Kapat
Anasayfa 52 0

Google Uygulamaları için Gizlilik İpuçları

Google Uygulamaları
resim

Google Gmail

Google Uygulamaları için Gizlilik İpuçları: Gmail Ayarları
resim

Google Uygulamaları; Google Gmail son zamanlarda özelleştirilmiş kullanıcı deneyimleri sunma konusunda bir çok çalışma yaptı. Bu sayede kullanıcı deneyimini en üst noktalara doğru çıkarmaya başladı. Ancak bu çalışmaların sizlere en iyi şekilde entegre olabilmesi için gizliliğinizden ödün vermeniz gerekiyor. Örneğin son zamanlarda gmail’in e-postaların alt kısımlarında otomatik hızlı yanıtlar önerdiğini görebilirsiniz. Bu hızlı yanıtların oluşabilmesi için mail içeriklerinizin taranması gerekiyor. Bir diğer örnek olarak ise Google Asistan size yapmanız gereken rezervasyonları hatırlatması için de bu tarz bir erişime ihtiyaç duyması gösterilebilir.

Android ya da IOS fark etmeksizin Gmail uygulamasından menü düğmesine (sol üst) ardından ayarlar sekmesine ve gizlilik ayarlarını düzenlemek istediğiniz e-posta adresine dokunun. Karşınıza çıkacak olan ekran, akıllı seçenekleri kişiselleştirmenize ve açıp kapatmanıza olanak sağlar. Aynı ayarları web’den girdiğiniz zaman ayarlar sekmesindeki genel kısmında da bulabilirsiniz.

Google Maps (Haritalar)

Google Uygulamaları için Gizlilik İpuçları: Google Maps Ayarları
resim

Google Uygulamaları, Google Maps ile ilgili bilmeniz gereken en önemli şey konum geçmişidir. Bu sayede haritalar uygulaması nereye gittiğinizi takip eder beğendiğiniz ve sık sık gittiğiniz yerler hakkında veriler toplar ve daha sonra size beğenebileceğiniz başka yerler önerir.


Eğer Haritalar uygulamasının konum geçmişinizi bu şekilde takip etmesini istemiyorsanız yapmanız gereken şeyler oldukça basit. Android veya IOS uygulamasını açın. Profil resminize tıklayın ve ayarlar sekmesini seçin. Devamında ise kişisel içerik sekmesine dokunun, karşınıza konum geçmişi özelliğini açma kapama seçeneği ve Google’ın bu zamana kadar topladığı konum verilerinin tamamını ya da bir kısmını silme seçenekleri gelecek. Eğer haritalar uygulamasını webde kullanıyorsanız sol üst taraftan menüyü açın, zaman çizelgeniz ve konum geçmişini yönet’i tıklayın. Bu sayede konum geçmişinizi düzenleyebileceksiniz.

Eğer Google’ın sizin hakkınızda topladığı verilere daha detaylı bakmak istiyorsanız web üzerinden Google hesabınıza giriş yapın. Veri ve kişiselleştirme sekmesine tıklayın. Bu sekme altında Etkinlik Kontrolleri sayfasına giriş yapın. Bu sayfa daha önce bahsettiğimiz konum, izleme geçmişi vs. gibi bir çok veriye erişmenizi sağlayacak.

Resmi Sosyal Medya : Youtube Instagram Twitter

Sitemizdeki Reklamlara Tıklayarak ÜCRETSİZ Maddi Destek Sağlayabilirsiniz. Şimdiden Teşekkürler.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Burak Eti

Burak Eti {Burak Eti}