Kapat
Anasayfa 193 0

Google Search Console Nedir?

Google Search Console sitelerinizin kontrolü için yapılmış web sitelerinin performansını izleyebilecekleri birçok farklı araç sunar. 

Eski adı Google Webmaster Tools yeni adı ise Google Search Consoledur. Google tarafından yapılan ücretsiz bir araçtır.

  • Size menü kısmını biraz daha anlatayım. İlk resimden başlarsak bu kısım sitelerinizin hepsini gösterir yani kolaylıkla web sitelerinizin SEO analizini yapabilirsiniz.
  • Ön izleme kısmı sayesinde genel olarak sayfalarınızın durumuna bakabilirsiniz.
  • Performans kısmı sayesinde sayfanızın Toplam tıklanma oranını, Toplam gösterim, Ortalama TO, Ortalama konum gibi özelliklerine buradan bakabilirsiniz

Grafikler sayesinde sayfanızdaki artışı görebilirsiniz. Tarih aralığı ile istediğiniz aralığı seçip o tarih arasındaki artış azalışlarını grafiklerini görebilirsiniz.

  • Hangi cihazda ne kadar tıklanma var ne kadar gösterim var tüm detayları görebilirsiniz.

Kısaca tıklanma ve gösterim nedir onlardan bahsedeyim. Gösterim aranma sonucu çıkan sonuçların hepsidir. Tıklanma ise kullanıcı sayfanıza girmiş mi girmemiş mi onu gösterir.

  • Google Search Console sayesinde site haritalarınızı Google’a tanıtabilirsiniz.

Kapsam sayesinde sayfanızda olan hataları görebilirsiniz. Yine grafikler şeklinde ya da ayrıntılar sayesinde daha detaylı inceleme yapabilirsiniz.

Geçerli sayfalarınızı görebilirsiniz ve Hariç bıraktığınız sayfalara göz atabilirsiniz. Peki hariç bırakılan sayfalar nelerdir genelde site sahibi Sayfa dizine eklenmedi ancak bunun amacınız doğrultusunda olduğunu düşünüyoruz.

Mobil kullanılabilirlik ile sayfanızın mobilde hatası var mı ya da geçerli sayfalarını görebilirsiniz.

Google Search Console ile URL denetimi yapabilirsiniz. Ayrıca URL kaldırma işlemlerini de yapabilirsiniz.

Size küçük bir eklenti daha söyleyeyim. Screenshotting ile sayfanızın boyutlarını bozmadan sitenizin ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

Diğer yazılarımı okumak isterseniz buraya tıklamanız yeterlidir.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Hatice Nur Kaya

Hatice Nur Kaya {Hatice Nur Kaya}