Hack

Hackerlar E-Posta Şifrenizi Söyleyerek Fidye İstiyorlar!

[responsivevoice_button voice="Turkish Male"]

Bildiğimiz gibi sanal ortamda güzel şeyler olduğu gibi bir de kötü olaylar da dönebiliyor. Bunlardan bir tanesi de sanal dolandırıcılık. Yakın zamanda e-posta aracılığıyla yapılan dolandırıcılıklarda yeni bir dalga başladı. Kullanıcılar e-posta adreslerine sözde ‘hacker’ olduğunu iddia eden birisi tarafından yazılmış e-postalar almaya başladılar. Sözde ‘hacker’ların amacı ise tabii ki insanlardan para toplamak.

İstenilen para miktarı yüzlerce ve binlerce dolar arasında değişmekle birlikte, en yaygın olan miktar şimdilik 1.900 dolar. Ayrıca hackerlar bu paranın “Bitcoin” üzerinden ödenmesini istiyorlar. Bunun sebebi de Bitcoin ile yapılan işlemlerin bir banka kartı ya da kredi kartından ziyade takip edilemiyor olması.

E-postaların içerikleri birbirlerine çok benzer. Reddit gibi platformlarda bu tarz dolandırıcılıklara özel olarak açılmış başlıklar var. Orada insanlar kendilerine gönderilen e-postaları paylaşıyorlar. Hepsinin ortak noktası şu: E-posta’nın başında kullanıcının kullandığı şifrelerden birini paylaşarak sonrasında girdiği +18 sitelerde kişinin görüntüsünü elde ettiklerini iddia ediyorlar.

Böyle bir e-posta alırsanız neler yapmanız gerekir?

Ayrıca bu tarz e-postalar ile gönderilen bağlantılara tıklamamanızı, ekte varsa yer alan dosyaları indirmememinizi tavsiye ederiz. Son olarak, eğer böyle bir e-posta alırsanız para göndermeniz istenilen Bitcoin adresiyle ilgili kullanıcılar tarafından oluşturulmuş raporları inceleyebileceğiniz “bitcoinabuse” isimli bir internet sitesi var. Dileyen kullanıcılar onlara gönderilen Bitcoin adresleriyle ilgili kendi raporlarını da oluşturabiliyorlar.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top