Kapat
Anasayfa 223 0

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ NEDİR?

Mobil ağ teknolojisinde yaşanan gelişmeler ve kullanım alanlarının giderek artması, giyilebilir teknolojinin giderek popülerleşmesine önayak oldu. Bluetooth kulaklıklar, çevrimiçi gözlükler ve akıllı saatler, kullanıcılara kablosuz şekilde internet üzerindeki verilere ulaşma imkanı tanıdı. Bir ürüne “giyilebilir teknoloji” denilmesi için, ürünün sensörlerden gelen bilgileri akıllı telefona kablosuz(Wi-Fi) veya bluetooth ile bağlanarak aktarması gerekir.

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ NELERDİR?

AKILLI SAATLER

Akıllı saatler cep telefonuna bağlanarak küçük bir Windows işletim sistemi gibi çalışarak dijital hayatta yerini alır. Arama çağrılarını, mesajları, mailleri hatta sosyal medya hesaplarını takip etmeyi sağlar. Gerek kendi bünyesinde gerekse akıllı cihazlarla senkronize bir şekilde çalışabilen akıllı saatler, en popüler giyilebilir teknoloji ürünleridir. Kullandıkları sensör ve yazılım sayesinde konum, sağlık, fitness gibi pek çok konuda kullanıcılarına işlenmiş veriler sunabilir.

AKILLI BİLEKLİKLER

Akıllı bileklikler genellikle bileklere ve kemere takılırlar. Kişinin gün içinde adımlarını, kalp atışlarını ,yaktığı kaloriyi ve egzersiz hareketliliğinin bir istatistiğini çıkarır. Koşu, bisiklet binme, yüzme gibi aktiviteleri seven kişiler için giyilebilir ürünlerin en başında yer alır.

AKILLI GÖZLÜKLER

Bu gözlükler arasında en iyi bilinen Google Glass’tır. Amaç sanal gerçeklik gözlüklerinde olduğu gibi kullanıcıyı dış dünyadan soyutlamak değil bulunulan alandaki yerler hakkında extra bilgi vermektir. Akıllı gözlükler kullanıcının görüş açısından fotoğraf çekebilir ve video kaydedebilir.

SANAL GERÇEKLİK GÖZLÜĞÜ

Bilgisayar ve diğer birçok aygıtın ekran görüntüsünü daha gerçekçi göstermek ve göz yanılmaları sayesinde görüntüyü daha gerçekçi olarak algılatmak için tasarlanmış teknolojik gözlüklerdir. Sanal gerçeklik terimi bireylerin orda olma hissini yaşadığı bilgisayar kaynaklı 3 boyutlu ortamlar için kullanılır. Kullanıcılar, çeşitli çevre birimleri (kasklı ekran vb.) aracılığıyla sanal ortamlara dahil olur ve girdiği andan itibaren kullanıcının gerçeklik ile bağlantısı kopar.

AKILLI GİYSİLER

Kişinin vücut ısısını, fitness takibini ve mobil cihaza bağlanarak bildirimlerden haberdar etme gibi birçok istatistiği toplayan bu kıyafetler günlük hayatı kolaylaştırmayı amaçlar.

İMPLANTLAR

İmplatlar, devamlı kullanıcı ile olacak ürünlerdir. Kullanıcının deri üzerine veya içine yerleştirilen pirinç tanesi boyutunda mikroçiplerdir. İnsülin problemi, doğum kontrolü, tansiyon sorunları gibi sağlık sebeplerinden dolayı ameliyat ile vücuda yerleştirilebilirler. Radyo frekanslı kimlik tanıma sistemi (RFID) sayesinde bazı işverenlerin işçileri üzerinde uyguladığı bir yöntemdir. Mikroçipler sayesinde ödeme yapılabilir, kişi sayımı için kodlar her kullanıcı üzerine işlenebilir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Kıvanç Akgül

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...