmı var isterseniz açıklama yazabilirsiniz. Daha sonra commit to main butonuna tıklıyoruz. En son da mavi ok ile gösterdiğim yerden tamamlıyoruz.

İşte hepsi bu kadar. Projeniz artık GitHub da.

Bu şekilde kolaylıkla projenizi yükleyebilirsiniz. Unutmayın GitHub bir yazılımcı için çok önemlidir. Küçük büyük demeden bütün projelerinizi yükleyebilirsiniz. Github hakkında kısaca bilgi almak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz ==> https://www.gencprogramci.org/basit-anlatimla-github/

[Toplam: 7   Ortalama: 5/5]
Ela Kaşcıoğlu

Ela Kaşcıoğlu {Ela Kaşcıoğlu}