ANASAYFA

Görüntü Formatları Nedir?

Yazılımlar birbirleri ile dosya alışverişinde bulunarak çalışır. Bir resmi veya vektörel çizimi, oluşturulan uygulama programından bağımsız hale getirip sayfa düzenleme programına ya da vektörel programlara aktarmak için farklı bir formatta kaydetmek gerekir.

Görüntü formatları ;

  • Kayıplı Sıkıştırma,
  • Kayıpsız Sıkıştırma,
  • Sıkıştırılmamış, olarak üçe ayrılır.

Sıkıştırılmamış formatlar daha fazla veri depolar.

BMP gibi bitmap formatları genellikle sıkıştırılmamıştır. Bitmap, bilgisayar ekranında bir resmi görüntülemek için gereken tüm renk bilgilerinin ekranı oluşturan hex piksel (ekran çözünürlülüğü dahilinde, adreslenebilir en küçük resim parçası) için renk bilgilerinin verildiği resim formatlarına verilen genel addır. BMP, GIF, JPEG, TIFF formatları bitmaptir.

Kayıplı sıkıştırma formatları genellikle fotoğraflar için uygundur. Kayıplı sıkıştırma,dosyanın tüm bilgilerini kodlamaz, bu nedenle bir görüntüye dönüştürüldüğünde, orijinal belgenin aynısı olmaz ve belirli bilgileri atarken, kayıpsız formatlara kıyasla görüntüleri etkili bir şekilde sıkıştırabilir. JPEG kayıplı sıkıştırmanın ana örneğidir.

Kayıpsız sıkıştırma resimler, çizimler, metinler ve diğer malzemeler için uygundur. Kayıpsız sıkıştırma orijinaldeki tüm bilgileri kodlar, görüntü sıkıştırıldığında, orijinalin aynısı olacaktır. Kayıpsız sıkıştırma işleminde bilgi kaybı olmaz. Kayıpsız görüntü sıkıştırma örnekleri PNG ve GIF‘dir. TIFF ve BMP hem sıkıştırılmış hem de sıkıştırılmamış görüntüler içerebilir. Kayıpsız , görüntünün daha küçük hale getirildiği, ancak kaliteye zarar vermeyeceği anlamına gelir. Kayıplı , görüntünün daha küçük, ancak kaliteye zarar verdiği anlamına gelir.

Bazı görüntü formatları

BMP

En temel resim formatıdır. BMP 16 renk veya daha çok renk kaydebilir. Bu formatta resmin içindeki renk sayısından çok, resmin büyüklüğü önemlidir. BMP dosyası içinde saklanan bir dijital görüntü içeriğinin dikdörtgen ızgara içinde pikselden oluşur. Eski bir formattır. Kayıpsızdır. Sıkıştırma işlemi çok az ya da hiç yoktur. BMP, çok büyük dosya boyutlarına neden olur.

JPEG

JPEG (Joint Photographic Experts Group), gözümüz detaya renkten daha duyarlı olduğundan, renk bilgisini daha fazla sıkıştırır. Sıkıştırmayı azaltmak dosya boyutunun büyümesine neden olacaktır. JPEG görüntüler, insan gözünün farkına varmayacağı bilgileri kaldırarak ayrıntılı fotoğraf görüntüleri mümkün olduğunca küçük yapmak için tasarlanmıştır. Kayıplı bir formattır ve aynı dosyayı tekrar tekrar kaydetmek zaman içinde daha fazla veri kaybına neden olur. Binlerce renkten oluşan bir palete sahiptir ve fotoğraflar için mükemmeldir,

PNG

PNG (Portable Network Graphics) formatı kayıpsızdır. Yeni bir formattır ve PNG-8 GIF’ler için iyi bir alternatiftir. Birkaç dezavantajı vardır. GIF’in canlandırdığı animasyonları destekleyemiyor olması, IE6 gibi eski tarayıcılarda bazı destek sorunlarının olması ve Photoshop gibi önemli yazılımların formatı çok zayıf bir şekilde uyguluyor olmasıdır. PNG-8, GIF’ ler gibi yalnızca 256 renk depolayabilir.

GIF

GIF kayıpsız sıkıştırma formatıdır, yani görüntü tekrar tekrar kaydedilebilir ve hiçbir zaman veri kaybedilmez. GIF görüntüleri de canlandırılabilir ve saydamlığa sahip olabilir. GIF (Grafik Değişim Biçimi) 8 bitlik bir paletle veya 256 renkle sınırlıdır. Bu, GIF formatını basit diyagramlar, şekiller, logolar ve karikatür tarzı görüntüler gibi nispeten az renk içeren grafikleri depolamak için uygun yapar. GIF formatı animasyonu destekler ve hala görsel animasyon efektleri sağlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. İnternet üzerinde oldukça yaygın kullanılan bir formattır.

TIFF

TIFF (Etiketli Görüntü Dosyası Biçimi), kayıplı ve kayıpsızdır. TIFF formatı bilgisayarlar arası ortak bir dosya formatıdır. Tüm programlar tarafından desteklenir. Bu formatta kayıtlı dosyalar, herhangi bir uygulama programında sayfa içine alındığında görüntünün ve zeminin renk değerlerini azaltma ve değiştirme olanağı verir. Örneğin, farklı renklerde kullanılan bir görüntü ya da logoyu TIFF formatla kaydedip sayfaya yapıştırdıktan sonra renkleri değiştirilebilir.

RAW

Dijital fotoğraf makinesinin sensörü üzerine düşen en az düzeyde işlenmiş verileri içeren bir format olarak tanımlanabilir. Aslında bu format tam bir görüntü formatı değildir. Daha doğrusu işlenmemiş ham verilerin tutulduğu dosyaların genel adıdır.

RAW, dijital fotoğraf makinelerinde filmin karşılığı olan sensör üzerine düşen görüntü dijital işlemci tarafından sayısal verilere dönüştürülüp fotoğraf haline getirilir. Çekim sırasında belli işlemlerden geçen ham görüntü genelde JPEG bazen de TIFF dosya biçimine dönüştürülür. RAW formatı sensörden gelen ham bilgileri kapsadığından JPEG’e göre  çok daha büyük bir dosya alanı kaplar.

0 0 vote
Article Rating
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x