ANASAYFA

Güneş Solar Minimum Evresine Girdi!

NASA’DAN GELEN AÇIKLAMA!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre güneş Solar Minimum evresine girdi ve 100 gündür hiç güneş lekesi görülmedi.  

SOLAR MİNİMUM NEDİR?

Güneş enerjisi aktifliğinin en az olduğu döneme verilen isim. Bu dönemde güneş patlamaları ve güneş lekelerinin sayısı ciddi ölçüde azalır ve bazen günlerce meydana gelmez. 

230 YIL SONRA BİR İLK! 

Bu durum 230 yıl sonra bir ilk! En son 1790 yılında böyle bir durum yaşandı! Bunun sonucunda ise 20 yıl boyunca dünyanın ortalama sıcaklığı 2 santigrat derece azalmıştı ve bu durumun gıda üretimine çok ciddi etkileri olmuştu.  

71 BİN KİŞİ… 

Ayrıca 1815 yılında Endonezya’daki Tambora Yanardağı’nda son 2000 yılın en büyük ikinci yanardağ patlaması meydana gelmiş ve bu patlamada en az 71 bin kişi hayatını kaybetmişti.  

“YAZSIZ YIL” 

1816 yılında ise Temmuz ayında kar yağmıştı ve bu olaydan dolayı 1816 yılı “Yazsız Yıl” olarak adlandırılmıştı.  

BUZUL ÇAĞI 

17. Yüzyılda bu durum yaşandığında ise Kuzey Yarım Kürede 100 yıldan fazla bir süre kısmî buzul çağı yaşanmıştı.  

FOSİL YAKITLAR HAYAT KURTARIR(!) 

Ama merak etmeyin. Fosil yakıtların kullanımı ilk defa dünya için faydalı bir durum oluşturdu. NASA’dan yapılan açıklamaya göre dünyadaki fosil yakıt kullanımından kaynaklı atmosferde oluşan sera etkisinden dolayı güneş 100 yıl boyunca da Solar Minimum evresinde kalsa dünyanın ısınması devam edecek… 

5 1 vote
Article Rating
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x